Reklama
16.1 C
Czech
Pondělí 9. března 2026
VOLBY USA 2024Trumpovy první kroky po inauguraci rozdělují americkou společnost

Trumpovy první kroky po inauguraci rozdělují americkou společnost

Nově zvolený americký prezident Donald Trump hned po inauguraci osvobodil řadu svých příznivců odsouzených za útok na Kapitol, podepsal desítky exekutivních příkazů, zrušil mnohá nařízení před ním vládnoucí administrativy a vyvázal USA z Pařížské dohody o klimatu. Zatím má podle průzkumu agentury Reuters vyšší podporu než během svého prvního funkčního období. Jak ovšem připomíná televize NBC, Trump nebyl a není nijak oblíbeným prezidentem.

Trumpovy první exekutivní příkazy a další kroky schvaluje 47 procent Američanů, ukázal pondělní průzkum Reuters. Nový republikánský prezident například zpřísnil migrační politiku USA, podporuje navýšení těžby a vývozu fosilních paliv, prosperitu a dominanci americké ekonomiky a rychlejší vývoj v oblasti umělé inteligence (AI).

Podpora Trumpa je v prvních hodinách jeho vlády vyšší než během většiny jeho funkčního období v letech 2017 až 2021. Američtí prezidenti však většinou mají podle Reuters v prvních hodinách vlády podporu kolem poloviny populace. Ta Trumpova se však během jeho první vlády pohybovala těsně nad 40 procenty a v závěru roku klesla na 34 procent. Prezident Joe Biden na tom nebyl o moc lépe.

Celkem 58 respondentů souhlasí s drastickým omezením nelegálních migrantů na území Spojených států a 46 procent podporuje příkazy omezující například právo na získání občanství pro děti narozené v USA nebo vyhlášení nouzového stavu na hranici s Mexikem, kam už Trump poslal další vojáky.

Nebude to oblíbený prezident

Trump má sice vyšší podporu veřejnosti než během svého prvního funkčního období, průzkum nicméně ukázal polarizaci americké společnosti. Té už se tolik nelíbí jeho kroky v justici a mezinárodní politika.

Celkem 57 Američanů nesouhlasí s omilostněním Trumpových příznivců odsouzených za útok na Kapitol. Jenom 29 procent respondentů souhlasí s očišťováním justice od údajného zneužívání ze strany předchozí administrativy.

Podobný podíl respondentů nepodporuje Trumpovu snahu získat Panamský průplav. Ještě nižší podporu pak má jeho plán přimět Dánsko vzdát se Grónska ve prospěch USA. Souhlasí s tím pouze 16 procent Američanů.

Mohlo by se zdát, že Trump je mezi Američany velice populární. Realita je však úplně jiná, upozorňuje NBC. Republikán zvítězil v listopadových prezidentských volbách nad demokratickou kandidátkou Kamalou Harris jen o 1,5 procenta. Jde o druhé nejtěsnější volby v historii Spojených států (ty první proběhly v roce 2000).

Republikáni se ve skutečnosti zoufale snaží přesvědčit veřejnost o Trumpově popularitě, už ale nemohou být dále od pravdy. „Trump byl historicky nepopulárním prezidentem a zatím to vypadá, že ve svém druhém funkčním období bude čelit stejně rozšířené opozici v řadách veřejnosti,“ hodnotí Trumpovy vyhlídky NBC.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.

USA a Izrael zaútočily na íránské ropné sklady a zařízení, čtyři mrtví

Spojené státy a Izrael v Íránu zaútočily na čtyři ropné sklady a logistické středisko pro přepravu ropných produktů, přičemž zabily čtyři lidi, oznámil podle agentury AFP íránský představitel ve státní televizi. V důsledku úderů na ropná zařízení v sobotu pozdě večer Teheránem a nedalekým Karadžem otřásly výbuchy a objevily se obrovské ohnivé koule, napsal deník The New York Times (NYT).

Íránské Shromáždění znalců se prý shodlo na nástupci duchovního vůdce Chameneího

Íránské Shromáždění znalců dospělo k většinové shodě na nástupci nejvyššího duchovního vůdce Íránu ajatolláha Alího Chameneího, který byl zabit 28. února v prvních hodinách americko-izraelských úderů na Teherán. Podle íránské agentury Mehr to dnes oznámil jeden z 88 členů sboru vysoce postavených islámských právníků a duchovních. Izraelská armáda brzy poté varovala, že jejím terčem se stane každý nástupce Chameneího i ti, kdo ho chtějí jmenovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama