menu

10.2 C
Czech
Úterý 23. dubna 2024

Nové album Taylor Swift „The Tortured Poets Department“ odhaluje zlomené srdce a novou lásku

Taylor Swift, legendární laureátka básnických romancí pro teenagery, vydala rok po ukončení šestiletého vztahu své nejnovější album The Tortured Poets Department. Album, které je výrazným odklonem od její předchozí tvorby, se zabývá složitostí zlomeného srdce a romantiky dospělých.

Tisíce traktorů při protestu zemědělců v ČR zpomalily provoz i blokovaly hranice

Sledujte nás na sítích

Farmáři dnes v Česku protestovali proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství a proti dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. S až stovkami traktorů v jednotlivých krajích zpomalovali dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů. Tam se setkávali s kolegy z dalších středoevropských zemí, kteří se do protestu také zapojili. Akce byla naplánovaná jako spíše symbolická, zablokovala ale hraniční přechod se Slovenskem v Hodoníně a omezila průjezd přes hranice na dalších místech. Podle Agrární komory ČR k hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem vyrazilo asi 3000 zemědělských strojů.

Zemědělcům nejen v ČR vadí zejména vysoká byrokratická zátěž a množství kontrol, kterých podle Agrární komory přibylo mezi lety 2022 a 2023 téměř dvojnásobně. Protest mířil i proti dopadům ekologické dohody Green Deal nebo levnému dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo EU. Do společného evropského protestu se z ČR spolu s Agrární komorou zapojil i Zemědělský svaz, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků a část členů Asociace soukromého zemědělství. Zástupci organizací oslovení ČTK se shodli, že Green Deal musí být nastavený tak, aby to farmáři administrativně a technicky zvládli a aby dohoda neohrožovala udržitelnost zemědělské produkce.

Agrární komora akci označila jako protest proti politice EU. Největší byl podle ní hlášený z Olomouckého kraje, kde vyjelo zhruba 500 zemědělských strojů, následuje Vysočina a Středočeský kraj s 320 stroji. „Situace zemědělců je skutečně zoufalá. Připojují se k nám i stovky malých nikde neorganizovaných zemědělců z produkčních oblastí, podhorských i horských lokalit a také mnoho společností mimo zemědělskou prvovýrobu. To jen zdůrazňuje, jak hluboká krize napříč celým sektorem je,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Doležal. Nevyloučil pokračování protestů na evropské nebo národní úrovni.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) má podle dohody s nevládními zemědělskými organizacemi do konce měsíce oznámit, zda se v koalici podařilo vyjednat podporu návrhům na zlepšení stavu českého zemědělství, jako je například nedanění zemědělských dotací. Dnes uvedl, že pro protest má pochopení a bere ho jako podporu pro jeho jednání na pondělním mimořádném setkání unijních ministrů zemědělství. „I mně vadí zbytečná byrokracie nebo některé nereálné požadavky, které na naše zemědělce EU klade. Bojuji za to, aby se to změnilo,“ napsal Výborný na sociální síti X. Podporu zemědělcům vyjádřil šéf stínové vlády opozičního hnutí ANO Karel Havlíček a vybídl kabinet, aby problémy zemědělců řešil.

Protest na víc než hodinu zcela zastavil dopravu na hraničním přechodu na Slovensko v Hodoníně. Traktory zaparkovaly u hranic z české i slovenské strany v několika řadách a kolonu nebylo možné projet. Policie dopravu odklonila. Zhruba na hodinu traktory zablokovaly také starý česko-polský hraniční přechod u Hrádku nad Nisou, kam se z Libereckého kraje sjely po dvou trasách. Zemědělci chtěli původně protestovat i u nového hraničního přechodu, nakonec od toho ale podle předsedy Regionální agrární rady Libereckého kraje Roberta Erlebacha upustili. „Ucpali bychom tam kruhový objezd, což jsme nechtěli. Jak jsme říkali, jde o poslední mírumilovný protest,“ řekl ČTK. Farmáři se podle něj potýkají s nízkými výkupními cenami komodit a zároveň vysokými náklady, které ještě rostou kvůli řadě populistických politických rozhodnutí.

Částečně protestující provoz zablokovali na hraničních přechodech Hora Sv. Šebestiána na Chomutovsku a v Chotěbuzi na Karvinsku. K Hoře Sv. Šebestiána přijelo asi 100 strojů z české strany a 60 z německé, ve směru z Česka byl přechod dočasně neprůjezdný. V Chotěbuzi čeští a polští zemědělci na silnici zaparkovali osm desítek zemědělských strojů. Průjezd ale úplně nezastavili. Hranici s Polskem u Náchoda zemědělci nezablokovali. Desítky traktorů odstavili před přechodem, průjezdné tak zůstaly tři pruhy. V celém Královéhradeckém kraji se do protestu zapojili farmáři s 250 až 300 traktory.

Do čtyř okresních měst v Olomouckém kraji vyrazili zemědělci se stovkami traktorů. Na cestě do Olomouce byly na traktorech transparenty s nápisy „Chceme produkovat potraviny, ne papíry!“ či „Chceme být rolníky, ne nevolníky!“. Z Jeseníku zemědělci vyrazili na hraniční přechod s Polskem na setkání s polskými kolegy.

Ve středních Čechách se zásadní část protestu se odehrála jízdou přibližně tříkilometrové kolony více než 160 traktorů a dalších vozidel z Kutné Hory do Kolína. Tam se stroje s hesly jako: „Živíme tuto zemi!“, „Stop Green Deal!“ nebo „Stop byrokracii, selský rozum zpět!“ rozdělily na kruhovém objezdu poblíž centra do různých směrů. Velké dopravní problémy nebyly, řekla ČTK policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Na Vysočině způsobily protestní jízdy zemědělců na hlavních silnicích v některých místech i několikakilometrové kolony aut. Například na Pelhřimovsku se 113 strojů pohybovalo na tazích 34 a 19, na Jihlavsku jezdily traktory i směrem na Znojmo, v Havlíčkově Brodě zpomalovaly provoz na novém čtyřkilometrovém obchvatu.

Ze tří směrů se sjela zemědělská technika do Brna. Protest byl namířen proti dovozům zemědělských komodit a produktů z Ukrajiny a proti byrokracii, která se zvýšila nad únosnou mez, řekl ČTK ředitel podniku Pooslaví Nová Ves Lukáš Jurečka, bratr lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. „Na čtvrthektarový pozemek s vojtěškou jsem měl loni tři kontroly se čtyřmi lidmi, poslední s lopatou, aby si odhrnuli sníh a přesvědčili se, že tam vojtěška je. To je za hranou toho, co daňový poplatník chce a je ochoten zaplatit,“ uvedl.

Farmáři z Plzeňského kraje protestovali na Domažlicku u hranic s Německem. U přechodu Folmava jela zhruba dvacetikilometrovou rychlostí kolona dlouhá asi 1,5 kilometru, u hranic se připojili Němci v osobních a terénních vozech. V Jihočeském kraji se stovky traktorů a jiných zemědělských strojů vydaly v kolonách na 11 míst. V Pardubickém kraji se do protestu na několika úsecích státních silnic zapojilo kolem 150 souprav zemědělské techniky. Z Klesti u Chebu vyrazila kolona zhruba dvacítky českých a německých traktorů na jízdu okolo hraničního přechodu Pomezí nad Ohří. Ve Zlínském kraji na trasu z Kroměříže do Holešova vyjelo přes 40 traktorů.

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali pražskou magistrálu a v centru hlavního města na chvíli omezili provoz tramvají. Od tohoto protestu se však hlavní zemědělské organizace distancovaly a někteří zemědělci ho opustili předčasně kvůli vyhraněným projevům řečníků na shromáždění u ministerstva.

Dnešního protestu se spolu se zemědělci z Česka, Slovenska a Polska účastní také farmáři z Maďarska, Litvy a Lotyšska. Protest v Polsku pokračuje třetím dnem, v dalších evropských zemích se dnes protesty zemědělců konají v poměrně omezeném rozsahu a nezpůsobují dopravní kolapsy.

Vybrali jsme pro vás

Prezident Pavel kritizuje ANO za ignorování důležité schůzky o důchodové reformě

V pondělí se měla uskutečnit důležitá schůzka na téma důchodové reformy, na kterou bylo pozváno i opoziční hnutí ANO. Nicméně, hnutí svou účast na poslední chvíli zrušilo, což vyvolalo vlnu kritiky ze strany prezidenta Petra Pavla. Tento krok prezidenta zklamal, neboť považuje důchodovou reformu za zásadní celospolečenské téma, ve kterém by měly být zastoupeny všechny politické strany.

Trest pro Dominika Feriho: Znamení změny v přístupu k sexuálnímu násilí

Pravomocný verdikt nad Dominikem Ferim, který byl odsouzen za dva případy znásilnění a jeden pokus o něj, vyvolal rozsáhlou politickou i veřejnou diskusi o důsledcích sexuální kriminality a ochraně obětí v České republice.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský ministr zemědělství je podezřelý z machinací se státními pozemky

Ukrajinský protikorupční úřad podezírá ministra zemědělství Mykolu Solského v souvislosti s machinacemi se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů Kč). Ministr nabídl úřadům maximální součinnost.

Musk obvinil Austrálii z cenzury kvůli nařízení odstranit z X násilné video

Americký miliardář Elon Musk obvinil Austrálii z cenzurování obsahu na internetu v souvislosti s verdiktem australského soudu, který nařídil jeho sociální síti X, aby celosvětově zablokovala přístup k videu, na němž je vidět útok nožem na biskupa v kostele nedaleko Sydney z minulého týdne. Podezřelý šestnáctiletý mladík byl obviněn z terorismu. Podle Muska rozhodnutí soudu znamená, že kterákoli země může kontrolovat celý internet.

Soudní proces ohledně Trumpových peněz za mlčení začal

V pondělí začal dlouho očekávaný soudní proces s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, neformálně známý jako proces hush money. V případu, o němž se mnozí domnívali, že se nikdy nedostane před soud, byl představen první svědek a zazněla úvodní prohlášení obžaloby i obhajoby.

Nejméně pět migrantů zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu

Nejméně pět migrantů dnes zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu do Anglie z oblasti poblíž francouzského města Wimereux. Informoval o tom regionální deník La Voix du Nord.

Řeka se vylila do nejlidnatější čínské provincie, jsou nejméně čtyři mrtví

Velké záplavy v jihočínské provincii Kuang-tung už mají nejméně čtyři oběti a několik osob se stále pohřešuje. V minulém týdnu zasáhly hustě osídlenou oblast delty Perlové řeky srážky, které o víkendu vzedmuly její hladinu. Záchranáři na člunech stále pátrají po přeživších.

Britský parlament schválil deportaci migrantů do Rwandy

Britský parlament schválil v noci na úterý kontroverzní návrh zákona umožňující deportace migrantů do Rwandy. Tento krok, který cílí na osoby vstupující do země nelegálně, vyvolává ostrou kritiku i mezinárodní obavy. První lety s migranty by měly směřovat do Rwandy již během následujících 10 až 12 týdnů, avizuje britský premiér Rishi Sunak.

DOPORUČUJEME

Prezident Pavel kritizuje ANO za ignorování důležité schůzky o důchodové reformě

V pondělí se měla uskutečnit důležitá schůzka na téma důchodové reformy, na kterou bylo pozváno i opoziční hnutí ANO. Nicméně, hnutí svou účast na poslední chvíli zrušilo, což vyvolalo vlnu kritiky ze strany prezidenta Petra Pavla. Tento krok prezidenta zklamal, neboť považuje důchodovou reformu za zásadní celospolečenské téma, ve kterém by měly být zastoupeny všechny politické strany.

Trest pro Dominika Feriho: Znamení změny v přístupu k sexuálnímu násilí

Pravomocný verdikt nad Dominikem Ferim, který byl odsouzen za dva případy znásilnění a jeden pokus o něj, vyvolal rozsáhlou politickou i veřejnou diskusi o důsledcích sexuální kriminality a ochraně obětí v České republice.

Migrační pakt EU: Válka slov mezi vládou a opozicí

V reakci na nedávné schválení migračního paktu Evropské unie se v české politice rozhořela bouřlivá debata. Zatímco premiér Petr Fiala obhajuje pakt jako krok vpřed, opoziční lídři jako Andrej Babiš a Tomio Okamura jej ostře kritizují, označují za nebezpečný a hrozí jeho ignorací.

Setkání premiéra Fialy s prezidentem Bidenem: Vzájemná podpora a posílení aliance

Při nedávné návštěvě Bílého domu diskutoval český premiér Petr Fiala s americkým prezidentem Joe Bidenem o hluboké bezpečnostní spolupráci, podpoře Ukrajiny a posílení ekonomických vztahů, včetně energetiky.

Fiala: Tématem rozhovorů s americkou stranou bude Blízký východ i Ukrajina

Tématem rozhovorů českého premiéra s americkou stranou bude i poslední vývoj na Blízkém východě a rozsáhlý letecký útok Íránu na Izrael. Může to ovlivnit program návštěvy. Před odletem do USA to dnes novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS), který se má v pondělí v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Joem Bidenem. S představiteli Spojených států chce mluvit také o další vojenské podpoře Ukrajiny, bez níž by bylo podle Fialy velmi obtížné, ne-li nemožné, zastavit ruskou agresi, které Ukrajina už přes dva roky čelí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský ministr zemědělství je podezřelý z machinací se státními pozemky

Ukrajinský protikorupční úřad podezírá ministra zemědělství Mykolu Solského v souvislosti s machinacemi se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů Kč). Ministr nabídl úřadům maximální součinnost.

Musk obvinil Austrálii z cenzury kvůli nařízení odstranit z X násilné video

Americký miliardář Elon Musk obvinil Austrálii z cenzurování obsahu na internetu v souvislosti s verdiktem australského soudu, který nařídil jeho sociální síti X, aby celosvětově zablokovala přístup k videu, na němž je vidět útok nožem na biskupa v kostele nedaleko Sydney z minulého týdne. Podezřelý šestnáctiletý mladík byl obviněn z terorismu. Podle Muska rozhodnutí soudu znamená, že kterákoli země může kontrolovat celý internet.

Soudní proces ohledně Trumpových peněz za mlčení začal

V pondělí začal dlouho očekávaný soudní proces s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, neformálně známý jako proces hush money. V případu, o němž se mnozí domnívali, že se nikdy nedostane před soud, byl představen první svědek a zazněla úvodní prohlášení obžaloby i obhajoby.

Nejméně pět migrantů zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu

Nejméně pět migrantů dnes zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu do Anglie z oblasti poblíž francouzského města Wimereux. Informoval o tom regionální deník La Voix du Nord.

Řeka se vylila do nejlidnatější čínské provincie, jsou nejméně čtyři mrtví

Velké záplavy v jihočínské provincii Kuang-tung už mají nejméně čtyři oběti a několik osob se stále pohřešuje. V minulém týdnu zasáhly hustě osídlenou oblast delty Perlové řeky srážky, které o víkendu vzedmuly její hladinu. Záchranáři na člunech stále pátrají po přeživších.

CNBC: Energetická transformace svět vyjde na čtyři biliony dolarů ročně

Do roku 2035 nás energetická transformace ročně vyjde na čtyři biliony dolarů, odhaduje investiční společnost BlackRock. Navýšení investic do přechodu na čistou energii bude vyžadovat větší provázanost veřejného a soukromého sektoru – hlavně pak v Asii a Tichomoří.

Britský parlament schválil deportaci migrantů do Rwandy

Britský parlament schválil v noci na úterý kontroverzní návrh zákona umožňující deportace migrantů do Rwandy. Tento krok, který cílí na osoby vstupující do země nelegálně, vyvolává ostrou kritiku i mezinárodní obavy. První lety s migranty by měly směřovat do Rwandy již během následujících 10 až 12 týdnů, avizuje britský premiér Rishi Sunak.

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.