1.4 C
Czech
Středa 28. ledna 2026
ZajímavostiThe Guardian: Státy zranitelné vůči změnám klimatu chtějí požádat OSN o finanční...

The Guardian: Státy zranitelné vůči změnám klimatu chtějí požádat OSN o finanční pomoc

Chudé státy zranitelné vůči změně klimatu se chystají požádat Organizaci spojených národů (OSN) o zavedení speciální daně v rámci pomoci financování škod způsobených extrémním počasím. Jedná se o země, kterým způsobují změny klimatu nenahraditelné škody. Prozradily to dokumenty, které viděl list The Guardian.

Klimatické změny a s tím související extrémní počasí tvrdě zasahují rozvojové země po celém světě. To vede k ohrožení zdraví, ztrátám na životech a ekonomickému tlaku. Otázkou zůstává, jak pomoci chudým státům zranitelným vůči klimatickým změnám, píše deník The Guardian.

Tyto národy se před extrémním počasím nemohou účinně chránit. Jedná se o jeden z nejspornějších problémů řešených během jednáních o klimatických změnách.

Tyto země nyní podle dokumentů spatřených The Guardian chtějí požádat OSN o speciální daň související s „klimatem a spravedlností“. Má jít o způsob financování ztrát, které tyto země vinou extrémního počasí utržily.

Finance na obnovu a ochranu těchto států mohou být získány uhlíkovou daní, daní za cestování letadlem a zdaněním znečišťujících a uhlíkově náročných paliv používaných v lodní dopravě.

Další možností je zdanění těžby fosilních paliv či finančních transakcí. Jeden z dokumentů uvádí výhody a nevýhody každého takového zdanění a alternativy k získávání finančních prostředků od bohatých států prostřednictvím rozvojových institucí, jako je Světová banka, Mezinárodní měnový fond a soukromý sektor.

Rozvojový svět má své vlastní problémy

Minulý rok se v největším skotském městě Glasgow konala klimatická konference OSN COP 26. Představitelé jednotlivých rozvojových států se shodli v tom, že by měl existovat nějaký rámec pro ztráty a škody.

Neexistuje však žádná představa o tom, jak by měly být tyto škody v méně rozvojových zemích způsobené extrémním počasím financovány či kdo by měl přispět.

Navíc je pravděpodobné, že v době rostoucích cen paliv, potravin a krize životních nákladů kvůli následkům covidu-19 a válce na Ukrajině budou bohaté národy s touto finanční pomocí souhlasit o to obtížněji.

Další klimatická konference COP 27 proběhne letošní listopad v Egyptě. Očekává se, že hlavním tématem opět budou ztráty a škody způsobené změnou klimatu.

Mezi nejohroženější státy světa patří Pákistán. Záplavy, které v zemi propukly v půli června, zatopily čtvrtinu země. Vyžádaly si téměř 1500 životů, mnoho lidí zůstalo bez střechy nad hlavou pod hrozbou vzniku ohnisek nemocí.

Reklama

Doporučujeme

Tři mrtvé a přes 20 zraněných si vyžádaly ruské útoky, tvrdí ukrajinské úřady

Dva lidé zahynuli a čtyři další utrpěli zranění při ruském úderu na předměstí Kyjeva, oznámil dnes brzy ráno šéf tamní vojenské správy. Rusko také znovu zaútočilo na Oděskou oblast na jihu země, kde drony poškodily přístavní infrastrukturu a zranily tři lidi. Pět lidí zranily ruské drony v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Dva zdravotníci podle městských úřadů utrpěli zranění při ruském ostřelování nemocnice v Chersonu na jihu Ukrajiny. V sousední Dněpropetrovské oblasti byl podle úřadů zabit 46letý muž a sedm lidí zraněno.

Co na to Trump? Očekává se reakce Bílého domu na obchodní dohodu mezi Indií a EU

Rozhovory o očekávané indicko-evropské obchodní dohodě jsou ve velmi pokročilé fázi, řekl indický ministr pro ropu a zemní plyn Hardíp Singh Purí. Zpráva přišla v den oznámení uzavření „matky všech dohod" mezi Indií a Evropskou unií (EU). Se zatajeným dechem se nyní čeká na reakci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministr financí Scott Bessent už stihl dohodu zkritizovat.

Putin bude se Šarou jednat o ruských vojácích v Sýrii, připustil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho syrský protějšek Ahmad Šara budou dnes jednat o ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Jednat mají v soukromí i u pracovního oběda také o hospodářské spolupráci a situaci na Blízkém východě. Agentury mezitím oznámily, že Šara přicestoval do Moskvy.

Íránská diplomacie uvedla, že nepožádala o jednání se Spojenými státy

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes uvedl, že v posledních dnech nebyl v kontaktu s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem a že USA o jednání nepožádal. S odkazem na íránská státní média o tom napsala agentura Reuters.

Trump vítá oslabení dolaru, investoři řeší dopady

Americký prezident Donald Trump v úterý řekl, že oslabení dolaru nepovažuje za problém. Americká měna oslabila vůči hlavním světovým měnám zhruba na nejnižší úroveň za čtyři roky a trhy teď řeší, co to může znamenat pro inflaci, zahraniční obchod i další kroky americké centrální banky.

Zelenskyj: Ukrajina vstoupí do EU v roce 2027

Ukrajina chce vstoupit do Evropské unie (EU) v roce 2027, napsal na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po telefonickém rozhovoru s několika evropskými představiteli. Oznámil jim, že Ukrajina tvrdě pracuje na dosažení důstojného míru. Vstup do EU považuje za jednu z bezpečnostních záruk.

Kvůli požáru v hotelu ve francouzských Alpách evakuovali stovky lidí

Téměř tři stovky lidí musely být evakuovány kvůli nočnímu požáru v luxusním hotelu v zimním středisku Courchevel ve francouzských Alpách. Uvedla to dnes francouzská média, podle nichž s ohněm stále bojuje více než stovka hasičů. Čtyři z nich mají lehká zranění, hoteloví hosté vyvázli bez újmy.

Pád letadla zabil zástupce šéfa vlády Maháráštry Adžita Pavara

Zástupce šéfa vlády indického státu Maháráštra Adžit Pavar zemřel při pádu menšího letadla, které mířilo do jeho domovského regionu. Nehoda se stala ve středu ráno u města Baramati, které Pavar zastupoval a kde měl mít veřejný program před místními volbami.

Španělsko chce legalizovat pobyt půl milionu migrantů bez dokladů

Španělská vláda schválila plán, který má dát legální status statisícům lidí bez povolení k pobytu. Opatření se dotkne hlavně migrantů z Latinské Ameriky a má pomoci ekonomice i trhu práce. Opozice varuje před náporem další migrace a přetížením veřejných služeb.

Kašmírský šafrán zažívá jednu z nejhorších sklizní v historii

Kašmírští pěstitelé šafránu počítají další ztracenou sezonu. Pole letos kvetla jen pár dní a úroda podle farmářů spadla pod deset procent běžného stavu. Tradiční plodina, která po staletí živila tisíce rodin, se dostává na hranici přežití. Na vině je sucho, výkyvy počasí i dlouhodobé zanedbání péče o krajinu.

Švédsko terorizují mladiství kriminálníci. Vláda chce kvůli gangům snížit trestní odpovědnost na 13 let

Švédská vláda pokračuje v přípravách zákona, který by v mimořádně závažných případech snížil věk trestní odpovědnosti z dosavadních 15 na 13 let. Reaguje tím na rostoucí problém organizovaného zločinu a stále častější řádění gangů, které využívají k páchání násilných trestných činů děti.

Kate Middleton vyrazila na sever Anglie a otevřela téma duševního zdraví

Princezna z Walesu vyrazila na první samostatnou pracovní cestu tohoto roku. Zamířila do komunit, kde se propojuje péče o duševní zdraví, kreativita a sport. Návštěva ukázala, že tato témata zůstávají pevnou součástí její agendy.

Trumpův Golden Dome o rok později: Miliardy jsou připravené, klíčová rozhodnutí chybí

Rok po svém spuštění zaznamenala iniciativa amerického prezidenta Donalda Trumpa na vybudování protiraketové obrany s názvem Golden Dome jen malý viditelný posun. Projekt brzdí technické spory a obavy týkající se vesmírných prvků systému, což zdrželo uvolnění miliard dolarů a zpomalilo jeden z nejambicióznějších bezpečnostních plánů jeho administrativy.

Nedostatek vody a lesní požáry. Pohoří Himálaj vysychá

Indické úřady řeší problém. Himálaj rychle vysychá. Kromě ledu přichází také o sníh, což ohrožuje stovky milionů lidí žijících v regionu. Na vině jsou podle odborníků klimatické změny. Kromě oteplování na tom má podíl oslabující proudění vzduchu od Středozemního moře.

Slovensko podá žalobu proti zákazu dovozu ruského plynu do EU, řekl premiér Fico

Slovensko podá žalobu proti rozhodnutí členských zemí Evropské unie postupně do začátku listopadu 2027 ukončit dovoz ruského plynu. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico. Bratislava svůj postup hodlá koordinovat s Maďarskem, jež ohlásilo v uvedené záležitosti stejné právní kroky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama