Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Teroristické útoky na jihu Thajska. Exploze a požáry hlášeny na 17 místech

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Exploze a požáry ve středu podle místních úřadů zasáhly nejméně 17 míst v jižním Thajsku. Podle předběžných odhadů jde o vícenásobné koordinované útoky. Bilance je 7 zraněných. Informovala o tom agentura Reuters, CNN či ABC News.

  K bombovým a žhářským útokům došlo po půlnoci a podle zpráv CNN mířily na obchody se smíšeným zbožím a čerpací stanici ve třech provinciích. Podle policejních a vojenských prohlášení bylo lehce zraněno nejméně sedm lidí. Vojenský mluvčí Pramote Promin uvádí, že útoky se odehrály v provinciích Pattani, Narathiwat a Yala. Dodává, že útočníci „se oblékli jako ženy, používali motocykly a v mnoha případech používali benzínové bomby a házeli je na cílová místa“.

  „Je jasné, že povstalci jsou i nadále odhodláni používat násilí na lidech, poškozovat důvěru v ekonomiku, vytvářet nejistotu a podkopávat vládní systém,“ řekl.

  Policejní kapitán Sarayuth Kotchawong vypověděl, že krátce před půlnocí obdržel hlášení o podezřelém, který vstoupil do samoobslužného obchodu na čerpací stanici ve čtvrti Yaha Yala. Umístil dovnitř černou tašku a varoval zaměstnance, aby odešli, pokud „nechtějí zemřít“. Pracovníci odešli a taška o 10 minut později explodovala.

  K odpovědnosti za útoky se zatím nikdo nepřihlásil.

  Dlouholeté separatistické snahy mají více než 7300 obětí

  Provincie v jižním Thajsku podél hranice s Malajsií jsou téměř dvě desetiletí dějištěm aktivního muslimského separatistického povstání. Thajská vláda zde bojuje s různými skupinami usilujícími o nezávislost pro převážně muslimské provincie Pattani, Yala, Narathiwat a části Songkhla. To jsou jediné provincie s muslimskou většinou v Thajsku ovládaném buddhisty.

  Podle skupiny Deep South Watch, která násilnosti monitoruje, bylo v konfliktu od roku 2004 zabito více než 7300 lidí. Mírová jednání, která začala v roce 2013, čelila opakovaným přerušením.

  Podle ABC News muslimští obyvatelé dlouho tvrdí, že se s nimi v Thajsku zachází jako s občany druhé kategorie. Separatistická hnutí jsou pravidelně aktivní po celá desetiletí.

  Obnovená mírová jednání

  Středeční útoky přišly poté, co thajská vláda na začátku tohoto roku po dvouleté přestávce kvůli pandemii znovu zahájila diskuze s hlavní povstaleckou skupinou Barisan Revolusi Nasional Melayu Patani. Ta je pokládaná za největší z několika povstaleckých skupin. Společně se dohodli na zastavení násilí během muslimského svatého období ramadánu.

  Mírová jednání pod záštitou malajské vlády probíhají již několik let mezi thajskými představiteli a Mara Patani. To je zastřešující orgán zastupující několik povstaleckých skupin. V lednu 2020 uspořádali thajští představitelé své první formální setkání po letech se zástupci BRN.

  Ačkoli je BRN považována za nejvlivnější ze separatistických skupin, místní členové fungují s určitou autonomií. Obvykle uskutečňují útoky typu hit-and-run, jako jsou přestřelky a přepady s bombami u silnice. Jsou také známí občasnými koordinovanými útoky, když se snaží vyzdvihnout politické cíle.

  Patani United Liberation Organization (PULO), která byla z posledního kola rozhovorů vyřazena, provedla během svatého muslimského měsíce ramadánu bombové útoky a tvrdila, že dialog není inkluzivní. Vláda poté prohlásila, že je připravena mluvit se všemi skupinami.

  Vůdce organizace Kasturi Makhota agentuře Reuters řekl, že středeční útoky nemají „s PULO nic společného“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS