7.8 C
Czech
Neděle 16. listopadu 2025
Auto-MotoSvětový unikát! Číňané postavili gigantickou mozaiku z aut. Spotřebovali jich 1339

Světový unikát! Číňané postavili gigantickou mozaiku z aut. Spotřebovali jich 1339

Čínská automobilka Geely nadělila k oslavám tamního Nového roku parádní dárek. Do Guinnessovy knihy rekordů zapsala světový unikát: největší automobilovou mozaiku, kterou kdy planeta spatřila. Výrobci vozů z Geely využili plochu 7070,26 metrů čtverečních a spotřebovali celkem 1339 aut.

V Evropě tuhle automobilku moc lidí nezná, zato v asijské části světa patří v průmyslu mezi nejhlasitější hráče. Geely vzniklo už v roce 1986 a pod palce má třeba slavný britský Lotus nebo Volvo, které před 11 lety společnost odkoupila od amerického Fordu. Švédskou firmu kontroluje až z 99 %.

Není to ale jen o automobilech a v Asii oblíbených dopravních prostředcích. Čína a velká část nejlidnatějšího světadílu zeměkoule nedávno slavila Nový rok. A jak už to je v těchto končinách zvykem, někteří pojali veselku opravdu velkolepě.

Jasný příklad udává třeba zmiňovaná automobilka se sídlem ve městě Chang-čou. Letošní rok se ponese ve znamení buvola a právě to chtěla automobilka naznačit. Na ploše 7070,26 metrů čtverečních tak rozestavěla celkem 1339 vozů do největší mozaiky světa.

Celý počin sledovali kontroloři z Guinnessovy knihy rekordů a už 31. prosince loňského roku prý bylo jasno. Celá akce se ale dostala na veřejnost až o celý jeden rok později, právě k příležitosti velkých oslav.

„V době zahájení nového roku chceme šířit poselství dobrosrdečnosti a užívání si dobrého života,“ vzkazuje Geely. K celému plánu bylo zapotřebí sehnat modely Emgrand. Těch bylo celkem 750, zbytek pak automobilka potřebovala k vytvoření nápisu.

S celým rekordním zápisem pomáhali i majitelé potřebných aut z řad soukromníků. Zhruba stovka se jich rozhodla podat pomocnou ruku. Aby všechno prošlo řádnými pravidly, nesměla být od sebe auta vzdálena dál než na 20 centimetrů a musela zabírat plochu 3000 metrů čtverečních.

Automobilka si mne ruce. Všechno se zdařilo a ještě zbyla i celkem tučná rezerva. Guinnessova kniha rekordů tak hlásí další rekordní počin z odvětví automobilů. Tentokrát už se ale do hlavní role nepasovalo svými výkony v budovách a okruzích Porsche, ale čínský velikán Geely.

Reklama

Doporučujeme

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu 176 dronů, Moskva jich z Ukrajiny hlásí 57

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu jednu balistickou střelu typu Iskander-M a 176 útočných dronů, oznámilo dopoledne ukrajinské letectvo. V Oděské oblasti údery dronů poškodily energetická zařízení, ale nevyžádaly si oběti. Při útoku na vesnici v Sumské oblasti vypukl rozsáhlý požár soukromých domů, který se již podařilo uhasit, a nejméně jedna osoba byla zraněna. Informoval o tom ruskojazyčný web BBC. Ruské ministerstvo obrany mezitím ráno oznámilo, že ruská protivzdušná obrana přes noc zlikvidovala 57 útočících ukrajinských bezpilotních letounů.

Zatčený starosta Tirany bude zřejmě řídit město z vězeňské cely

Zatčený starosta Tirany Erion Veliaj bude zřejmě řídit albánskou metropoli ze své vězeňské cely. Ústavní soud zrušil jeho odvolání z funkce a premiér Edi Rama oznámil, že v Tiraně nevyhlásí předčasné volby. Informoval o tom server Balkan Insight.

Tisíce lidí v ulicích Belému žádají radikálnější kroky na COP30

V brazilském městě Belém, které hostí klimatický summit COP30, vyšly do ulic tisíce lidí. Aktivisté, domorodé komunity i mladí lidé z celého světa žádají radikálnější kroky pro ochranu planety a konec éry fosilních paliv. Demonstrace se konaly přímo v době, kdy uvnitř summitu dál váznou jednání o zásadních tématech a není jisté, jaké závěry COP30 nakonec přinese.

Příměří do jara nebude, Evropa musí vytrvat v podpoře Ukrajiny, řekl Stubb

Příměří na Ukrajině pravděpodobně do jara nebude a evropští spojenci musí i přes korupční skandál, který zachvátil Kyjev, pokračovat v podpoře Ruskem napadené země. V sobotním rozhovoru pro AP, který agentura vydala dnes ráno, to řekl finský prezident Alexander Stubb. Evropa si mezitím podle něj bude muset udržet odolnost a odhodlání, aby přečkala zimní měsíce, zatímco Moskva bude pokračovat ve svých hybridních útocích a informační válce po celém kontinentu.

Čína vyslala pobřežní stráž k japonským ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem rychle roste. Peking poslal pobřežní stráž k ostrovům Senkaku a armádní drony k japonským břehům. Diplomatická roztržka začala poté, co japonská premiérka Sanae Takaichi otevřeně zmínila možnost vojenské reakce na případný útok Číny na Tchaj-wan. Spor každým dnem houstne a obě země se vzájemně varují před důsledky.

Sto zraněných policistů si vyžádaly střety na demonstraci proti násilí v Mexiku

V metropoli Mexika a dalších městech země demonstrovaly v sobotu tisíce lidí proti násilí drogových kartelů a způsobu, jakým proti organizovanému zločinu postupuje vláda. Protesty organizované mladými z takzvané Generace Z skončily v centru mexického hlavního města střety skupin maskovaných lidí s policií, která proti nim použila slzným plyn. Sto policistů a dvacet demonstrantů utrpělo zranění, z toho čtyři desítky skončily v nemocnici, informoval deník El Universal. Asi 40 lidí bylo podle něj zadrženo.

Putin si telefonoval s Netanjahuem o situaci na Blízkém východě

Ruský prezident Vladimir Putin si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o příměří v Pásmu Gazy, o íránském jaderném programu a o stabilizaci Sýrie. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedla tisková služba Kremlu.

Zelenskyj po korupčním skandálu oznámil změny v energetickém sektoru Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil rozsáhlé personální změny v energetických podnicích Ukrajiny. Sektor se potýká s korupčním skandálem, v jehož důsledku odstoupili dva ministři.

Kolumbijské bombardování zabilo u hranic s Venezuelou devět ozbrojenců

Nejméně devět členů ozbrojené skupiny zemřelo po bombardování vládními vojsky na východě Kolumbie poblíž hranic s Venezuelou. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž tento týden zahynulo v oblasti již nejméně 28 členů geril. Úřad ombudsmanky pak během dne podle AFP oznámil, že při vzdušných úderech proti gerilám v amazonské oblasti na jihu země zahynulo v uplynulém týdnu také šest horníků.

Írán potvrdil, že v pátek v Perském zálivu zadržel tanker mířící do Singapuru

Íránské revoluční gardy dnes potvrdily, že v Perském zálivu zadržely ropný tanker Talara, neboť podle nich přepravoval nelegální náklad. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení revolučních gard. Plavidlo v pátek v Hormuzském průlivu náhle změnilo kurz a zamířilo do íránských vod. O jeho obsazení ozbrojenými složkami islámské republiky už v pátek informovaly britské společnosti pro námořní bezpečnost.

Ruské útoky na Ukrajině mají dvě oběti, Kyjev drony útočil na ruskou rafinérii

Při ruských dronových útocích na východě Ukrajiny zemřeli nejméně dva lidé a další utrpěli zranění, informují ukrajinské úřady. Také Ukrajina vyslala na ruské území několik desítek dronů, ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jich armáda sestřelila více než šest desítek. Podle nepotvrzených informací možná jeden z dronů zasáhl opět jednu z největších ruských rafinérií v Rjazani, napsal web ruskojazyčné verze BBC.

Kongresmanka Marjorie Taylor Greene přišla o Trumpovu podporu. Veřejně ji nazval šílencem

Prezident Donald Trump se velmi ostře vymezil proti jedné ze svých dřívějších největších zastánkyň, poslankyni Marjorie Taylor Greene. Oznámil, že se posunula k extrémní levici a stáhl její podporu ve volbách do Kongresu.

Bitcoin se propadl pod 95 000 dolarů, nejníže za posledních šest měsíců

Bitcoin se v pátek propadl pod hranici 95 000 dolarů, tedy na nejnižší úroveň od května. Největší kryptoměna tak směřovala k týdenní ztrátě kolem devíti procent, což představuje její nejhorší výkon za posledních osm měsíců. Digitální aktiva napříč trhem se dostala pod tlak s rostoucí averzí investorů k riziku při přetrvávající nejistotě ohledně chystaných kroků americké centrální banky.

Trump ruší cla na potraviny, Američané platí za nákupy víc než dřív

Americké domácnosti tíží rostoucí ceny jídla a Bílý dům přehazuje výhybku. Prezident Donald Trump náhle zrušil cla na desítky potravin, od hovězího přes rajčata až po kávu a banány. Opatření platí zpětně od čtvrteční půlnoci a přichází v momentě, kdy obchodní válka začíná tvrdě doléhat na peněženky voličů.

Jílek zahájil Světový pohár druhým místem

Metoděj Jílek vstoupil do nové sezony ve velkém stylu. Devatenáctiletý rychlobruslař si v Salt Lake City dojel pro druhé místo na trati 5000 metrů a přidal i český rekord. Světový pohár zahájil přesně tam, kde loni skončil: výrazně nad očekávání.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama