Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Světový lídr v očkování Izrael se o vakcíny proti covidu-19 podělil s Českem, Palestinou i Guatemalou

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Izrael se s přehledem již několikátý týden drží v očkování proti covidu-19 na prvním místě. Země v úterý uvedla, že dá darem několika zemím malé množství přebytečných vakcín. Informovala o tom agentura Reuters.

  Izrael je světovým lídrem v očkování proti covidu-19. Zemi se již podařilo podat minimálně jednu dávku téměř 50 % ze svých 9 milionů obyvatel. Nyní se Izrael rozhodl pomoci jiným státům. Premiér Izraele Benjamin Netanjahu sice jména zemí, která obdrží dar, ve svém prohlášení neuvedl, nicméně několik jich uvedlo, že dodávku od Izraele očekává.

  Jednou ze zemí byl i středoamerický stát Guatemala, jež v loňském roce otevřel své izraelské velvyslanectví v Jeruzalémě. Vláda uvedla, že ve čtvrtek očekává od Izraele dodávku 5 000 dávek.

  Další ze zemí Střední Ameriky, Honduras, který má v úmyslu přesunout své izraelské velvyslanectví do Jeruzaléma, taktéž od Izraele očekává 5 000 dávek. Země doposud nezískala žádné dávky vakcíny proti covidu-19. Dávky, které země dostane, tak budou podány zdravotnickým pracovníkům.

  Pomoc získala od Izraele i Česká republika, které taktéž tato země darovala 5 000 dávek, a to od Moderny. Dar přišel poté, co prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš napsali dopis do Izraele s žádostí o pomoc. V prosinci Česko uvedlo, že v Jeruzalémě otevře diplomatickou kancelář.

  Záměr zemí přesunout své velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma je pro Izrael diplomatickým ziskem. Izrael totiž považuje celý Jeruzalém za své hlavní město, ačkoliv to většina zemí neuznává. Východní část Jeruzaléma spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy Izrael obsadil v roce 1967.

  Palestinská samospráva na začátku ledna uvedla, že očekává, že první dávky vakcín na covid-19 obdrží v březnu. Izraelci totiž očkovali pouze Palestince ve východním Jeruzalémě. Palestinské ministerstvo zahraničí Izrael obvinilo, že ignoruje své povinnosti okupační mocnosti.

  Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu a Pásmu Gazy, se však k dávkám vakcíny dostali nakonec dříve. Tento měsíc obrželi od Izraele počáteční zásilku dávek vakcíny Moderna, což zde pomohlo nastartovat omezený očkovací program.

  Někteří Netanjahuovi kritici tento krok odsuzují, neboť premiér poskytnutí darů nekonzultoval s veřejností ani se svým vlastním kabinetem.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS