Reklama

Izrael otevírá obchody a školy. Vakcína zabraňuje hospitalizaci a smrti z 99 procent

NEJČTENĚJŠÍ

Počínaje nedělí se v Izraeli začnou znovu otevírat školy a většina obchodů. Vakcína společnosti Pfizer/BioNTech, kterou je už naočkována více než třetina dospělé populace a u jedné dávky je to už polovina, se ukázala velmi účinná, informovalo podle Reuters izraelské ministerstvo zdravotnictví.

Reklama

Vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech, jejíž obě dávky už v Izraeli dostalo zhruba 32,4% dospělých občanů, zabraňuje propuknutí nemoci z 95 procent, z 98% brání propuknutí horečky a dýchacích problémů. Před hospitalizací a úmrtím chrání dokonce z 98,9%, ukázala nová studie, která zkoumala 1,7 milionu očkovaných Izraelců. Izrael je světovým lídrem v očkování. Pro srovnání, v USA se zatím podařilo proočkovat pět procent populace a v ČR zatím dostalo dvě dávky vakcíny přes 200 tisíc lidí.

Vstup jen očkovaným

Pro Izrael to znamená jediné: konec těžkého lockdownu, který v zemi panuje prakticky od září. Počínaje dnešní nedělí se tak v zemi znovu otevřou školy i mnoho obchodů. Do nich budou smět všichni Izraelci, co se ale týče barů, tělocvičen a restaurací, tam je situace jiná: otevřít by se měly začátkem března, ale pouze pro očkované.

Ti se musí před vstupem prokázat, že byli nejdříve před týdnem naočkováni druhou dávkou vakcíny. Mohou ukázat certifikát přímo z očkovacího centra, nebo si stáhnout aplikaci „Green Pass“ (zelená karta) ze stránek ministerstva zdravotnictví, v níž mohou otevřít svou zdravotní složku.

Jsme první země, která se po vakcinaci vrací zpátky do života díky milionům vakcín, které jsme získali,“ tweetoval izraelský premiér. „Už jste byli očkováni? Získejte zelenou kartu a začněte zase žít,“ napsal. Očkovaní lidé se budou moci ubytovat v hotelích a navštěvovat některé kulturní a sportovní akce. Podle deníku The Guardian jsou tak zatím vyloučeni lidé mladší 16 let, kteří se zatím očkovat nemohou. Na některých místech jim bude podle deníku stačit negativní test na covid-19.

Reklama

Kdo by podle ministerstva chtěl očkovací certifikát zfalšovat, může čelit pokutě pět tisíc šekelů (přibližně 30 tisíc korun).

V některých zemích, Česko nevyjímaje, se přitom vede debata, zdali je vhodné rozdělovat lidi na očkované a neočkované a z těch druhých dělat automaticky občany druhé kategorie. V ČR zatím nic takového na stole ani nemůže být, vakcín je nedostatek a k očkování se mnohdy nedostanou ani ti, kdo by chtěli.

Roušky i rozestupy zůstanou

V Izraeli se i při částečném rozvolnění musí povinně nosit ochrana dýchacích cest, povinné je také dodržování bezpečné vzdálenosti. Tanec v uzavřených místech je stále zakázaný. Synagogy, kostely a mešity mohou zaplnit jen polovinu své kapacity.

Magazín Forbes upozorňuje na některá úskalí, která se ještě mohou objevit. Koronavirus stále mutuje, a například na jeho jihoafrickou mutaci se vakcíny ukazují jako méně účinné. Společnosti Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a Novavax přiznávají, že jejich očkovací látky před jihoafrickou variantou chrání méně.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama