Masivní očkovací nasazení se Izraeli zřejmě vyplatilo. Poslední čísla ukazují, že nákaza covidem-19 zřejmě ustupuje především u starších lidí a dalších skupin, které byly vakcinované prioritně, píše BBC.
Celý svět s napětím sleduje Izrael, který je defacto očkovací laboratoří. Devítimilionová země spotřebovala už necelých pět milionů dávek celkem (zde se započítává první i druhá dávka vakcíny) a alespoň jednu dávku dostalo už necelých 36% obyvatel, zhruba milion lidí už obdržel dvě injekce. A zdá se, že po počáteční panice, která zemi zastihla přibližně před čtrnácti dny, se konečně masivní očkovací strategie začíná vyplácet. Podle izraelského ministerstva zdravotnictví je ke dnešku naočkovaných zhruba 750 tisíc lidí nad 60 let, a z této věkové skupiny se během týdne po naočkování nakazilo koronavirem 537 lidí, tedy 0,07%. Z toho jen 38 skončilo v nemocnici. Tři lidé z této skupiny zemřeli, u nich se ale předpokládá, že se nakazili ještě před očkováním. Izrael očkuje látkou od společnosti Pfizer/BioNTech.
Před tím, než vakcína mohla začít účinkovat, se nakazilo 7000 lidí, z toho necelých 700 bylo hospitalizováno a 307 zemřelo. Zdá se tedy, že očkování rapidně snížilo incidenci i úmrtnost na covid-19. Podle ministerstva začala čísla nakažených i nemocných po čtrnácti dnech po proočkování viditelně klesat. Největší pokles nemocných úřady zaznamenaly týden po podání druhé vakcíny.
Izrael přitom očkuje tak, že mezi první a druhou dávkou vakcíny nechává většinou dva, maximálně tři týdny. V ČR se u některých vakcín nechává pauza až měsíc, v případě látky AstraZeneca to bude dokonce ještě déle. První dávka vakcíny nezačne účinkovat dříve než za čtrnáct dní, protože teprve „naučí“ imunitní systém, jak s virem bojovat.
Lockdown nefunguje, očkování ano
Není stále jasné, zda a jak moc mohou naočkovaní virus chytit alespoň na sliznicích, a dál jej přenášet. A protože v Izraeli je stále mnoho nenaočkovaných lidí, musí i ti, kdo už vakcínu dostali, stále nosit roušky a stranit se ostatních. V Izraeli i nadále platí striktní lockdown, nicméně vědci z Weizmannova institutu zjistili, že pokles nakažených a nemocných je třeba skutečně přičíst očkování, nikoliv karanténním opatřením. Největší pokles byl u nejstarší populace, která dostala vakcínu jako první, což se v minulých šetřeních u lockdownů neprokázalo.
Také podle šetření druhé největší zdravotnické firmy Maccabi se koronavirem nakazilo 0,03% ze skupiny naočkovaných lidí během prvního týdne po druhé dávce. Vědci spočítali, že vakcína má účinnost 92%, což je podobné klinickým zkouškám u vakcíny Pfizer/BioNTEch, kde vyšla úspěšnost dokonce 95%.