Dosud největší studie v Izraeli, kde probíhá hromadné očkování populace vakcínou od společností Pfizer/BioNTech, prokázala 94procentní účinnost očkovací látky proti symptomatickému průběhu onemocnění covid-19. Podle agentury Reuters o tom v neděli informoval největší izraelský poskytovatel zdravotní péče.
Zdravotní pojišťovna a poskytovatel zdravotních služeb Clalit, který má v péči více než polovinu všech Izraelců, uvedl, že studie se zúčastnilo 600 000 osob, kterým byly podány dvě dávky vakcíny od Pfizeru. Efektivita vakcíny ve výši 94 procent vychází ze srovnání výsledků u oočkovaných lidí proti skupině stejné velikosti se shodnou anamnézou, která vakcínu nedostala.
U oočkované skupiny osob došlo také ke snížení pravděpodobnosti vzniku závažného průběhu onemocnění způsobeného koronavirem o 92 procent.
„Jednoznačně se ukazuje, že vakcína proti covidu-19 od společnosti Pfizer je v reálném světě týden po druhé dávce extrémně účinná, stejně jako bylo zjištěno v klinické studii,“ uvedl Ran Balicer, ředitel sekce inovací v Clalitu.
Výsledky podle jeho slov naznačují, že vakcína od Pfizeru, která byla vyvinuta ve spolupráci s německou společností BioNTech, je ještě účinnější dva týdny nebo déle po druhé injekci.
Prudký pokles hospitalizací a závažných případů onemocnění byl poprvé zaznamenán u osob ve věku 55 let a starších. V neděli o tom informovali vědci z Weizmannova vědeckého institutu, kteří shromažďují data na národní úrovni. Osoby nad 60 let Izrael zařadil do prioritní skupiny, jejíž členové byli očkováni jako první.
Počet hospitalizací a případů s vážným průběhem onemocnění naopak stále roste u mladších skupin, přičemž jejich vakcinace byla zahájena o několik týdnů později.
Izrael sklízí plody bleskové očkovací strategie
Podíl lidí, kteří v Izraeli dostali alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19, činil k 14. únoru přes 45 procent, uvádí web ourworldindata.org. Ke stejnému datu bylo v zemi aplikováno 6,44 milionu dávek vakcíny, přičemž dvěma dávkami už je naočkováno téměř 30 procent populace.
Izrael s devíti miliony obyvatel očkuje proti covidu-19 nejrychleji na světě. Pro ostatní země tak představuje „očkovací laboratoř“, jejíž výsledky a obsáhlá databáze nabízí pohled na účinnost vakcín a na to, v jakém okamžiku by mohlo být dosaženo kolektivní imunity.