Více
  23.2 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Svět módy truchlí. Virgil Abloh, umělecký ředitel značky Louis Vuitton, podlehl rakovině

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Virgil Abloh, syn přistěhovalců z Ghany narozený v Americe, který se propracoval až na vrchol módního průmyslu a zastával roli uměleckého ředitele luxusní značky Louis Vuitton, zemřel v neděli ve věku 41 let. Dva roky bojoval se vzácnou formou rakoviny. Oznámení o úmrtí návrháře se objevilo na jeho oficiálním účtu na Instagramu.

  Abloh, který pracoval také jako DJ a výtvarný umělec, byl od března 2018 tvůrcem pánských kolekcí francouzského módního domu Louis Vuitton, podle serveru Statista největší světové luxusní značky.

  Designér rovněž založil italskou luxusní značku Off-White orientovanou na streetwear. Francouzský módní konglomerát LVMH, majitel více než 60 obchodních značek luxusního zboží včetně labelů jako Louis Vuitton, Givenchy nebo Christian Dior, v Off-White letos převzal 60procentní podíl.

  „Virgil nebyl jen geniální návrhář a vizionář, byl to také muž s krásnou duší oplývající velkou moudrostí,“ řekl šéf LVMH Bernard Arnault. „Rodina LVMH se ke mně připojuje v této chvíli velkého smutku a všichni myslíme na jeho blízké po smrti jejich manžela, otce, bratra nebo přítele,“ uzavřel Arnault.

  Abloh se narodil v roce 1980 poblíž Chicaga a vyrostli v Rockfordu ve státě Illinois. Podle magazínu Vogue ho jeho matka Eunice Abloh, švadlena, v mládí naučila základům řemesla. Po absolvování Wisconsinské univerzity v Madisonu dokončil magisterské studium architektury na Illinoiském technologickém institutu.

  Abloh a Ye, dříve známý jako Kanye West, se stali stážisty ve Fendi v Římě a obstáli na fashion weeku v Paříži. V roce 2010 Abloh pracoval jako kreativní ředitel rapperovy agentury na výrobu kreativního obsahu Donda. Navrhl také přebaly jeho alb Yeezus a My Beautiful Dark Twisted Fantasy.

  Značce Louis Vuitton Abloh vdechl nový život

  Jeho příchod do LVMH v roce 2018 znamenal propojení streetwearu s luxusní módou. Tenisky a maskáčové kalhoty se mísily s obleky na míru a večerními róbami. Abloh značku obohatil o graffiti, hip hop a „skateboardovou kulturu“. Skupina se tak snažila přilákat mladší zákazníky.

  Po Ablohovi zůstala jeho žena Sannon, jeho děti Lowe a Grey, sestra Edwina a jeho rodiče Nee a Eunice. Podle listu New York Times zemřel v Chicagu.

  „Virgil po více než dva roky statečně bojoval se vzácnou, agresivní formou rakoviny, angiosarkomem srdce,“ stálo ve zprávě zveřejněné na jeho instagramovém účtu. „Od diagnózy v roce 2019 se rozhodl snášet svůj boj v soukromí, podstoupil řadu náročných léčebných procedur, to vše při vedení několika významných institucí zahrnujících módu, umění a kulturu,“ uvádí se ve zprávě.

  Gigi Hadid, Hailey Bieber a Justin Timberlake byli jedni z mnoha, kteří Ablohově „kreativní mysli, která se objeví jednou za generaci“, vzdali pode listu The Guardian hold.

  Supermodelka Hadid na Instagramu sdílela řadu jejich společných fotografií a napsala: „Ztráta mého drahého přítele a přítele pro celý svět, Virgila Abloha, mi láme srdce. Byl 1 z 1… Budeš mě i nadále inspirovat každý den, V. Jsem vděčná a poctěná každým okamžikem.“

  „Dal jsi světu tolik, v tak krátkém čase,“ napsal Timberlake s tím, že mu bylo ctí návrháře poznat.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS