Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Z hákového kříže cupcake. Italský umělec Cibo bojuje proti projevům nenávisti po svém

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hákové kříže na stěně se mění v obří dortíky s fialovou polevou a slova „můj Hitler“ v „moje muffiny“. To vše stihne za jeden den italský pouliční umělec, který bojuje proti rasismu tím, že nenávistné graffiti přetváří v jídlo. O jeho příběhu tento týden napsala agentura Reuters.

  „Starám se o své město tím, že nahrazuji symboly nenávisti lahodným jídlem,“ říká 39letý umělec, vlastním jménem Pier Paolo Spinazze. Jeho pseudonym Cibo je italský výraz pro jídlo.

  Nedávno Ciba jeden z jeho 365 tisíc sledujících na Instagramu upozornil, že v malém tunelu na předměstí Verony jsou hákové kříže a nadávky s rasovým podtextem.

  Cibo si nasadil svůj typický slaměný klobouk a náhrdelník ve tvaru klobás a na podnět zareagoval. Vytáhl tašku s barvami ve spreji a pustil se do práce, zatímco auta projíždějící kolem troubila.

  Nadávky zakryl plátkem pizzy a mozzarellou, rajčaty a bazalkou. Svastika se proměnila v obrovské červené rajče. Když v tunelu vytvářel nástěnné malby, z nichž každá trvala asi 15 minut, projížděli kolem lidé, dívali se z oken a mávali. Jedna učitelka umění stáhla okénko, aby jeho práci pochválila.

  Skupiny pro lidská práva podle Reuters v posledních letech varovaly před rostoucím rasismem v Itálii po masové imigraci z Afriky. Fašistická kultura a válečný diktátor Benito Mussolini mají stále tvrdé jádro obdivovatelů.

  Spinazze podle svých slov s rasismem a nenávistnými projevy bojuje už deset let

  Jak se umělec stal ve Veroně místní celebritou, nadělal si také nepřátele. „Cibo spí při rozsvícených světlech!“ objevilo se na zdi. Nápis proměnil v ingredience receptu na gnocchi.

  „Jednání s extremisty není nikdy dobré, protože jsou to násilníci, jsou zvyklí na násilí, ale jsou také zbabělí a velmi hloupí,“ řekl Spinazze. „Důležité je znovuobjevit hodnoty, na které jsme možná zapomněli, zejména antifašismus a boj proti totalitním režimům,“ řekl umělec. „Musíme si tyto hodnoty připomenout,“ uzavřel Cibo.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zpěvák Elton John má covid-19

  Elton John má covid. Koncerty ve Spojených státech zpěvák odkládá

  Britský zpěvák Elton John byl nucen odložit dva koncerty v Dallasu v Texasu poté, co měl pozitivní výsledek testu na koronavirus. 74letý hudebník je podle svého vyjádření plně očkovaný a momentálně pociťuje jen mírné příznaky nemoci covid-19.
  Jacinda Ardern

  Novozélandská premiérka Ardern ruší svatbu kvůli šíření varianty omikron

  Předsedkyně vlády Nového Zélandu Jacinda Ardern zrušila svou svatbu poté, co oznámila zavedení nových opatření proti šíření koronaviru. Celá země se totiž momentálně potýká s nakažlivější variantou omikron.
  Pilotka Zara Rutherford obletěla svět jako nejmladší žena v historii

  Zara Rutherford (19) si splnila sen. Sólo obletěla svět jako nejmladší pilotka v historii

  Belgicko-britská teenagerka se ve čtvrtek stala nejmladší ženou, která sama obletěla svět. Je zároveň první osobou, jíž se to podařilo v ultralehkém letadle. Náročná cesta přes pět kontinentů devatenáctileté rekordmance zabrala pět měsíců.
  Gaspard Ulliel

  Ve 37 letech zemřel po nehodě na lyžích herec Gaspard Ulliel známý jako Hannibal Lecter

  Francouzský herec Gaspard Ulliel, známý z filmů Hannibal Rising či Saint Laurent, zemřel ve věku 37 let po nehodě na lyžích v Alpách v oblasti Savoie.
  Předávání hudebních cen Grammy 2022

  Letošní předávání cen Grammy se přesouvá na duben do Las Vegas

  Slavnostní předávání hudebních cen Grammy se uskuteční 3. dubna v Las Vegas, týden po udílení Oscarů, uvedly v úterý Recording Academy a televizní stanice CBS ve společném prohlášení. Ceremoniál měl původně proběhnout koncem tohoto měsíce v Los Angeles, ale kvůli šíření koronaviru jej organizátoři odložili.
  Céline Dion se potýká se zdravotními problémy

  Céline Dion ruší zbývající koncerty své tour. Zpěvačku trápí zdravotní problémy

  Kanadská zpěvačka Céline Dion oznámila zrušení zbývajících 16 koncertů svého světového turné kvůli přetrvávajícím zdravotním obtížím. Umělkyně se podle svého sobotního vyjádření na Instagramu potýká s „těžkými a přetrvávajícími svalovými křečemi“, které jí v koncertování brání.
  Reklama
  Reklama
  Reklama