Reklama

Studie CDC: Ve školách roznášejí koronavirus spíše učitelé než děti

NEJČTENĚJŠÍ

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo studii, podle které se na přenášení koronaviru ve školách podílejí ve větší míře učitelé než děti. Informuje o tom CNN.

Reklama

Doposud se myslelo, že hlavními přenašeči covidu-19 jsou děti. Ti si mezi sebou virus čile předávají, a přestože jim z drtivé většiny neublíží, mohou pak doma nakazit své rodiče či prarodiče. Právě proto se v mnoha zemích přešlo na distanční výuku a řada zemí v Evropě, ČR nevyjímaje, dnes složitě hledá cesty, jak školy znovu otevřít, třeba s pomocí masivního testování žáků.

Přelomová studie CDC ale naznačuje, že vše může být jinak. Experti sledovali data ze základních škol v Georgii od počátku zimy, kde probíhalo silné komunitní šíření, a školy zůstaly otevřené s prezenční výukou. Na studii participovalo 700 školských zaměstnanců a 2600 žáků a studentů. V šesti školách identifikovali devět ohnisek, kde nemoc propukla. V osmi těchto ohniscích figuroval vždy alespoň jeden učitel, a vždy byli tito učitelé prvními pozitivními, kteří nákazu do škol zanesli.

Podle studie za většinu propuknutí nákazy mohou učitelé, kteří si nejdříve předali virus mezi sebou – například na obědě, nebo na různých setkáních – a teprve poté nakazili žáky. „Prvotní infekce mezi pedagogy hrála zásadní roli v přenosu uvnitř školy a v následném řetězovém přenosu na další učitele, žáky a na další domácnosti,“ uvedla ředitelka CDC Rachel Walensky. „Ukázalo se, že je velmi důležité preventivně působit právě na pedagogy,“ dodala. Podle studie by mohlo pomoci učitele prioritně očkovat.

Rozestupy jsou ve školách nemožné

Roli hrálo i nedůsledné dodržování hygienických opatření. Ve všech devíti případech koronavirových ohnisek se nedodržovala bezpečná vzdálenost, v pěti případech se ukázalo nedostatečné nošení roušek. „Dvoumetrové rozestupy ve školách nebylo možné dodržovat kvůli velkému počtu studentů ve třídách, ale i kvůli velikosti tříd,“ uvedla Walensky.

Reklama

Podle CDC by se školy nyní neměly znovu otevírat. „Jsem zastánce očkování učitelů, ale neměla by to být rychlá vstupenka ke znovuotevření škol,“ řekla ředitelka Centra. O otevření škol, které jsou zavřené jen v některých státech, se nyní v USA debatuje. K rychlejšímu a přednostnímu proočkování kantorů v minulém týdnu vyzval i prezident Spojených států Joe Biden.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama