Reklama

Steam Deck: kapesní počítač od Valve

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Společnost Valve právě oznámila svůj nový kapesní počítač Steam Deck na kterém si zahrajete nejnovější AAA hry.

Steam Deck toho umí mnohem více než klasická herní konzole, protože je to v podstatě malý přenosný počítač. Můžete jej připojit k monitoru, instalovat aplikace, používat jej ke sledování videí a mnoho dalšího. Podle společnosti Valve na něj dokonce můžete nainstalovat další herní obchody, než je Steam.

„Steam Deck je počítač, takže můžete instalovat software a operační systémy třetích stran.“ uvedla společnost Valve.

Většina her ale na Steam Decku zatím nepoběží

Steam Deck poběží na nové verzi SteamOS, což je operační systém společnosti Valve založený na Linuxu. Některé hry pro Windows, které nemají oficiální podporu Linuxu, budete moci hrát pomocí technologie kompatibility Proton od Valve. Dokonce můžete SteamOS odinstalovat a nainstalovat pouze Windows.

Ačkoli se podpora Linuxu pro hry v posledních letech zlepšuje, zejména díky úsilí společnosti Valve, méně než 15 % všech her na Steamu oficiálně podporuje Linux a SteamOS. To je 7 586 her z možných 54 280 na Steamu, zatímco na Steamu je pouze 13 her, které nefungují ve Windows.

Téměř polovina z deseti nejoblíbenějších her na Steamu – Destiny 2, Apex Legends, PUBG a Rainbow Six Siege – nebude na systému SteamOS fungovat. Důvodem jsou podle všeho anticheaty her. Ve většině případů se hry spustí, ale jejich anticheat systémy ne, takže se nelze přihlásit na servery pro více hráčů. Společnost Valve ale uvedla, že se snaží zlepšit kompatibilitu her a podporu anticheatů.

Hardwarové specifikace

Steam Deck běží na APU od AMD. Tento čip je postaven na dvou klíčových architekturách AMD: Zen 2 a RDNA 2. Architektura Zen 2 je stejná jako v procesorech AMD Ryzen 3000. Ve Steam Decku se nacházejí čtyři jádra Zen 2 s osmi vlákny.

Architektura RDNA 2 stojí za grafickým výkonem kapesního počítače. Steam Deck se dodává s 8 výpočetními jednotkami (CU), což je celkem 512 jader. To není nijak obrovské množství, ale bez větších potíží by si měl Steam Deck poradit rozlišením 720p. RDNA 2 má výkon až 1,6 teraflopů. To je o něco více než u Xboxu One S (1,4 teraflopů) a o něco méně než u PS4 (1,8 teraflopů).

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Telefon Oppo
Společnost Oppo oznámila nejnovější verzi své technologie kamery pod displejem. Společnost tvrdí, že díky nové technologii může umístit selfie kameru pod displej bez narušení integrity obrazovky.
Chromebook
Google vydal novou aktualizaci pro Chrome OS, která má usnadnit komunikaci s přáteli a kolegy v práci. V nové verzi Chrome OS bude nyní služba Google Meet předinstalovaná ve všech počítačích s tímto softwarem.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama