2.8 C
Czech
Středa 25. února 2026
Protext ČTKStudenti mohou posedmé přispět k bezpečnosti silničního provozu. Začíná další ročník MOJE...

Studenti mohou posedmé přispět k bezpečnosti silničního provozu. Začíná další ročník MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice

Praha 30. září 2024 (PROTEXT) – Počet nehod na českých silnicích se poslední roky snižuje. Stejně tak klesá i počet usmrcených a těžce zraněných. Za pozitivním trendem stojí mnoho faktorů – preventivní a osvětové kampaně, stejně jako projekt MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice. Už posedmé mohou studenti prostřednictvím tohoto projektu zasáhnout do bezpečnosti silničního provozu. Soutěžící každoročně nabízí inovativní řešení a vítězové své projekty mohou i realizovat.

Projekt MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice vstupuje s letošním podzimem do sedmého roku své existence. A je pravděpodobné, že za dobu své působnosti také on přispěl ke snižujícímu se počtu nehod a úmrtí na českých silnicích. V roce 2017 se stalo v ČR celkem 103 821 dopravních nehod, v roce 2023 jich bylo 94 945. Počet nehod se od ledna 2017 do prosince 2023 snížil celkem o 8 876. Současně také klesá i počet úmrtí (2017 – 502; 2023 – 455) a těžkých zranění (2017 – 2 339; 2023 – 1 750) v důsledku dopravních nehod. Trend lze přičíst na vrub nespočtu faktorů, které pozitivně ovlivňují chování řidičů i ostatních účastníků silničního provozu. Mezi ně patří bezesporu preventivní a osvětové kampaně od řady subjektů (např. Policie ČR, BESIP, Tým silniční bezpečnosti, …) nebo další akce financované například z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Svou roli už 7 let také hraje projekt MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice, který dlouhodobě pracuje především s mladými lidmi, budoucími řidiči.

Do skupiny ohrožených skupin v silničním provozu patří děti, senioři, cyklisté i motorkáři. O nich se hovoří nejčastěji. Patří tam ale také nastupující generace mladých řidičů. „Právě aktivní zapojení mladých lidí, především studentů, do řešení projektů souvisejících s bezpečným provozem na komunikacích je může přimět k zamyšlení nad nutností důsledně dodržovat pravidla bezpečného pohybu na silnicích,“ říká k letošnímu ročníku projektu ředitel Nadace pojišťovny Kooperativa Milan Medek a dodává: „I letos mají středoškoláci a vysokoškoláci možnost zasáhnout do bezpečnosti silničního provozu a svým dílem pomoci snížit počet nehod a úmrtí na tuzemských komunikacích. Je třeba si rozmyslet, jak přispět ke zkvalitnění dopravy, sestavit tým, projekt registrovat a pustit se do jeho zpracování.“

MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice je soutěž, ve které mladí lidé zpracovávají své nápady ohledně zvýšení bezpečnosti na silnicích. Dopravní bezpečnost ale není jen tématem studentů dopravních škol a fakult. „Je to téma, které zasahuje i jiné obory, jako třeba zdravotnické, ekonomické, stavební ale také pedagogické. Není se čemu divit, účastníkem silničního provozu je přece každý z nás,“ doplňuje ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák. Na webových stránkách projektu www.mojevizenula.cz jsou zveřejněné oblasti a konkrétní témata, ze kterých si mohou studenti vybrat, nebo je mohou inspirovat. Zároveň internetové stránky obsahují přesné znění pravidel soutěže, stejně jako návod, jak do klání svůj projekt zapojit. Svůj nápad musí zaregistrovat do 31. 3. 2025 a následně do 30. 4. 2025 zpracovaný odeslat. A účastníci na to nebudou sami. Ke konzultacím jednotlivých kroků jim budou k dispozici odborníci z různých oblastí. Jejich seznam i s kontakty naleznou studenti opět na projektovém webu.

Účastníci projektu se rok od roku stále posouvají kupředu. Zatímco v prvních ročnících organizátoři registrovali velké množství projektů zaměřených na marketingovou komunikaci a osvětu, poslední roky projekt přilákal také studenty technických oborů, kteří navrhovali inovace v oblastech autoškolství, infrastruktury nebo využití technologií ve vozidlech. Podle Romana Budského z Platformy VIZE 0 stále zůstává nespočet oblastí, které jsou v rámci bezpečnosti silničního provozu neprozkoumané a tím pádem neřešené. „Mladí lidé jsou otevření novým možnostem, na mnoho problémů nahlížejí s otevřenou myslí a nebojí se využít svých znalostí. Mezi problematiku, které bychom se rádi věnovali patří třeba post-crash, vzdělávací koncepce nebo telematika. A to je jen malý výčet.“

Stejně jako předchozí ročníky soutěže, i ten loňský přinesl své ovoce. Vítězkou se stala studentka Vysoké školy báňské v Ostravě s projektem „BEE-BOT programujeme pro bezpečnost dětí na silnicích“. Hlavním úkolem projektu je simulace dopravních situací v prostředí křižovatek, a to s pomocí vytvoření návrhu kolekce map. Cílem je nejenom učit děti pravidla silničního provozu, ale také rozvíjet dovednosti programování, logiky a plánování díky BEE-BOTovi.

V předchozích ročnících MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice zabodovala například práce s názvem „Zpověď vraku“. Kampaň studentského týmu z Vysoké školy ekonomické v Praze cílí především na mladé řidiče, kteří si na známých úsecích příliš věří. Jádrem kampaně jsou stanoviště, která představují reálné nehody a příběhy, které se mladým řidičům staly. Stanoviště budou věrnou replikou nehody, aby návštěvník zjistil celý příběh vraku a jeho řidiče tím, že si sedne na jeho místo, dostane VR headset se sluchátky a pustí si situaci, kterou řidič daného vraku zažil těsně před nehodou. V momentě, kdy je jasné, že se nehodě nedá vyhnout, bude video ukončeno.

Projekty, které budou v základním a semifinálovém kole nejlépe hodnoceny postoupí do finále. Týmy pak budou mít možnost svůj projekt představit odborné porotě. Nejen, že si finalisté mezi sebou rozdělí finanční odměnu v celkové výši 102 500,- Kč, ale také získají zkušenost se zpracováním projektů. Nabízí se také možnost svůj projekt společně s Platformou VIZE 0 přihlásit do Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a pokusit se získat finanční prostředky na jeho realizaci. V takovém případě budou k dispozici odborníci, kteří pomohou s vedením projektu a nápad tak uvést do praxe.

Soutěž MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice, kterou vyhlašuje Platforma VIZE 0, spolufinancuje Fond zábrany škod České kanceláře pojistitelů a organizuje Tým silniční bezpečnosti (Bezpečně na silnicích o. p. s.) se bude již posedmé konat ve školním a akademickém roce 2024/2025. Platforma VIZE 0 je společenství partnerů, kteří se zaměřují se na zvyšování dopravní bezpečnosti, vzdělávání veřejnosti a prosazování systémových změn.

 

O Fondu zábrany škod Fond zábrany škod je upraven zákonem č. 30/2024 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel. Více informací: www.fondzabranyskod.cz.

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj vyzval Trumpa k návštěvě Kyjeva

Volodymyr Zelenskyj ve výročním projevu vyzval Donalda Trumpa, aby přijel do Kyjeva, a dal najevo, že Ukrajina „nezradí svůj lid“ v žádných jednáních s Ruskem. Čtvrté výročí plnohodnotné invaze spojil s apelem na spravedlivý mír a s připomínkou, že tlak se má obrátit na Moskvu, ne na Kyjev.

Yungblud přiveze Bludfest do Hradce Králové

Britský rocker Yungblud splní slib a vrátí se do Česka ve velkém stylu. Do Hradce Králové přiveze svůj vlastní festival Bludfest. Akce nabídne silná jména i nové objevy. Letos půjde o jedinou zastávku mimo Británii.

Bitcoin spadl pod hranici 63 000 dolarů. Analytici pokles připisují makroekonomickému šoku

Bitcoin se během dneška krátce propadl pod hranici 63 000 dolarů a prohloubil tak několikadenní sérii ztrát. Podle analytiků ale nejde o rozpad trhu ani konec čtyřletého cyklu, nýbrž o kombinaci makroekonomických tlaků a vysoké finanční páky.

Sněhová bouře ochromila severovýchod USA, zrušeny byly tisíce letů

Mohutná zimní bouře s rekordním úhrnem sněhových srážek v pondělí zasáhla severovýchod Spojených států, přičemž způsobila rozsáhlé výpadky elektřiny. Zrušeno bylo také několik tisíc letů. Nejvíce byl zasažen Rhode Island, kde šlo podle místních médií o nejsilnější sněhovou bouři v historii.

Írán se blíží dohodě s Čínou o nákupu protilodních nadzvukových střel

Írán se blíží dohodě s Čínou o nákupu protilodních střel s plochou dráhou letu, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na šest svých zdrojů. Dohoda o čínských střelách CM-302 je téměř dokončena, ale zatím nebylo dohodnuto datum dodání, řekly také tyto zdroje. Podle Reuters ale není jisté, zda Čína s ohledem na zvýšené napětí v regionu nakonec od dohody neustoupí. Na dodávky zbraní do Íránu platí zbrojní embargo OSN, připomněla též agentura Reuters.

V rozvíjejících se zemích sílí zájem o stablecoiny, vede Nigérie

Největší africké ekonomiky Nigérie a Jihoafrická republika v posledních měsících nejrychleji zvyšují poptávku po stablecoinech a zároveň patří k největším optimistům, pokud jde o jejich budoucí využití. Roste i chuť používat stablecoiny běžněji při placení a přijímání výplat, jenže naráží to na slabší akceptaci v obchodech a onlinu.

Ruská operace na Ukrajině zatím nedosáhla cílů a bude pokračovat, řekl Peskov

Ruská vojenská operace na Ukrajině zatím nedosáhla svých cílů a bude pokračovat. To, zda bude dosaženo míru, závisí na Kyjevu. Podle ruské státní agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Hovořil v den čtvrtého výročí zahájení rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu.

Tři scénáře pro Antarktidu: Vědci vybrali ten nejpravděpodobnější

Antarktida nese největší tíhu dopadů klimatických změn. Ledový kontinent se otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Ohrožuje to tamní ekosystémy a zrychlující tání ledu zvedá mořské hladiny, což zase představuje riziko pro ostrovní státy a pobřežní města v mnoha částech světa. Nová studie popsala tři budoucí scénáře pro Antarktidu.

Dva přístavy Panamského průplavu převzala tamní vláda, provoz není ohrožen

Panamské úřady v pondělí převzaly kontrolu nad dvěma přístavy Panamského průplavu. Učinily tak na základě lednového rozhodnutí nejvyššího soudu, který zrušil koncese na provoz přístavů firmě Panama Ports Company (PPC), což je dceřiná společnost hongkongské CK Hutchison Holdings. Ta podle agentury AP uvedla, že ukončila provoz přístavů poté, co dorazili vládní úředníci a pohrozili jí trestním stíháním, pokud prostory neopustí.

Putin nedosáhl svého cíle, Ukrajina se ubránila, řekl na výročí invaze Zelenskyj

Ruský prezident Vladimir Putin za čtyři roky války nedosáhl svých cílů, Ukrajina ubránila svou nezávislost. Na úvod dnešního čtvrtého výročí vpádu ruských vojsk do své země to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, píší tiskové agentury. Kyjev udělá vše pro zajištění trvalého míru, dodal ukrajinský vůdce v projevu přenášeném televizí.

Jak Mexiko ulovilo proslulého drogového bosse

Mexické bezpečnostní síly zabily Nemesia Rubéna Oseguera Cervantese (známého jako El Mencho), mexického drogového barona a nejvyššího představitele kartelu Jalisco New Generation se sídlem v Jaliscu. Jak operace probíhala?

Dovolenkový ráj se změnil v peklo. Násilí v Puerto Vallarta může odradit turisty

Vzpomínky na západ slunce v Puerto Vallarta nikdy nezestárnou. A to je důvod, proč se do města vrací tolik turistů, zejména těch z USA. Působí jako dovolenkový ráj a někteří se rozhodnou sem i přestěhovat. Řada Američanů tu má rodinu. Události z posledních dní však mohou mnoho z nich od cesty nebo života zde odradit.

Yosemitský Firefall znovu rozzáří El Capitan

Každý únor se v Yosemitském národním parku odehraje krátké, ale ohromující představení. Vodopád Horsetail Fall se na několik minut promění v proud zářivé oranžové barvy. Vypadá jako láva stékající ze žulové stěny El Capitan. Ve skutečnosti jde o hru světla, vody a přesného úhlu zapadajícího slunce.

Pokojové rostliny vzduch doma nespasí

Vzduch doma často není tak čistý, jak si myslíme. V zimě zavřeme okna, zapálíme svíčky, vaříme na plynu a trávíme uvnitř většinu dne. Odborníci varují, že právě interiér může být plný škodlivin. Rostliny sice pomáhají, ale samy o sobě problém nevyřeší.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama