Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Střelec z Michiganu Ethan Crumbley (15) bude souzen za terorismus. Čtvrtý student zemřel

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vyšetřovatelé odtajnili jméno teenagera, který střílel na střední škole v Michiganu. Jmenoval se Ethan Crumbley. Student Justin Shilling (17), jeho čtvrtá oběť, zemřel v nemocnici. Informuje o tom CNN.

  Patnáctiletý Ethan byl obviněn z vraždy a terorismu. Jeho hrůzné řádění na školních chodbách trvalo jen několik minut, přesto stačil vypálit z otcovy pistole zhruba třicet výstřelů a na místě zastřelil tři své spolužáky, Tate Myreho (16), Hanu St Juliana (14) a Madisyn Baldwin (17). Čtvrtý Justin Shilling zemřel na následky střelného poranění hlavy v nemocnici, v kritickém stavu jsou i další. Ethan Crumbley podle vyšetřovatelů střílel spolužáky z blízkosti do hlavy a do hrudi doslova „na jistotu“, uvedly ve středu úřady. Také prozradily, že jeho rodiče byli předvoláni jen několik hodin před krveprolitím.

  Den po násilnostech na střední škole v Oxfordu, zhruba 30 mil severně od Detroitu, neuvedly úřady okresu Oakland žádný motiv. Prokurátorka Karen McDonald však na základě „hory digitálních důkazů“, které policie shromáždila, uvedla, že střelba byla promyšlená. „Nebyl to jen impulzivní čin,“ řekla.

  Poručík šerifa Tim Willis totiž soudci řekl, že Ethan Crumbley noc před násilím nahrál video, na kterém diskutoval o zabíjení studentů.

  Crumbley byl jako dospělý obviněn z vraždy, pokusu o vraždu, terorismu s následkem smrti a ilegálního držení zbraně. Během obžaloby na otázku, zda obviněním rozumí, odpověděl: „Ano, rozumím.“ Obhájce Scott Kozak učinil prohlášení o nevině.

  Rodiče byli ve škole kvůli chování

  Ten den si úmyslně přinesl pistoli s úmyslem zavraždit co nejvíce studentů,“ řekl asistent státního zástupce Marc Keast, který úspěšně obhajoval zamítnutí kauce a převoz do vězení ze zařízení pro mladistvé.

  Šerif Mike Bouchard předtím novinářům řekl, že Crumbleyho rodiče byli v úterý zavoláni do školy „kvůli synovu chování ve třídě, které bylo znepokojivé“. Teenager zůstal ve škole a ke střelbě došlo o několik hodin později.

  Jak děsivé jeho řádění bylo, ukazuje videozáznam z kamer, který vyšetřovatelé získali. Vyplývá z něj, že útočník „střílel na lidi zblízka – často do hlavy nebo do hrudníku“, řekl Bouchard ve středu v pořadu CNN New Day. „Je to mrazivé. Choval se naprosto chladnokrevně a vražedně,“ řekl Bouchard. „Metodicky a záměrně chodil po chodbách, mířil na studenty a střílel,“ řekli prokurátoři během Crumbleyho obžaloby. „To, co je na tom videu zachyceno… upřímně řečeno, nemám slov, abych popsal, jak strašné to bylo,“ prohlásil žalobce Marc Keast.

  Střelbu promyslel, oběti náhodně vybral

  Na videu je údajně vidět, jak Crumbley nese batoh a o chvíli později vychází ze záchodů bez batohu a se zbraní v ruce, uvedly úřady. Podle Keasta začal střílet hned u záchodů, ale poté, co děti začaly utíkat, pokračoval „metodickým tempem“ po chodbě a střílel uvnitř tříd a na studenty, kteří neměli možnost utéct. Takto pokračoval ještě čtyři nebo pět minut a pak odešel na další záchod, uvedl Keast. Když dorazili policisté, odložil zbraň a vzdal se.

  Předběžný přezkum účtů obžalovaného na sociálních sítích, jeho mobilního telefonu, jakož i dalších zdokumentovaných důkazů zajištěných na místě činu ukázal, že tento obžalovaný střelbu plánoval,“ řekl Keast.

  Ačkoli se většina střelby odehrála z bezprostřední blízkosti, přesto se zdála být „náhodná“, řekl Bouchard CNN, aniž by ji blíže specifikoval. Zřejmě to znamená, že Crumbley neměl předem vyhlídnuté oběti. Zabíjel ty, co mu zrovna stáli v cestě.

  K smrti vyděšení studenti se snažili zabarikádovat ve třídách, naházeli zevnitř na dveře lavice. Útočník se je podle šerifa pokoušel prostřelit. „Střílel skrz několik dveří, které jsem si včera večer prohlédl – skrz zabarikádované dveře. Některé z těch barikád byly zasaženy střelbou,“ řekl Bouchard.

  Jak se dostal k pistoli?

  Bouchard pochválil práci svých mužů. Uvedl, že jejich koordinace a výcvik v boji proti aktivnímu střelci se ukázaly jako neocenitelné. Policie do školy přijela ve 12:52 a podezřelého zadržela do tří minut po jejich příjezdu, řekl Bouchard.

  Když zástupci procházeli školou, narazili na podezřelého, který dal ruce vzhůru, uvedl Bouchard. Zástupci mu sebrali zbraň a Crumbleyho zatkli. „Myslím, že doslova zachránili mnoho životů, když podezřelého zneškodnili s nabitou střelnou zbraní ještě v budově,“ řekl šerif.

  Pistoli, se kterou zastřelil čtyři mladé lidi, si koupil jeho otec jen několik dní před vražedným útokem. Zatím není jasné, jak se teenager ke zbrani vůbec dostal. I jeho rodiče mohou zřejmě čelit obvinění.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama