Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Patnáctiletý student zahájil palbu na půdě školy. Zastřelil tři spolužáky, osm zranil

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tři studenti ve věku 14 až 17 let zemřeli při střelbě na střední škole v Michiganu. Dalších sedm a jeden učitel jsou zranění. Patnáctiletý střelec je ve vazbě. Informuje o tom CNN a další servery.

  Stalo se to znovu. Další americký středoškolák propašoval do školní budovy zbraň a začal střílet po studentech. Tentokrát jde o zatím nejmenovaného patnáctiletého studenta druhého ročníku střední školy Oxford ve státě Michigan. Ten otcovou pistolí zastřelil tři své spolužáky a dalších osm lidí, včetně učitele, postřelil. Další studenti se v hrůzných chvílích zabarikádovali ve třídách a sháněli jakékoliv zbraně, kterými by mohli útočníka zneškodnit. Ten se nakonec vzdal policii s rukama nad hlavou.

  Jména jeho obětí známe. Podle šerifa okresu Oakland Michaela Boucharda byli zabiti šestnáctiletý Tate Myre, čtrnáctiletá Hana St. Juliana a sedmnáctiletá Madisyn Baldwin.

  Osm dalších osob – sedm studentů a učitel – bylo postřeleno, uvedl Bouchard. Tři z nich jsou se střelnými zraněními v kritickém stavu, včetně čtrnáctileté dívky, která je po operaci napojena na umělou plicní ventilaci. Čtrnáctiletý chlapec je ve vážném stavu se střelným zraněním čelisti a hlavy, uvedl Bouchard. Tři studenti jsou ve stabilizovaném stavu a postřelený učitel byl propuštěn.

  Nejhorší noční můra

  Myslím, že je to nejhorší noční můra každého rodiče,“ řekla guvernérka Gretchen Whitmer, která dodala, že střelba ve školách je „výlučně americký problém, který musíme řešit“.

  Soucítím s rodinami. Je to nepředstavitelná tragédie. Doufám, že se všichni dokážeme vzchopit a obejmout rodiny, postižené děti a školní personál i tuto komunitu,“ řekla Whitmerová.

  Myslím na rodiny všech zasažených v Michiganu, kteří právě zažívají nepředstavitelný smutek nad ztrátou milovaných. Jsem v nepřetržitém kontaktu se svým týmem, zatímco přicházejí nové informace o tragické školní střelbě,“ vyjádřil se americký prezident Joe Biden. „Je jisté, že celá komunita je nyní ve velkém šoku,“ dodal.

  Podle Boucharda došlo k několika dalším lehkým zraněním, když studenti utíkali ze školní budovy. Většina z nich byla ošetřena a propuštěna na záchytném parkovišti, dodal.

  Podezřelý, student druhého ročníku školy, byl zadržen bez incidentu dvě až tři minuty poté, co úřady zareagovaly na střelbu, řekl Bouchard. Jeho rodiče si najali advokáta a nedovolili mu mluvit s policií, uvedl zástupce šerifa Michael G. McCabe. Podezřelý je držen v Oakland County Children’s Village – nápravném zařízení pro mladistvé – a je pod dozorem pro sebevrahy. Každých patnáct minut jej kontrolují, řekl David Coulter, výkonný ředitel Oakland County.

  Na úterní tiskové konferenci Bouchard uvedl další podrobnosti o střelbě. Poloautomatickou pistoli, kterou orgány činné v trestním řízení našly, koupil teprve v pátek otec podezřelého. Zbraň, pistole Sig Sauer SP2022 ráže 9 mm, která byla v době zabavení nabitá, obsahovala ještě sedm nábojů, řekl Bouchard.

  S pistolí vyšel ze záchodu

  Videokamera ve škole ukázala, že střelec „vyšel ze záchodů se zbraní“, ale nebylo jasné, kam šel dál, uvedl šerif. Strážci zákona dorazili do školy během několika minut po tísňovém volání o střelbě. „Když přicházeli po chodbě, uviděli ho. Zvedl ruce, oni vzali zbraň a zadrželi ho,“ řekl Bouchard.

  Jeden z policistů naložil postřeleného Myreho do jejich auta, ale šestnáctiletý mladík zemřel cestou do nemocnice, uvedl šerif. Při střelbě zemřel také příbuzný jednoho z dispečerů, řekl. „Tohle se nás všech osobně a hluboce dotýká a ještě dlouho bude. Tato rána nikdy nezmizí,“ řekl Bouchard.

  Úřady ve škole nalezly několik nábojnic a domnívají se, že bylo vypáleno asi 15 až 20 výstřelů. Nic nenasvědčuje tomu, že by podezřelý měl na sobě neprůstřelnou vestu, uvedl McCabe již dříve v úterý. „V tuto chvíli se domníváme, že jednal sám,“ řekl McCabe. Dodal, že úřady vědí, jak se podezřelý údajně dostal se zbraní do školy, ale odmítl tyto podrobnosti sdělit. Na střední škole – stejně jako na většině amerických škol – nebyly detektory kovů.

  Motiv střelby zatím policie nezná. V domě podezřelého byl proveden příkaz k domovní prohlídce, uvedl McCabe. Bouchard sdělil, že úřady zabavily telefon a zkoumají další zabavené věci. Bouchard řekl, že úřady si sice nejsou vědomy předchozích obav, ale že detektivové zkoumají také fotografie, které podezřelý zveřejnil na sociálních sítích. Mimo jiné se mělo jednat o snímky „zbraně a terče“.

  Prokuratura sbírá informace

  McCabe uvedl, že podezřelý by mohl být obviněn jako dospělý, ale to záleží na prokuratuře okresu Oakland. Prokurátorka Karen D. McDonald v úterním prohlášení uvedla, že její úřad „zahájil proces sbírání informací týkajících se vyšetřování“ střelby.

  Byla jsem zděšena a zarmoucena, když jsem se dnes odpoledne dozvěděla o střelbě na oxfordské střední škole. Můj úřad a já jsme neustále komunikovali s úřadem šerifa, soudem pro mladistvé okresu Oakland a dalšími vládními orgány a orgány činnými v trestním řízení,“ uvedla McDonald. „Naším záměrem je vše důkladně prověřit a rychle vydat příslušná obvinění.“

  Aiden Page, jeden ze studentů, CNN řekl, že se zabarikádoval s ostatními studenty ve třídě. Střelec údajně trefil jednu z lavic, které jim sloužily jako barikáda.Vzali jsme si kalkulačky, vzali jsme si nůžky pro případ, že by se střelec dostal dovnitř a my na něj museli zaútočit,“ řekl. „Někteří plakali, někteří se snažili podpořit ostatní. Jiní se snažili přijít s nějakým nápadem pro všechny případy.“

  Page řekl, že celý zážitek byl „šílený“, a přemýšlel, zda to utrpení přežije. „Úplně první věc, která se mi honila hlavou, byla: ‚Opravdu se to děje? Napíšu své rodině, že je mám rád, jen tak pro jistotu, kdybych náhodou zemřel.“ A pak se rozhodl, že se bude snažit o to, aby přežil. „Pak, když se všechno na chvíli uklidnilo, jsem byl schopen popadnout dech a racionálně uvažovat,“ řekl. „Určitě bude divné se vrátit, zvlášť když vím, že lidé byli zraněni a pár studentů také zemřelo,“ dodal.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama