menu

8.3 C
Czech
Pátek 17. října 2025

Pákistán uzavřel hranice s Afghánistánem po krvavých přestřelkách

Napětí na pákistánsko-afghánské hranici opět vybuchlo. Po nočních ozbrojených střetech, při nichž afghánská strana tvrdí, že zabila desítky pákistánských vojáků, uzavřel Pákistán všechny hlavní přechody. Obě vlády se obviňují z útoků i z porušování vzdušného prostoru.

Zelenskyj zbavil občanství lidi s ruským pasem, podle médií i starostu Oděsy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zbavil občanství nejmenované osoby, které podle tajné služby SBU mají i ruské občanství. Oznámila to ukrajinská média, podle kterých se Zelenského opatření týká i stávajícího starosty přístavního města Oděsa Hennadije Truchanova, který v jeho čele stojí od roku 2014. Ten by bez ukrajinského občanství nemohl zůstat v čele důležitého města na jihu země.

Spojené státy americké a Velká Británie začaly vyjednávat o clech na ocel a hliník

Nikon Small World 2025 má vítěze

Mikrosvět se znovu předvedl ve velkém. Nikon vyhlásil výsledky soutěže Small World 2025 a porota ocenila dvacítku snímků, které spojují vědu a estetiku. Od buněk přes houby až po hmyz. Detailní svět, který běžně nevidíme, letos zářil obzvlášť pestře.

Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump. Ve středu to uvedl server BBC a Bloomberg.

Od zahájených rozhovorů si Velká Británie a Spojené státy americké (USA) slibují „rychlý výsledek“. Ten by měl vyřešit letitý spor a umožnit opět britským výrobcům oceli a hliníku exportovat do USA za nižších nákladů.

Obchodní překážky zavedla na základě bezpečnostního zákona administrativa amerického ex-prezidenta Donalda Trumpa. Na cizí ocel uvalila cla ve výši 25 procent, hliník rozhodla danit ve výši 15 procent.

V reakci zase Velká Británie uvalila podobné tarify na americké zboží jako whiskey, džíny, tabák nebo motorky. Loni v říjnu pak USA vyjednaly odstranění tarifů s Evropskou unií, v současnosti projednávají nové podmínky také s Japonskem.

Velká Británie naléhala na zahájení rozhovorů také proto, že snížení obchodních překážek propagovala jako jeden z hlavních benefitů Brexitu. V současnosti přitom mají horší podmínky v obchodování s USA než Evropská unie. Ve středu to uvedl server BBC.

Společné oznámení vydaly obě země poté, co se přes online hovor potkaly britská ministryně pro mezinárodní obchod Anne-Marie Trevelyan a americká ministryně obchodu Gina Raimondo.

„Usilujeme o výsledek co nejdříve to bude možné, abychom podpořili britské byznysy a posílili naše obchodní vztahy,“ popsala jednání britská ministryně.

Kvůli tarifům se od roku 2018 snížil export whiskey do Velké Británie o více než polovinu

Vyřešení obchodních sporů by rovněž zabránilo odchodu britských společností z amerického trhu. Kvůli vyšším nákladům ho už například jeden z britských exportérů oceli opustil a přesunul svou produkci do Španělska.

Z dohody by ale těžili také američtí obchodníci. Od roku 2018 totiž kvůli britským tarifům klesl průměrný export tamní whiskey do Velké Británie o více než polovinu. Uvedl to server US News.

Ministryně obchodu obou států se rovněž skrze vyjednávání snaží společně postavit proti rostoucí síle Číny. Na jejím trhu se totiž hromadí produkce právě oceli a hliníku a ohrožuje tak ostatní zahraniční trhy. Podobně se proti Číně postavila také Evropská unie.

Kladný výsledek jednání by rovněž pomohl současné politické pozici britského premiéra Borise Johnsona. V současnosti se totiž vypořádává s několika skandály spojenými s porušováním opatření proti šíření Covidu-19.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Cesta z krize: Nestlé propustí tisíce zaměstnanců, firma se vrací k růstu

Švýcarská nadnárodní společnost Nestlé oznámila, že v následujících dvou letech propustí 16 000 zaměstnanců, což odpovídá 6 procentům zrušených pracovních míst. Do čela firmy se postavil nový generální ředitel Philipp Navratil, který zahájil rozsáhlou restrukturalizaci podniku a dostal ho tak z hluboké krize.

Investoři jsou nadšení, analytici zděšení. Wall Street v obavách kvůli „AI bublině“  

Na Wall Street se stále hlasitěji ozývají obavy ohledně přemrštěného boomu umělé inteligence (AI). Akcie a výdaje v této oblasti v posledních měsících prudce rostou a objevuje se strach ze „splasknutí bubliny AI“ s potenciálem uvrhnout globální ekonomiku do „doby temna“.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump a Putin se sejdou v Budapešti, aby jednali o ukončení války na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se sejdou v Budapešti, aby se pokusili ukončit válku na Ukrajině, uvedl na sociální síti Truth Social americký prezident po dnešním telefonátu s Putinem. Kdy se schůzka uskuteční, zatím není jasné. Příští týden se ale mají sejít vysoce postavení zástupci Washingtonu a Moskvy. Trump s Putinem v létě jednali na Aljašce, míru na Ukrajině to ale nezajistilo.

Merz hodlá summitu EU předložit plán půjčky Ukrajině ze zmrazených ruských aktiv

Německý kancléř Friedrich Merz hodlá na nadcházejícím summitu EU předložit svůj plán, aby Evropská unie poskytla Ukrajině bezúročný úvěr až 140 miliard eur (3,4 bilionu Kč) s pomocí zmrazených aktiv ruské centrální banky. Splatit by ho Kyjev podle něj měl až poté, co mu Moskva vyplatí válečné reparace. Ve vládním prohlášení ve Spolkovém sněmu dnes kancléř rovněž vyzval členské země unie, aby zlepšily obrannou spolupráci tváří v tvář ruské hrozbě.

Začal soud s Afgháncem, který zaútočil v Aschaffenburgu na děti a zabil dva lidi

V bavorském městě Aschaffenburgu dnes začal proces s Afgháncem, který letos v lednu zaútočil v parku nožem na skupinu dětí a dva lidi zabil. Podle znaleckého posudku je psychicky nemocný, trpí paranoidní schizofrenií a v době činu byl nepříčetný. Soud tak bude nejspíš rozhodovat, zda jej pošle na uzavřené oddělení psychiatrické nemocnice. Útok v Aschaffenburgu vyvolal v Německu krátce před únorovými volbami pobouření a přiměl politické strany k dalšímu zpřísnění migrační a azylové politiky.

Rodiny rukojmích vyzvaly izraelskou vládu, aby odložila dohodu o příměří v Gaze

Fórum rodin rukojmích vyzvalo izraelskou vládu, aby odložila naplňování dohody o příměří v Gaze, dokud palestinské hnutí Hamás nevydá zbývajících 19 těl mrtvých rukojmích. Informovala o tom agentura AFP a server The Times of Israel (ToI) s odvoláním na prohlášení skupiny.

Cesta z krize: Nestlé propustí tisíce zaměstnanců, firma se vrací k růstu

Švýcarská nadnárodní společnost Nestlé oznámila, že v následujících dvou letech propustí 16 000 zaměstnanců, což odpovídá 6 procentům zrušených pracovních míst. Do čela firmy se postavil nový generální ředitel Philipp Navratil, který zahájil rozsáhlou restrukturalizaci podniku a dostal ho tak z hluboké krize.

Záchranáři na Aljašce evakuovali stovky lidí po řádění tajfunu Halong

Záchranáři na Aljašce ve středu podnikli jednu z nejrozsáhlejších leteckých evakuací v historii amerického státu, při které byly stovky lidí přepraveny ze dvou vesnic u pobřeží Beringova moře zpustošených vysokými vlnami a silným větrem. Ty o víkendu způsobil ustupující tajfun Halong. Nejméně jeden člověk v důsledku řádění živlu zemřel a další dva jsou pohřešováni. Píše o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Nicole Kidman po rozvodu září po boku dcer. Sunday Rose dobývá módní svět

Nicole Kidman prožívá jedno z nejnáročnějších období svého života, přesto působí klidně a soustředěně. Po rozchodu s hudebníkem Keithem Urbanem se podle magazínu People zaměřuje na rodinu a práci, zatímco jejich nejstarší dcera Sunday Rose se čím dál víc prosazuje ve světě módy.
Reklama

DOPORUČUJEME

Cesta z krize: Nestlé propustí tisíce zaměstnanců, firma se vrací k růstu

Švýcarská nadnárodní společnost Nestlé oznámila, že v následujících dvou letech propustí 16 000 zaměstnanců, což odpovídá 6 procentům zrušených pracovních míst. Do čela firmy se postavil nový generální ředitel Philipp Navratil, který zahájil rozsáhlou restrukturalizaci podniku a dostal ho tak z hluboké krize.

Investoři jsou nadšení, analytici zděšení. Wall Street v obavách kvůli „AI bublině“  

Na Wall Street se stále hlasitěji ozývají obavy ohledně přemrštěného boomu umělé inteligence (AI). Akcie a výdaje v této oblasti v posledních měsících prudce rostou a objevuje se strach ze „splasknutí bubliny AI“ s potenciálem uvrhnout globální ekonomiku do „doby temna“.

Američané ztrácí důvěru v ekonomiku, utrácet chtějí opatrněji

Většina Američanů vstupuje do předvánoční sezony s pesimistickou náladou. Podle průzkumu Deloitte očekává 57 procent spotřebitelů zhoršení ekonomiky během příštího roku a plánují utratit o deset procent méně než loni. Mnozí se chystají omezit dárky i výzdobu a nakupovat hlavně ve slevách.

General Motors hlásí ztrátu kvůli poklesu trhu s elektromobily

Americká automobilka General Motors oznámila, že v příštím čtvrtletí odepíše 1,6 miliardy dolarů v důsledku zrušení daňových pobídek na elektromobily a uvolnění emisních pravidel. Změny v politice administrativy Donalda Trumpa oslabují přechod výrobců aut na elektrický pohon a zbrzdí rozvoj celého odvětví.

USA a Čína si „vyměnily“ námořní poplatky, obchodní napětí se vyostřuje

Spojené státy i Čína začaly v úterý vybírat dodatečné poplatky od námořních dopravců. Nová námořní cla otevírají další „frontu“ v hrozící obchodní válce mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, mezi nimiž trvá jen křehké obchodní příměří.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump a Putin se sejdou v Budapešti, aby jednali o ukončení války na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se sejdou v Budapešti, aby se pokusili ukončit válku na Ukrajině, uvedl na sociální síti Truth Social americký prezident po dnešním telefonátu s Putinem. Kdy se schůzka uskuteční, zatím není jasné. Příští týden se ale mají sejít vysoce postavení zástupci Washingtonu a Moskvy. Trump s Putinem v létě jednali na Aljašce, míru na Ukrajině to ale nezajistilo.

Bitcoin podle analytiků čeká prudký růst

Cena Bitcoinu se v posledních dnech drží překvapivě stabilně, zatímco zlato i stříbro lámou rekordy. Na první pohled to může působit jako slabost, ale experti v tom vidí sílu. Tvrdí, že trh se po přehnaných spekulacích čistí a kryptoměna se připravuje na další velký růst.

Merz hodlá summitu EU předložit plán půjčky Ukrajině ze zmrazených ruských aktiv

Německý kancléř Friedrich Merz hodlá na nadcházejícím summitu EU předložit svůj plán, aby Evropská unie poskytla Ukrajině bezúročný úvěr až 140 miliard eur (3,4 bilionu Kč) s pomocí zmrazených aktiv ruské centrální banky. Splatit by ho Kyjev podle něj měl až poté, co mu Moskva vyplatí válečné reparace. Ve vládním prohlášení ve Spolkovém sněmu dnes kancléř rovněž vyzval členské země unie, aby zlepšily obrannou spolupráci tváří v tvář ruské hrozbě.

Začal soud s Afgháncem, který zaútočil v Aschaffenburgu na děti a zabil dva lidi

V bavorském městě Aschaffenburgu dnes začal proces s Afgháncem, který letos v lednu zaútočil v parku nožem na skupinu dětí a dva lidi zabil. Podle znaleckého posudku je psychicky nemocný, trpí paranoidní schizofrenií a v době činu byl nepříčetný. Soud tak bude nejspíš rozhodovat, zda jej pošle na uzavřené oddělení psychiatrické nemocnice. Útok v Aschaffenburgu vyvolal v Německu krátce před únorovými volbami pobouření a přiměl politické strany k dalšímu zpřísnění migrační a azylové politiky.

Rodiny rukojmích vyzvaly izraelskou vládu, aby odložila dohodu o příměří v Gaze

Fórum rodin rukojmích vyzvalo izraelskou vládu, aby odložila naplňování dohody o příměří v Gaze, dokud palestinské hnutí Hamás nevydá zbývajících 19 těl mrtvých rukojmích. Informovala o tom agentura AFP a server The Times of Israel (ToI) s odvoláním na prohlášení skupiny.

Cesta z krize: Nestlé propustí tisíce zaměstnanců, firma se vrací k růstu

Švýcarská nadnárodní společnost Nestlé oznámila, že v následujících dvou letech propustí 16 000 zaměstnanců, což odpovídá 6 procentům zrušených pracovních míst. Do čela firmy se postavil nový generální ředitel Philipp Navratil, který zahájil rozsáhlou restrukturalizaci podniku a dostal ho tak z hluboké krize.

Záchranáři na Aljašce evakuovali stovky lidí po řádění tajfunu Halong

Záchranáři na Aljašce ve středu podnikli jednu z nejrozsáhlejších leteckých evakuací v historii amerického státu, při které byly stovky lidí přepraveny ze dvou vesnic u pobřeží Beringova moře zpustošených vysokými vlnami a silným větrem. Ty o víkendu způsobil ustupující tajfun Halong. Nejméně jeden člověk v důsledku řádění živlu zemřel a další dva jsou pohřešováni. Píše o tom agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Nicole Kidman po rozvodu září po boku dcer. Sunday Rose dobývá módní svět

Nicole Kidman prožívá jedno z nejnáročnějších období svého života, přesto působí klidně a soustředěně. Po rozchodu s hudebníkem Keithem Urbanem se podle magazínu People zaměřuje na rodinu a práci, zatímco jejich nejstarší dcera Sunday Rose se čím dál víc prosazuje ve světě módy.

Dobrá zpráva pro Ukrajinu, NATO pro ni nakoupí více amerických zbraní

Dalších deset evropských států a členů Severoatlantické aliance (NATO) se zavázalo poskytnout finance pro nákup amerických zbraní. Potvrdil to i šéf Pentagonu Pete Hegseth, který vyjádřil přesvědčení, že americká pomoc může dovést Ukrajinu k vítězství nad Ruskem.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás