Více
  20.5 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  Východ USA dál bičuje zimní bouře, výstrahy se týkají desítek milionů lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Poté, co způsobila problémy v některých jižních státech, se dnes silná zimní bouře na východě Spojených států přesouvala na sever a přinášela vydatné sněžení, silný vítr a také riziko pobřežních záplav do pásu od Severní Karolíny až po Maine. Očekává se, že na některých místech napadne více než 30 centimetrů sněhu. Výstrahy před různými extrémy počasí se týkaly oblastí s 80 miliony obyvatel.

  Přívaly sněhu odborníci čekali především v oblastech dál od pobřeží. Podle americké Národní meteorologické služby (NWS) hrozí v částech New Yorku a okolních států nebezpečné podmínky na silnicích a výpadky proudu v důsledku silného větru a sněžení.

  Ve městě Buffalo podle místní meteorologické stanice od nedělního večera do dnešních 02:00 (08:00 SEČ) napadlo přes 25 centimetrů sněhu. „Wow! Poslední měření v jednu hodinu ráno ukázalo 4,6 palce (asi 11,5 centimetru) za poslední hodinu na letišti v Buffalu!“ hlásila na twitteru pobočka NWS v tomto newyroském městě. Sněhové úhrny by údajně mohly místy dosáhnout až 50 centimetrů a lidé by dnes měli zvážit jakékoli cesty z domu.

  V pobřežních oblastech včetně města New York zase hrozí vichřice a záplavy. Sněžení se podle agentury AP na pobřeží měnilo v déšť, předpověď ale slibovala nárazy větru s rychlostí i nad 100 kilometry v hodině.

  Zimní bouře v neděli udeřila na jihovýchodě USA a v několika státech narušila dopravu i dodávky elektrického proudu. Bez elektřiny dnes ráno zůstávalo skoro 200.000 lidí, uváděl web PowerOutages.us. Na mezinárodním letišti v Charlotte v Severní Karolíně po nedělním zrušení asi 1200 letů dnes neodstartovalo minimálně dalších 200, spoje ruší i železniční dopravce Amtrak, informoval deník The New York Times. Státy Georgia, Jižní Karolína, Severní Karolína a Virginie vyhlásily stav nouze.

  Na americkém jihovýchodě napadlo nejvíce sněhu v horách Severní Karolíny, řekl AP meteorolog NWS Marc Chenard. Úhrny tam prý přesáhly 30 centimetrů, několikacentimetrovou vrstvu sněhu hlásili i v částech Alabamy a Mississippi. Dnes má podle NWS zimní bouře pomalu slábnout.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS