Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Fed opět navýšil úrokové sazby. Rozhodl tak navzdory nedávným bankovním krachům

  Americká centrální banka i nadále hodlá s trvající inflací bojovat pomocí navyšování úrokových sazeb. A to i přesto, že jejich vysoká hodnota částečně přispěla k problémům, kvůli kterým v březnu zkrachovaly dvě banky. Šéf Fed ovšem ve svém proslovu naznačil, že by vzrůst sazeb mohl být jedním z posledních.

  CNN: Ukrajina obvinila ruského vojáka z pokusu o vraždu; útok natočil dron

  Ukrajinská policie v nepřítomnosti obvinila z válečných zločinů ruského vojáka, který je podezřelý, že postřelil civilistu během útoku zachyceného ukrajinským dronem. Mezi důkazy jsou i nahrávky telefonních hovorů, které Rus vedl s manželkou a přítelem. Americká televize CNN na svých internetových stránkách zveřejnila video zachycující loňskou červnovou událost nedaleko Izjumu.

  Malované domy či tradiční sirné lázně. Navštivte gruzínské Tbilisi

  Tbilisi, hlavní město Gruzie, prošlo od svého založení v 5. století našeho letopočtu mnoha změnami. Vzhledem ke geografické poloze není Tbilisi ani asijské, ani evropské, je to kombinace obojího. Prozkoumejte toto atraktivní město.

  Spielberg na Berlinale převzal cenu za celoživotní dílo. Momentálně dokončuje scénář po Kubrickovi

  Steven Spielberg v rámci 73. ročníku filmového festivalu Berlinale převzal Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Americký režisér ve svých 76 letech uvedl, že možnost natáčet nové filmy mu stále přináší vzrušení, přičemž odhalil nové podrobnosti o připravovaném seriálu HBO. V úterý o tom informovaly agentura Reuters a server Deadline.

  Režisér, který má na kontě některá nejvýdělečnější a nejoblíbenější díla v historii kinematografie, včetně filmů E. T. – Mimozemšťan, Čelisti nebo Jurský park, právě dokončil dva filmy za sebou. Jedná se o částečně autobiografický snímek Fabelmanovi a West Side Story, filmové zpracování klasického broadwayského muzikálu.

  „Cokoli mě uchvátilo jako malého kluka… stejný pocit jsem si uchoval i o celá ta desetiletí později,“ prozradil v úterý novinářům. „Když najdu knihu nebo scénář nebo přijdu s originálním nápadem, o kterém si myslím, že by z něj mohl být dobrý film… To vzrušení přebije všechno,“ dodal dle Reuters Spielberg.

  Držitel tří Oscarů opakovaně dokazuje, že svou práci miluje a zároveň potřebuje, jak sám často říká. Momentálně dokončuje scénář, který zůstal rozpracovaný po jeho příteli Stanleym Kubrickovi, jenž zemřel v roce 1999.

  „Připravujeme velkou produkci pro HBO podle původního Stanleyho scénáře Napoleon,“ uvedl oceňovaný režisér. „Půjde o sedmidílnou limitovanou sérii,“ doplnil.

  Kubrick film o francouzském vojevůdci původně plánoval po úspěchu snímku 2001: Vesmírná odysea. Natáčet chtěl po celé Evropě, ve Francii, Velké Británii a Rumunsku, s přibližně 40 tisíci vojáky. V různých fázích měli ztvárnil hlavní roli David Hemmings a Jack Nicholson. Audrey Hepburn pak měla hrát jeho manželku Josefínu, připomněl server Deadline.

  V důsledku nákladů na natáčení adaptace Vojny a míru Sergeje Bondarčuka a komerčního neúspěchu Waterloo však od realizace nakonec upustil a většina Kubrickova úsilí přešla do jeho filmu Barry Lyndon z roku 1975.

  Spielbergovu tvorbu ovlivnila pandemie

  76letý režisér se zamýšlel nad uplynulými dvěma lety horečné filmové tvorby. Podle jeho slov jej pandemie přiměla vrátit se k dětství ve filmu Fabelmanovi.

  „Moje mamka říkávala: ‚Dala jsem ti tolik dobrého materiálu. Kdy ho použiješ?‘“ prohlásil Spielberg. „Strach, který jsem z pandemie cítil, mi dodal odvahu vyprávět svůj osobní příběh,“ sdělil médiím.

  Spielberg také radil budoucím filmařům, aby vždy začínali u příběhu. „Pokud se chcete stát filmovým režisérem, nejprve pište,“ pronesl na Berlinale. „Protože jsou to právě příběhy, které přimějí diváky, aby vám věnovali pozornost. Ne záběry,“ uzavřel.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.