Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Španělští lékaři vyhráli žalobu za nedostatečnou ochranu proti covid-19

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Španělský soud dnes nařídil odškodnit skupinu lékařů za nedostatečnou ochranu, jakou jim úřady poskytly během první vlny epidemie covidu-19. Lékaři z regionu Valencie si stěžovali například na nedostatek roušek. Nejvyšší odškodnění soud přiznal zdravotníkům, kteří se nakazili koronavirem a museli kvůli tomu do nemocnice. Zástupci regionu se proti rozsudku odvolají.

  Lékaři si stěžovali na nedostatečné vybavení ochrannými prostředky během první vlny epidemie od března do května roku 2020. V žalobě tvrdili, že zpočátku jim úřady poskytly jen jednu roušku týdně. Zdravotnická zařízení podle nich držela roušky „pod zámkem“, protože jich byl výrazný nedostatek. Řada lékařů i zdravotních sester se při výkonu povolání pak nakazila.

  Soud souhlasil s tvrzením žalobců, že zdravotnické úřady nedokázaly zajistit bezpečnost při výkonu práce, jak jim nařizuje zákon. Soud uznal, že regionální úřady jednaly v rámci svých možností a ve velmi nepříznivých podmínkách. To ale nemůže zcela omluvit nenaplnění pravidel bezpečnosti práce. Selhání úřadů navíc šlo na úkor zdraví zdravotníků a širší veřejnosti.

  Na soud se obrátila skupina zhruba 150 lékařů, které zastupovaly odbory. Soud rozhodl o odškodnění podle závažnosti dopadu na zdraví. Nejnižší částku 5000 eur (zhruba 120.000 korun) dostanou lékaři, kteří se nenakazili. Doktoři, kteří se nakazili a skončili v nemocnici, získají největší odškodnění – 49.000 eur (1,2 milionu korun).

  Za nedostatek ochranných pomůcek se omluvil šéf regionu Valencie Ximo Puig. Podle něj byl dopad první vlny „zcela nepředvídatelný“.

  Rozhodnutí soudu potěšilo šéfa odborové organizace CESM-CV Víctor Pedreru, který patří mezi lékaře, kteří se při první vlně nakazili koronavirem a skončili s komplikacemi v nemocnici. Podle něj dnešní rozsudek „otevírá dveře“ podobným dalším žalobám a povzbudí zdravotníky v jiných částech Španělska, aby se soudili.

  První vlna pandemie dopadla na Španělsko velmi tvrdě. V zemi nebyl dostatek roušek a testovacích kapacit. Velmi těžká byla situace v domovech důchodců, kde vypukla řada ohnisek. Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo od března do června roku 2020 zhruba 22.000 lidí, statistický úřad ale mluví o zhruba 45.000 úmrtí. Část lidí s příznaky covidu-19 totiž nebylo možné kvůli malým kapacitám otestovat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama