Reklama
3.3 C
Czech
Úterý 10. března 2026
CryptoSeverokorejští hackeři za uplynulý rok ukradli kryptoměny v hodnotě 626 milionů dolarů

Severokorejští hackeři za uplynulý rok ukradli kryptoměny v hodnotě 626 milionů dolarů

Severokorejští hackeři ukradli za posledních pět let kryptoměny a další virtuální aktiva v odhadované hodnotě 1,2 miliardy dolarů, z toho více než polovinu jen letos, uvedla 22. prosince jihokorejská špionážní agentura. Informovaly o tom servery AP News a Decrypt.

Důležitá role kryptoměn v severokorejské ekonomice

Odborníci a úředníci tvrdí, že Severní Korea se po tvrdých sankcích OSN a pandemii COVID-19 obrátila k hackerským útokům na kryptoměny a dalším nelegálním kybernetickým aktivitám jako ke zdroji tolik potřebné zahraniční měny, aby podpořila svou křehkou ekonomiku a financovala svůj jaderný program.

Hlavní jihokorejská špionážní agentura, National Intelligence Service, uvedla, že schopnost Severní Koreje krást digitální aktiva je považována za jednu z nejlepších na světě, protože se země zaměřuje na kybernetickou kriminalitu od zpřísnění ekonomických sankcí OSN v roce 2017 v reakci na její jaderné a raketové testy. Napsali o tom AP News a Decrypt.

Sankce OSN uvalené v letech 2016-17 zakazují klíčový severokorejský vývoz, jako je uhlí, textil a mořské plody, a vedly také členské státy k vyhoštění severokorejských zahraničních pracovníků. Její ekonomika utrpěla další ztráty poté, co zavedla některá z nejdrastičtějších omezení proti pandemii na světě.

NIS uvedla, že státem sponzorovaní severokorejští hackeři podle odhadů od roku 2017 ukradli po celém světě virtuální aktiva v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, z toho jen v letošním roce přibližně 626 milionů dolarů. Uvedla, že více než 78 milionů dolarů z celkové částky pochází z Jižní Koreje.

Uvedla, že v příštím roce se očekává, že severokorejští hackeři provedou více kybernetických útoků s cílem ukrást pokročilé jihokorejské technologie a důvěrné informace o jihokorejské zahraniční politice a národní bezpečnosti.

Začátkem tohoto měsíce se vysocí diplomaté Spojených států, Jižní Koreje a Japonska dohodli na zvýšení úsilí o omezení nelegálních severokorejských kybernetických aktivit. V únoru skupina expertů OSN uvedla, že Severní Korea pokračuje v krádežích stovek milionů dolarů z finančních institucí a kryptoměnových firem a burz.

Navzdory svým ekonomickým potížím Severní Korea letos provedla rekordní počet raketových testů. To je podle některých odborníků pokus o modernizaci jejího arzenálu a posílení jejího vlivu při budoucích jednáních s jejími rivaly, aby získala zmírnění sankcí a další ústupky.

Reklama

Doporučujeme

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.

Zemřel Joe McDonald, hlas Woodstocku a protiválečné generace

Hudební svět přišel o jednu z výrazných osobností americké kontrakultury 60. let. Joe McDonald se proslavil jako autor protiválečné hymny, která se stala symbolem protestů proti válce ve Vietnamu. Jeho jméno ale zůstává spojené i s legendárním festivalem Woodstock a celou generací, která tehdy hledala vlastní hlas.

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow je uzavřeno kvůli požáru

Hlavní nádraží ve skotském Glasgow, které patří k největším v Británii, je uzavřeno na dobu neurčitou kvůli rozsáhlému požáru v jeho blízkém okolí. Uvedl to dnes ráno web BBC News. Budova, kde vypukl požár, se částečně zřítila. Není zcela jasné, jaké škody oheň způsobil v nádražní budově a na infrastruktuře. Nejsou informace o zraněných či mrtvých.

Írán má nového duchovního vůdce. Trumpovi se to líbit nebude

Modžtaba Chameneí, druhorozený syn zabitého ajatolláha Alího Chameneího, byl íránským Shromážděním znalců vybrán za nového duchovního vůdce islámské republiky. Hovoří se o muži držícím se v ústraní, který však získával moc „v zákulisí“ íránské politiky.

Čínské ceny rostly nejrychleji za víc než tři roky

Čínské spotřebitelské ceny v únoru zrychlily růst na 1,3 procenta meziročně a dostaly se nejvýš od ledna 2023. Pomohly jim oslavy lunárního nového roku, dražší ropa i silnější poptávka po elektronice spojené s umělou inteligencí. Zároveň se mírně zmírnil i tlak na průmyslovou deflaci, která čínskou ekonomiku svírá už déle než tři roky.

Poprvé od ruské invaze. Ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel

Ceny ropy v neděli pokračovaly v rekordním růstu kvůli více než týden trvající izraelsko-americké válce proti Íránu. Poprvé od útoku Ruska na Ukrajinu v roce 2022 překročily hranici sta dolarů za barel. Pokud boje neskončí v průběhu března, uvidíme rekordní zdražování této komodity, varují analytici.

Rostlinná mléka mají menší ekologickou stopu než kravské

Stále více lidí sahá po rostlinných náhradách mléka. Důvody jsou různé. Někdo řeší klima, jiný zdraví nebo chuť. Nabídka je dnes široká. Na trhu najdeme sójové, ovesné, mandlové, rýžové i kokosové nápoje. Otázka ale zůstává stejná. Jsou opravdu šetrnější k planetě než klasické kravské mléko?

Americký úder na loď v Pacifiku zabil šest lidí

Americká armáda v neděli zaútočila na loď ve východní části Tichého oceánu a zabila šest lidí. Šlo o další zásah v kampani namířené proti plavidlům, která Washington spojuje s pašováním drog po moři. Počet obětí těchto útoků tím vzrostl na více než 150.

Quentin Tarantino připravuje svou první divadelní hru

Quentin Tarantino se pouští do nového projektu, který tentokrát nebude patřit filmovému plátnu. Slavný režisér připravuje vlastní divadelní hru, jež má podle dostupných informací čerpat z tradice britské komedie. Pokud vše půjde podle plánu, jeho první divadelní počin by mohl zamířit na londýnské jeviště.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama