Více
  11.3 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Tchajwanská prezidentka navštíví USA, Čína proti tomu protestuje

  Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen se při své cestě do zemí Střední Ameriky zastaví v Los Angeles a v New Yorku. Podle agentury Reuters to dnes oznámila tchajwanská prezidentská kancelář. Čína, která považuje Tchaj-wan za své území, plány prezidentky Cchaj kritizovala a uvedla, že předložila Washingtonu oficiální protest.

  VW prezentuje koncept ID. 2all: Elektrické auto pro všechny dorazí koncem roku 2025

  Za přelomový by se dal označit model, který před pár dny představila světu automobilka Volkswagen. Elektřina se díky němu konečně přiblíží lidem. Samotné elektromobily nejsou na trhu právě tím nejlevnějším artiklem. Mnoho lidí na ně za normální situace nedosáhne. S tímto se rozhodla skoncovat automobilka VW, která sama v oblasti elektrického pohonu patří mezi zakladatele.

  Co se stane, když nemám pojištěné auto a nabourám

  Na každé vozidlo, které někdo vlastní, nebo provozuje je třeba mít uzavřené povinné ručení. To slouží k ochraně poškozených v případné nehodě. Co se stane, pokud k nehodě dojde a viník nemá uzavřené toto pojištění?

  Každý den dojde ke stovkám nehod. Většinou jde naštěstí o bouračky, při kterých se pouze poničí plechy, za jeden den je škoda běžně více jak mnoho milionů korun. K tomu, aby poškozený dostal náhradu škody co nejdříve a nebylo se třeba složitě soudit, slouží institut povinného ručení. Povinné ručení platí každý, i ten, kdo nikdy neboural. Jde o částky v řádu tisíců korun ročně. Na rozdíl od havarijního pojištění tato pojistka na auto nehradí škodu viníkovi nehody. Výplata pojistného plnění je pak velmi snadná. Po nehodě si stačí pouze vyměnit kontaktní údaje a poškozený posléze kontaktujte viníkovu pojišťovnu, která vyplatí plnění. To, že má viník nehody uzavřené povinné ručení si lze ověřit jednak předložením tzv. zelené karty, nebo si lze pojištění ověřit na stránkách České kanceláře pojistitelů, kde stačí zadat SPZ do formuláře. Kdo uhradí viníkovi škodu v případě, že auto není pojištěné? 

  Pokud dojde k nehodě a vozidlo nemá uzavřenou smlouvu o povinném ručení s žádnou pojišťovnou, pak se nemusí poškozený obávat, že mu škodu nikdo neuhradí. To nehrozí, na druhou stranu je třeba se připravit, že likvidace pojistné události se může trochu protáhnout. Je výhodné zavolat k nehodě policii a uvést, že viník nemá uzavřené povinné ručení. Policie vystaví protokol, se kterým je třeba se obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která škodu vyplatí z tzv. garančního fondu. Do garančního fondu musí povinně přispívat všechny pojišťovny, je vytvořen právě k tomuto účelu. České kanceláři pojistitelů se lze ozvat také  elektronicky prostřednictvím webových stránek ČPP, nebo na e-mail [email protected]. ČPP vám škodu vyplatí a tu bude poté vymáhat po viníkovi nehody. Na kancelář pojistitelů je třeba se obrátit i v případě, že viník od nehody ujede a je neznámý. I tehdy je třeba událost nahlásit policii. Pokud vás někdo nabourá ukradeným vozidlem, pak se toto vozidlo považuje za nepojištěné a opět je třeba vše řešit s Českou kanceláří pojistitelů.

  Co taková situace znamená pro viníka nehody, jehož auto bylo nepojištěné? Nic příjemného. Pojišťovna bude chtít, aby majitel, nebo provozovatel vozidla veškerou škodu uhradil spolu s pokutou za neuhrazené povinné ručení, která může činit až 40 000 korun. Pokud je vozidlo nepojištěné více jak 14 dnů, nesmí se provozovat na pozemních komunikacích. Vozidla si jistě všimla i Česká kancelář pojistitelů, která požaduje za takové vozidlo příspěvek. Ten se platí za každý den bez pojištění, za měsíc to může být i více jak tisíc korun. Jezdit bez povinného ručení se tedy rozhodně nevyplatí.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.