Více
  11.3 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Co způsobilo zdravotní potíže Ludwiga van Beethovena? Částečnou odpověď našli vědci v jeho vlasech

  Fenomenální hudební skladatel Ludwig van Beethoven měl pravděpodobně genetické dispozice k onemocnění jater a v posledních měsících svého života trpěl hepatitidou typu B, která mu poškozovala játra. Tým vědců pod vedením Cambridgeské univerzity to zjistil na základě analýzy DNA z pěti pramenů skladatelových vlasů. Jednoznačnou příčinu jeho ztráty sluchu se jim nicméně odhalit nepodařilo.

  Sodapoppin reaguje na propouštění zaměstnanců Twitche

  Společnost Twitch prošla mnoha šokujícími změnami. Jednou z nich bylo i propuštění 400 zaměstnanců poté, co se novým generálním ředitelem stal Dan Clancy. Streamer Thomas Chance "Sodapoppin" Morris nedávno kritizoval způsob, jakým Twitch propouštění řešil, a o situaci hovořil na svém streamu.

  Schwarzenegger ve videu vyzývá k odmítnutí nenávisti: Je to cesta slabých, nakonec vás zlomí

  Arnold Schwarzenegger se ve svém pondělním proslovu zveřejněném na sociálních sítích zaměřil na všechny, kteří nenávidí druhé kvůli jejich náboženství, barvě pleti, pohlaví nebo sexuální orientaci. Poselství rakousko-amerického herce je přímočaré. Ty, kteří se hlásí k nenávisti, označuje jako ztroskotance. Těm samým lidem však také vzkazuje: „Záleží mi na vás“. Zároveň je nabádá k volbě jiné cesty. Napsal o tom magazín Deadline a další servery.

  Schwarzenegger zveřejnil dvanáctiminutové video, ve kterém se věnuje rostoucímu počtu zločinů z nenávisti v Americe. „Pokud se přistihnete, že přemýšlíte o tom, že by pro vás cesta nenávisti mohla mít z toho či onoho důvodu smysl, nebo se dokonce zabalíte do vlajky nenávisti, chci, abyste věděli, kde tato cesta končí,“ řekl v příspěvku.

  „Viděl jsem dost lidí, kteří zahodili svou budoucnost kvůli nenávistnému přesvědčení,“ prohlásil herec a bývalý guvernér Kalifornie. „Chci k vám tedy promluvit dřív, než na konci této cesty najdete své výčitky,“ pokračoval.

  Pětasedmdesátiletý sportovec se dle serveru Deadline odkázal na své vlastní zkušenosti z dospívání v poválečném Rakousku, využil rovněž příkladu občanské války a apartheidu: „Nikdy neexistovalo úspěšné hnutí založené na nenávisti… V historii byla nenávist vždy tou snazší cestou. Vždyť je snazší najít obětního beránka než se snažit věci zlepšit vlastním úsilím, že? Ale řeknu vám to jasně: na konci této cesty úspěch nenajdete.“

  Populární herec známý z filmu Terminátor popsal svého vlastního otce a další bývalé německé vojáky, kteří se podle jeho slov obraceli k alkoholu ve snaze utišit bolest: „Všichni byli zlomení.“

  „Propadli strašné ideologii poraženců,“ řekl Schwarzenegger. „Lhali jim a svedli je na cestu, která skončila bídou. Uvěřili myšlence, že jediný způsob, jak zlepšit vlastní život, je zničit život jiným. Je to cesta slabých,“ poznamenal ve videu.

  Na změnu nikdy není pozdě, míní Schwarzenegger

  „Moji přátelé mohou říkat: ‚Arnolde, nemluv s těmi lidmi, nestojí to za to.‘ Je mi jedno, co říkají. Záleží mi na vás. Myslím, že za to stojíte. Vím, že nikdo není dokonalý. Chápu, že lidé mohou spadnout do pasti předsudků a nenávisti,“ pokračoval herec, který loni navštívil bývalý nacistický vyhlazovací tábor Osvětim.

  „Je snazší nenávidět než se učit, je snazší… najít nějakou ozvěnu, která vám řekne, že vy máte pravdu a oni se mýlí,“ konstatoval Schwarzenegger. „Nezáleží na tom, jak daleko jste zašli, pořád máte šanci zvolit si život plný síly… Musíte bojovat ve válce proti sobě… Druhá cesta je jednodušší. Nemusíte nic měnit. Za všechno, co vás v životě netěší, může někdo jiný,“ poznamenal. „To je cesta slabých…. skončíte zlomení. Nechci, abyste tím vším prošli,“ uzavřel.

  Není to poprvé, co bývalý šampion v kulturistice narozený v Rakousku využil dosahu sociálních sítí. Loni Schwarzenegger zveřejnil video, v němž varoval Rusy, že jsou vystaveni dezinformacím o útoku Ruska na Ukrajinu. Během dvou dnů si příspěvek připsal přes 400 tisíc retweetů a více než 1,2 milionu hodnocení „To se mi líbí“.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.