Reklama
8.2 C
Czech
Úterý 17. března 2026
Válka na UkrajiněScholz Ukrajině přislíbil další pomoc navzdory německé rozpočtové krizi

Scholz Ukrajině přislíbil další pomoc navzdory německé rozpočtové krizi

Německý kancléř Olaf Scholz dnes na sjezdu své Sociálnědemokratické strany (SPD) přislíbil další pomoc Ukrajině při její obraně před ruskou ozbrojenou agresí, a to navzdory rozpočtové krizi, které jeho země čelí. Německo bude Ukrajině nadále pomáhat finančně i zbraněmi, uvedl Scholz.

Scholz zdůraznil, že rozpočtová krize, kvůli které Německo stále nemá rozpočet pro rok 2024, je řešitelný problém a že na nápravě jeho vláda intenzivně pracuje. „Neměl by a nesmí očekávat, že polevíme,“ řekl na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Německo je v současné době po Spojených státech druhým největším podporovatelem Ukrajiny. Berlín ve velkém měřítku dodává zbraně včetně tanků, těžkého dělostřelectva a systémů protivzdušné obrany.

Scholz v projevu vyzdvihl kancléře z řad SPD, kteří se v minulosti vždy snažili o porozumění s Ruskem. „Putin to ale všechno zahodil,“ řekl. Poznamenal, že německá sociální demokracie je stranou míru a že jejím cílem je to, aby se malé evropské země nemusely bát svých větších sousedů.

Rozpočtovou krizi označil za velmi složitý úkol, neboť je nutné dosáhnout široké shody. „Jsem si ale jistý, že se nám podaří najít řešení, které tuto zemi posune dál,“ řekl. Opoziční konzervativní unie CDU/CSU a také vládní liberální demokraté FDP navrhují kvůli rozpočtovým problémům dávky omezit, to ale Scholz odmítl.

V projevu kancléř vypočítal i další krize, kterým Německo muselo čelit a kterým stále čelí. Zdůraznil, že jeho vláda dokázala zemi provést loňskou zimou, která byla kvůli omezenému zásobování energetickými surovinami z Ruska a vysokým cenám energií náročná.

O situaci na Blízkém východě řekl, že Berlín stojí na straně Izraele, uznává jeho právo na obranu a podporuje myšlenku dvoustátního mírového uspořádání, kdy by vedle židovského existoval palestinský stát. Zdůraznil, že Německo bude tvrdě postupovat proti antisemitismu a že protižidovské nálady v ulicích nepřipustí.

Hovořil také o migrační krizi, kvůli které Německo v polovině října obnovilo kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem. Německo podle Scholze nezruší ústavní právo na azyl, přesto ale potřebuje reformy k omezení nelegální migrace. O legální přistěhovalectví však Německo podle kancléře stojí. „Chceme, aby země byla otevřená těm, kteří zde chtějí pracovat a rozvíjet náš blahobyt,“ řekl na sjezdu své strany.

Reklama

Doporučujeme

Američanku Kouri Richins, která napsala knihu o truchlení po manželovi, uznala porota vinnou z vraždy

Bizarní případ Kouri Richins, autorky úspěšné dětské knihy o truchlení po manželovi, skončil verdiktem poroty v Utahu, která Kouri uznala vinnou z vraždy. Žena v roce 2022 otrávila svého muže Erica fentanylem přimíchaným do nápoje.

Při íránském útoku zahynul v Abú Zabí civilista, přístav ve Fudžajře uzavřen

Při dopadu úlomků zneškodněné íránské balistické střely dnes zahynul v Abú Zabí civilista s pákistánským občanstvím, uvedly podle agentury AFP emirátské úřady. Kvůli íránským útokům SAE znovu pozastavila provoz v ropném přístavu Fudžajra. Íránským úderům dnes ráno čelila protivzdušná obrana také v Kataru a Saúdské Arábii. V Kuvajtu byli v důsledku vzdušného útoku zraněni dva zdravotníci. Podle předsedy íránského parlamentu americká vojenská přítomnost regionu bezpečnost nepřinese, tu musí zajistit tamní státy. Teherán v odvetě za izraelské a americké údery již třetím týdnem útočí na státy Perského zálivu, kde se nacházejí vojenské objekty Spojených států.

Válka s Íránem dopadá na světovou ekonomiku

Válka s Íránem přestává být jen bezpečnostní krizí na Blízkém východě a stále víc se mění v ekonomický problém pro velkou část světa. Nejtvrději dopadá na země v Asii závislé na dovozu energií, ale tlak se začíná přelévat i do Evropy. Nejde přitom jen o dražší ropu. Státy už sahají k mimořádným opatřením, aby udržely v chodu dopravu, úřady i běžný život.

EU pomůže Ukrajině s opravou ropovodu Družba, hotova má být do měsíce a půl

Ukrajina přijala od Evropské unie nabídku pomoci a financování při obnově dodávek ruské ropy ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska, uvedli dnes šéf summitů EU António Costa a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise adresovaném Evropské komisi podle agentury Reuters uvedl, že oprava ropovodu poničeného ruským útokem se chýlí ke konci a hotova má být do měsíce a půl.

Izrael zabil šéfa íránské bezpečnostní rady Larídžáního a šéfa milic basídž

Šéf íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání byl zabit při nočním vzdušném úderu, uvedl dnes podle agentury Reuters izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Írán Larídžáního smrt nepotvrdil. Íránská státní média mezitím zveřejnila údajný Larídžáního vzkaz psaný rukou. O cíleném útoku na Larídžáního již ráno informovala izraelská média. Náčelník generálního štábu izraelské armády Ejal Zamir poté uvedl, že v noci bylo dosaženo významných úspěchů při likvidaci cílů.

Sebedůvěra Trumpa nezachrání. Válka v Íránu je risk

Americko-izraelská válka proti Íránu vstoupila do třetího týdne. Prezident Donald Trump působí sebejistě. V pondělí během více než hodinového projevu hovořil o Blízkém východě, rekonstrukci Kennedyho vesmírného střediska, výstavbě tanečního sálu v Bílém domě, letošním mistrovství světa ve fotbale a řadě dalších témat, jako by se nic důležitého nedělo. Válka se však neptá.

Zelenskyj: Rusko získalo za dva týdny války s Íránem 10 miliard dolarů

Rusko za dva týdny války s Íránem vydělalo 10 miliard dolarů (zhruba 240 miliard korun). Podle serveru Business Insider to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf Kyjeva varoval, že čím déle bude konflikt na Blízkém východě trvat, tím více bude ruský prezident Vladimir Putin moci válku v jeho zemi protahovat.

USA a Izrael zaútočily na Írán bez varování spojenců, uvedl Costa

Spojené státy a Izrael se rozhodly zahájit útoky proti Íránu, aniž by o tom informovaly své spojence. Pro EU to přitom znamená vážné riziko pro její bezpečnost, zejména ekonomickou bezpečnost, dále riziko zvyšování mezinárodního napětí a rovněž zvýšené riziko hrozby terorismu. V rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR) to uvedl předseda Evropské rady António Costa. ENR sdružuje tiskové agentury z celé Evropy a ČTK je jeho členem.

Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc odložit návštěvu Číny

Americký prezident Donald Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc posunout jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur Reuters a Kjódó uvedl, že Spojené státy již požádaly o odložení schůzky. Podle původních plánů měl americký prezident zavítat na návštěvu Pekingu od 31. března do 2. dubna.

Při požáru v indické státní nemocnici zemřelo deset pacientů

Při požáru v traumatologickém centru státní nemocnice ve východoindickém státě Uríša zemřelo deset pacientů. Dalších jedenáct členů zdravotnického personálu utrpělo popáleniny při snaze zachránit hospitalizované a nyní se léčí v nemocnici.

Američané potichu instalují malé solární panely a snižují účty za elektřinu

Rostoucí ceny elektřiny nutí Američany hledat nové způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí proto instaluje malé solární panely, které stačí zapojit do běžné zásuvky. Technologie je levná, jednoduchá a rychle se šíří, i když pravidla zatím zaostávají.

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.

Biatlon v Otepää poznamenal chaos na střelnici

Světový pohár v biatlonu v estonském Otepää nabídl víc zmatků než radosti. Francouzští favorité přišli ve štafetě smíšených dvojic o výsledek po hrubé chybě Émiliena Jacquelina a česká reprezentantka Tereza Voborníková se v jiném závodě dostala do kuriózní situace, kdy se na střelnici přela se soupeřkou o vlastní stav. Oba momenty znovu otevřely debatu o tom, jak velký chaos letos na střelnici panoval.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama