Jakékoliv cvičení je zdraví prospěšné, pokud ho provozujeme pravidelně. Mezi oblíbené formy fyzické aktivity patří jednoznačně plavání. Jaké má zdravotní přínosy?
Hodně lidí se naučí plavat až později v životě a někteří mohou mít z vody pocity nepohodlí nebo dokonce strach, protože je to neznámé prostředí. Navzdory těmto překážkám nabízí plavání řadu jedinečných zdravotních výhod, které vás možná inspirují k tomu, abyste se naučili plavat, nebo se tomuto sportu věnovali pravidelně.
Zdravotní přínosy plavání
Účast na jakékoli fyzické aktivitě poskytuje širokou škálu zdravotních výhod. Pravidelné cvičení zlepšuje zdraví srdce, může vám pomoci udržet si zdravou váhu, snižuje riziko vzniku cukrovky typu 2 a metabolického syndromu. Může dokonce snížit riziko některých druhů rakoviny.
Cvičení také pomáhá v boji se stresem, snižuje riziko deprese a podporuje lepší spánek.
Vodní prostředí a skutečnost, že plavání zapojuje celé tělo, mu dávají několik jedinečných výhod oproti jiným oblíbeným aktivitám, jako je chůze, běh nebo jízda na kole.
Může zlepšit složení těla
Plavání vám může pomoci snížit tělesný tuk. Podle studie publikované v Journal of Exercise Rehabilitation, ženy středního věku, které pravidelně plavaly, vykazovaly průměrný pokles tělesného tuku téměř o 3 %. Plavci také vykazují zvýšenou flexibilitu, kardiovaskulární vytrvalost a zlepšené lipidy v krvi.
V roce 2015 vědci hodnotili psychologické, sociální a fyzické zdravotní stavy závodních plavců zapojených do dlouhodobého tréninku. Údaje shromážděné během studie ukázaly, že závodní plavci měli ve většině věkových skupin nižší míru obezity a ve srovnání s referenčními údaji z různých zdrojů užívali méně léků.
Může snížit krevní tlak
Několik studií naznačuje, že plavání může pomoci snížit krevní tlak a klidovou srdeční frekvenci.
Snížené riziko poranění pohybového aparátu
Mnoho populárních sportovních a volnočasových aktivit vyžaduje určitou úroveň techniky a může zahrnovat náraz do země vedoucí k modřinám, pohmožděninám, zlomeninám kostí a vážnějším zraněním. Díky tomu může být vysoké riziko úrazu slabým bodem mnoha tradičních sportovních a atletických aktivit.
Vědci poukazují na to, že pravděpodobnost, že k těmto typům zranění dojde v plaveckém prostředí s nízkým nárazem, je minimalizována vzhledem k tomu, že pomocí vztlaku vody se snižuje hmotnost těla.
Díky sníženému riziku poranění pohybového aparátu vědci považují za největší výhodu plavání fakt, že si ho mohou užít lidé všech věkových skupin.
Méně respiračních infekcí
Pokud vás plavání v chladném počasí láká, účast na tomto extrémním sportu vám může pomoci vyhnout se infekcím horních cest dýchacích a získat další zdravotní výhody.
Tento sport se také nazývá „zimní plavání“. Je to plavání ve studené až ledově studené vodě, nejčastěji pod 5 °C. Dříve ho praktikovali pouze extrémní sportovci, ale jeho popularita neustále roste. Nyní rekreační plavci pravidelně soutěží na místních i mezinárodních akcích.
Vědci, kteří zveřejnili studii z roku 2020 v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health, přezkoumali studie týkající se zimního plavání. Zjistili, že pravidelná účast byla spojena se snížením infekcí horních cest dýchacích a se zlepšením hematologických a endokrinních funkcí. Včetně snížení krevního tlaku, snížení triglyceridů a lepší citlivosti na inzulín.
Vědci však poznamenávají, že tohoto sportu by se měli účastnit pouze zkušení plavci v dobrém zdravotním stavu. Tvrdí, že „u nezkušených lidí existuje riziko úmrtí. Buď v důsledku počáteční neurogenní reakce na chladový šok, nebo v důsledku postupného snižování plavecké účinnosti nebo hypotermie.“