Více
  25.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Rusko přerušilo dodávky elektřiny do Finska

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kvůli údajným problémům s platbami ruská společnost RAO Nordic od soboty přerušila dodávky elektřiny do Finska. Severská země uvedla, že chybějící elektřinu zvládne doplnit vlastní produkcí a dodávkami ze Švédska. Informoval o tom server BBC a Politico.

  Finsko se bude muset nadále obejít bez zásilek ruské elektřiny. V sobotu totiž ruská společnost RAO Nordic oznámila, že je přestane do země zasílat. Jako důvod uvedla problémy s platbami za předchozí dodávky. „Současná situace je výjimečná a stala se poprvé za posledních 20 let naší historie,“ okomentovala podle serveru BBC své rozhodnutí státem vlastněná společnost.

  Není však dosud jasné, jaké problémy přesně přerušení dodávek způsobilo. Finsko však od Ruska čerpalo poměrně malé množství elektřiny, tedy asi okolo 10 procent. Finský dodavatel elektřiny Fingrid proto oznámil, že případné výpadky neočekává. Zaplnit hodlá dodávky vlastní produkcí nebo alternativními zdroji, například dovozem ze Švédska.

  „Finská soběstačnost v produkci elektřiny se neustále zlepšuje. Například její množství vyrobené z větrných elektráren narůstá každý rok. V letošním roce pak očekáváme nárůst okolo 2000 megawattů,“ vyjádřil se k situaci podle serveru Helsinki Times finský dodavatel elektřiny Fingrid. Dodal, že do roku 2023 by se mohlo Finsko stát ve výrobě elektrické energie plně nezávislým státem.

  Přerušení dodávek by mohla být odveta za přání Finska přidat se k NATO

  Kromě zmíněných variant by „díru“ v dodávkách elektřiny mohla zaplnit také nová jaderná elektrárna, kterou chce Finsko otevřít letos v létě. Kvůli teplejšímu počasí už navíc není poptávka po elektřině v tomto období roku tak vysoká jako v zimě.

  I když důvod zastavení ruských dodávek elektřiny není přesně známý, objevují se spekulace, že se jedná o ruskou reakci na Finskou obrannou politiku. Země totiž tento týden kvůli trvající válce na Ukrajině oznámila přání přidat se k Severoatlantické Alianci (NATO). Rusko následně ve čtvrtek uvedlo, že by v takovém případě muselo zavést „odvetné kroky“.

  Oficiálně by Finsko mohlo žádost o přístup do NATO oznámit v neděli. Z podobně „odvetných“ důvodů pak už dříve Rusko například přerušilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Finsko však podle serveru Politico oznámilo, že se co nejdříve chystá odstřihnout od ruských dodávek uhlí, ropy i plynu. „Mluvíme o týdnech a měsících, ne letech,“ doplnila rozhodnutí finská premiérka Sanna Marin.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS