Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Finsko a Švédsko mohou už brzy vstoupit do NATO. Kvůli ruské agresi na Ukrajině

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Finsko a Švédsko by mohly brzy vstoupit do NATO. Důvodem je invaze Ruska na Ukrajinu. Informuje o tom CNN.

  Vstup obou skandinávských států do Aliance by Moskvu pravděpodobně rozzuřil. Podle oficiálních představitelů by takový krok ještě více zdůraznil strategickou chybu Ruska při invazi na Ukrajinu.

  Představitelé NATO sdělili televizi CNN, že diskuse o vstupu Švédska a Finska do bloku se od ruské invaze staly mimořádně vážnými. Vysocí představitelé amerického ministerstva zahraničí uvedli, že tato záležitost se objevila tento týden na zasedání ministrů zahraničí NATO, kterého se zúčastnili ministři zahraničí ze Stockholmu a Helsinek.

  Úředníci uvedli, že diskuse zdůrazňují, do jaké míry invaze Vladimira Putina posloužila pouze k oživení a sjednocení aliance NATO. To je přesný opak Putinových cílů, které si před začátkem války vytkl. Ruský prezident požadoval, aby se NATO přestalo rozšiřovat na východ a přijímat nové členy, a obvinil blok z ohrožení ruské bezpečnosti. Místo toho NATO zvýšilo svou podporu Ukrajině a připravuje se na přijetí nových členů.

  Veřejné mínění v obou zemích o vstupu do obranné aliance se výrazně změnilo v souvislosti s pokračující ruskou válkou na Ukrajině. Jeden z bývalých finských premiérů řekl CNN, že krok ke vstupu „byl v podstatě hotovou věcí 24. února, kdy Rusko provedlo invazi“.

  Když se podíváte na veřejné mínění ve Finsku a Švédsku a na to, jak se jejich názory za posledních šest týdnů dramaticky změnily, tak je to další příklad toho, jak to bylo strategické selhání,“ řekl tento týden jeden z vysokých úředníků amerického ministerstva zahraničí.

  Finská premiérka: Jednání skončí v létě

  Finská premiérka Sanna Marin v pátek uvedla, že parlament její země bude o možném členství v NATO jednat v příštích týdnech. Dodala, že doufá, že tyto diskuse skončí „před polovinou léta“.

  Myslím, že povedeme velmi opatrné diskuse, ale zároveň si v tomto procesu nebudeme brát více času, než je nutné. Situace je samozřejmě velmi vážná,“ řekla.

  Švédská premiérka Magdalena Andersson možnost členství nevyloučila v rozhovoru pro televizi SVT na konci března. Švédsko provádí analýzu bezpečnostní politiky, která má být dokončena do konce května. Očekává se, že vláda oznámí svůj postoj v návaznosti na tuto zprávu, uvedl pro CNN jeden ze švédských úředníků. Dodali, že jejich země by mohla svůj postoj zveřejnit dříve v závislosti na tom, kdy tak učiní sousední Finsko.

  Finský velvyslanec v USA Mikko Hautala řekl CNN, že oba národy spolu úzce spolupracují. Každá země však přijme své vlastní nezávislé rozhodnutí.

  Podnikne Rusko odvetné kroky?

  Kreml ve čtvrtek uvedl, že pokud by Švédsko a Finsko vstoupily do NATO, musel by zareagovat.

  Budeme muset učinit naše západní křídlo sofistikovanějším, pokud jde o zajištění naší bezpečnosti,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pro Sky News.

  Finsko zasáhly v pátek dva kybernetické útoky a ruské státní letadlo narušilo jeho vzdušný prostor. Stubb i finský představitel uvedli, že Helsinky podobné typy útoků očekávají. Bagatelizovali však možnost tvrdé reakce Moskvy v případě, že Finsko – které s Ruskem sdílí více než 800 mil dlouhou hranici – vstoupí do NATO.

  Podle jednoho z evropských úředníků však některé země NATO zvažují možnost, že Rusko provede útok dříve, než Finsko spadne pod ochranu aliance.

  Budeme velmi živě vnímat možnost, že by se Rusko mohlo pokusit něco podniknout před vstupem do aliance,“ uvedl úředník.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS