Reklama

Roušky již nosit nemusí, přesto tak 95 % dospělých Angličanů činí

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Anglie od 19. července zrušila veškerá pandemická opatření. Pro občany to tak mimo jiné znamená, že roušky již nejsou ze zákona povinné. 95 % dospělých Britů je však dle průzkumu stále nosí. Informuje o tom server The Guardian.

Před necelými dvěma týdny skončila pro Angličany povinnost nosit roušky. Boris Johnson nicméně uvedl, že navzdory rozvolnění očekává, že lidé budou mít na místech s davy zakrytá ústa.

Podniky i dopravní společnosti si navíc mohou nastavit svá vlastní pravidla a roušky po lidech vyžadovat. V londýnské dopravě tak kupříkladu roušky zůstávají povinné. Dle nového průzkumu ale stejně téměř všichni Angličané od zakrytí obličeje neustoupili.

První oficiální průzkum ohledně dodržování opatření týkajících se koronaviru ode „Dne svobody“ ukázal, že pouze jeden dospělý z 20 již mimo svůj domov nenosí roušku, a to navzdory rozvolnění, píše The Guardian.

Číslo, které vyšlo z průzkumu, je stejné jako týden před zrušením povinnosti. 95 % dospělých tvrdí a tvrdilo, že nosí přikrytá ústa ve chvíli, kdy jsou mimo svůj domov.

89 % lidí stále cítilo, že je důležité či velmi důležité nosit roušku při nakupování. O jedno procento méně lidí uvedlo to stejné pro sociální distancování od těch, kteří s nimi nežijí v domácnosti.

Ke sběru dat došlo mezi 21. a 25. červencem. Průzkumu pod hlavičkou Office for National Statistics (ONS) se zúčastnilo 3 784 dospělých z Velké Británie.

Více než šedesát procent uvedlo, že dodržuje vždy nebo často sociální distancování, pro které pravidla také skončila 19. července. 69 % lidí pak tvrdilo, že za posledních sedm dní při nakupování vidělo všechny nebo téměř každého nosit roušky.

„Veřejnost nebyla slabým článkem reakce na pandemii“

Dle profesora Stephena Reichera nejnovější údaje ONS potvrdily předchozí průzkumy veřejného mínění.

„Většina lidí měla pocit, že odstranění ochran 19. července bylo příliš rychlé a že budou nadále nosit roušky a dodržovat prostorovou vzdálenost. Potvrzuje to, co bylo během pandemie jasné – že veřejnost chápala nebezpečí a podle toho jednala; že veřejnost nebyla slabým článkem reakce na pandemii,“ řekl Reicher pro the Guardian.

Reicher také dodal, že se lidé drží navzdory vládě, a ne kvůli ní. Nicméně informace a podpora od vlády je také potřeba.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama
Reklama
Reklama