Bývalý hlavní poradce britského premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings poskytl BBC explozivní interview, ve kterém mluví především o svém bývalém šéfovi. Johnson chtěl podle něj promořit Británii covidem a „obětovat osmdesátníky“, jen aby se vyhnul plošnému lockdownu.
Ve vůbec prvním rozhovoru, co Cummings poskytl BBC po své rezignaci v loňském roce, britského premiéra rozhodně nešetřil. „Chtěl upřednostnit své politické zájmy nad životy starých lidí,“ řekl. Boris Johnson podle něj dlouho nevěřil varovným zprávám epidemiologů. Podzimnímu lockdownu se chtěl stůj co stůj vyhnout. „Než abych zničil ekonomiku, nechám ten virus prohnat zemí,“ říkal podle něj premiér, který údajně argumentoval tím, že na covid „umírají stejně jen osmdesátníci, a ti nejsou pro ekonomiku důležití.“
Na začátku pandemie prý museli šéfovi Downing Street doslova vymluvit, aby se setkal tváří v tvář s královnou Alžbětou II., což před covidem dělal pravidelně každou středu. „Jdu navštívit královnu, tak jako každou středu. Kašlu na to, jdu tam,“ měl podle Cummingse říct Johnson. Královně bylo v té době 93. „Nemůžete jít za královnou, to nepřichází v úvahu. Co když ji nakazíte koronavirem a ona zemře, co budete dělat potom? To nemůžete riskovat, to je šílené,“ řekl mu podle svých slov Cummings, a přesvědčil ho.
Podle Cummingse byl Johnson zpočátku ve vleku ostatních toryů a konzervativních médií, která vystupovala proti restrikcím. „Můj skutečný šéf je Daily Telegraph,“ měl několikrát říct premiér. Do deníku, který mají blíže k pravici, psal Johnson v osmdesátých letech sloupky.
Downing Street obvinění odmítá
Na Cummingse a jeho výbušné interview se snesla kritika, podle níž může svá obvinění jen těžko dokázat. Mluvčí Downing Street poskytl CNN prohlášení, ve kterém Cummingsovy útoky odmítl. „Od začátku pandemie podnikl premiér nezbytné kroky k tomu, aby chránil životy, a řídil se radami nejprestižnějších vědců. Kabinet, který vede, zařídil nejrychlejší proočkovanost v celé Evropě, zachránil mnoho pracovních míst díky systému kompenzací, a zabránil přetížení zdravotního systému,“ prohlásil mluvčí vlády.
Není to poprvé, kdy bývalý šéfporadce Cummings na Johnsona plival. V květnu pronesl v britském parlamentu ostrý projev, v němž premiéra obvinil, že chtěl raději vidět hromady mrtvol, než uzávěru ekonomiky. I dnes zdroje, které mají k Johnsonovi blízko, novinářům říkají, že s největší pravděpodobností jde o Cummingsovu osobní vendettu. Cummings rezignoval loni poté, co se provalilo, že v přísném lockdownu nedodržoval opatření a vzdaloval se od bydliště.