-5.6 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
ZprávyRoušky již nosit nemusí, přesto tak 95 % dospělých Angličanů činí

Roušky již nosit nemusí, přesto tak 95 % dospělých Angličanů činí

Anglie od 19. července zrušila veškerá pandemická opatření. Pro občany to tak mimo jiné znamená, že roušky již nejsou ze zákona povinné. 95 % dospělých Britů je však dle průzkumu stále nosí. Informuje o tom server The Guardian.

Před necelými dvěma týdny skončila pro Angličany povinnost nosit roušky. Boris Johnson nicméně uvedl, že navzdory rozvolnění očekává, že lidé budou mít na místech s davy zakrytá ústa.

Podniky i dopravní společnosti si navíc mohou nastavit svá vlastní pravidla a roušky po lidech vyžadovat. V londýnské dopravě tak kupříkladu roušky zůstávají povinné. Dle nového průzkumu ale stejně téměř všichni Angličané od zakrytí obličeje neustoupili.

První oficiální průzkum ohledně dodržování opatření týkajících se koronaviru ode „Dne svobody“ ukázal, že pouze jeden dospělý z 20 již mimo svůj domov nenosí roušku, a to navzdory rozvolnění, píše The Guardian.

Číslo, které vyšlo z průzkumu, je stejné jako týden před zrušením povinnosti. 95 % dospělých tvrdí a tvrdilo, že nosí přikrytá ústa ve chvíli, kdy jsou mimo svůj domov.

89 % lidí stále cítilo, že je důležité či velmi důležité nosit roušku při nakupování. O jedno procento méně lidí uvedlo to stejné pro sociální distancování od těch, kteří s nimi nežijí v domácnosti.

Ke sběru dat došlo mezi 21. a 25. červencem. Průzkumu pod hlavičkou Office for National Statistics (ONS) se zúčastnilo 3 784 dospělých z Velké Británie.

Více než šedesát procent uvedlo, že dodržuje vždy nebo často sociální distancování, pro které pravidla také skončila 19. července. 69 % lidí pak tvrdilo, že za posledních sedm dní při nakupování vidělo všechny nebo téměř každého nosit roušky.

„Veřejnost nebyla slabým článkem reakce na pandemii“

Dle profesora Stephena Reichera nejnovější údaje ONS potvrdily předchozí průzkumy veřejného mínění.

„Většina lidí měla pocit, že odstranění ochran 19. července bylo příliš rychlé a že budou nadále nosit roušky a dodržovat prostorovou vzdálenost. Potvrzuje to, co bylo během pandemie jasné – že veřejnost chápala nebezpečí a podle toho jednala; že veřejnost nebyla slabým článkem reakce na pandemii,“ řekl Reicher pro the Guardian.

Reicher také dodal, že se lidé drží navzdory vládě, a ne kvůli ní. Nicméně informace a podpora od vlády je také potřeba.

Reklama

Doporučujeme

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama