Reklama
5.3 C
Czech
Středa 11. března 2026
MagazínRecyklace ve velkém stylu. Filipínská návrhářka vyrábí šaty z novin i pytlů...

Recyklace ve velkém stylu. Filipínská návrhářka vyrábí šaty z novin i pytlů od rýže

Leonora Buenviaje vyrábí módní róby z odpadových materiálů posledních sedm let. Podle filipínské návrhářky může být oblečení vyrobené ze starých noviny, plastových obalů nebo pytlů od rýže šetrné k přírodě i šik. O jejím příběhu napsala agentura Reuters.

Jednapadesátiletá filipínská švadlena pomocí šicího stroje plasty a další materiály zpracovává do nápaditých módních šatů, které někdy doplňuje o pokrývky hlavy.

„Bublinkové fólie z poštovních balíčků vypadají hezky a vytvářejí pěkný design, zejména černé a bílé fólie,“ řekla agentuře Reuters. Bílé jsou dle jejích slov vhodné i k výrobě svatebních šatů.

Cena šatů se pohybuje mezi 30 a 50 dolary (zhruba 700 až 1100 korun) a zákazníci je využívají na různé příležitosti od oslav 18. narozenin až po svatby.

Buenviaje svým přístupem bojuje se znečištěním planety

V Asii se nachází velké množství odpadního materiálu, s nímž Buenviaje může pracovat. Podle zprávy serveru Our World in Data z roku 2021 se odhaduje, že zhruba 80 procent plastů v oceánech pochází z asijských řek. Samotné Filipíny se na celosvětovém množství podílejí z jedné třetiny.

„Je důležité recyklovat nebo využívat použité materiály, abychom tak pomohli planetě Zemi,“ poznamenala Lalaine Alcalde, klientka filipínské návrhářky.

Recyklovaný materiál použitý na jednotlivé šaty závisí na požadavcích klienta, uvedla Buenviaje, která žije v obci Cainta asi 15 kilometrů východně od hlavního města Manily.

Róby z její dílny se občas objevují i na soutěžích krásy. „Jsem potěšená vždy, kdykoli vyhrají. Návrhy jsou jednoduché, ale stále vyhrávají,“ prohlásila Buenviaje. Zároveň doufá, že se brzy obnoví módní přehlídky a soutěže s osobní účastí, které se kvůli šíření covidu-19 nekonaly.

V budoucnu chce také sama organizovat módní akce, aby předvedla své výtvory a ostatní inspirovala k produkci oblečení z recyklovaných materiálů.

Na Filipínách se o recyklaci odpadů nicméně nesnaží sama. Skupina Plastic Flamingo se pokouší zmírnit zhoršující se krizi tím, že přeměňuje lahve, jednorázové sáčky a obaly na občerstvení, které znečišťují řeky a pláže, na stavební materiály. Ty pak slouží k oplocení, obložení, ale i výstavbě přístřešku při katastrofách.

Reklama

Doporučujeme

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama