Reklama

Průvodce vybavením na jógu pro začátečníky

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Když začínáte cvičit jógu, je těžké se zorientovat v tom, co si doopravdy potřebujete pořídit. Průmysl kolem jógy vyrábí obrovské množství oblečení a vybavení. Máte dojem, že musíte utratit tisíce korun, abyste si vůbec mohli zacvičit? Náš průvodce vybavením na jógu vám objasní, že tomu tak není.

Základní vybavení

Oblečení

Začněte s pohodlným sportovním oblečením, které již s největší pravděpodobností máte doma. Pokud vám něco chybí, vězte, že není nutné mít nejnovější značkové oblečení určené speciálně na jógu. Nikdo nebude hodnotit, zda je váš outfit podle poslední módy. Zásadní je, aby vám oblečení umožňovalo pohyb a cítili jste se v něm dobře. Pro muže jsou oblíbenou volbou šortky, ženy většinou cvičí v legínách, přiléhavějším topu a sportovní podprsence. Pokud máte tendenci se více potit, zvolte funkční materiály. Cvičí se bez bot, pouze v ponožkách nebo naboso. Pokud máte dlouhé vlasy, stáhněte si je gumičkou.

Více o oblečení na jógu si přečtěte zde.

průvodce vybavením na jógu
Na cvičení vám stačí obyčejné legíny a sportovní podprsenka, případně top.

Podložka na jógu

Podložka na jógu neboli jógamatka je pro lekci jógy nezbytná. Pomáhá vymezovat váš osobní prostor, vytváří tření pro ruce a nohy, takže nekloužete po podlaze, a hlavně necvičíte na tvrdém. Většina studií jógy má erární podložky, které si můžete buď půjčit nebo pronajmout. To je fajn na prvních pár lekcí, poté doporučuji koupit si podložku vlastní. Z hygienického hlediska je to jistě lepší.

K podložce se vám také bude hodit nějaký vak, ve kterém ji budete snadněji přepravovat. Kupte si vak s popruhem přes rameno, nebo tašku, do které se vám kromě jógamatky vejde i oblečení a pití.

Jak vybrat podložku na jógu?

průvodce vybavením na jógu
Podložku na jógu si určitě kupte vlastní.

Volitelné vybavení

Při cvičení jógy je možné využít různých rekvizit. Ty jsou vhodné pro začátečníky, neboť umožňují v komplikovanějších pózách tělo držet ve správné poloze. Různé pomůcky a podpěry též používají těhotné ženy nebo ti, kdo se zotavují ze zranění. Pokud cvičíte ve studiu, nemusíte si je pořizovat, neboť většina studií je má k dispozici.

Přikrývky

Vezměte si jednu nebo dvě hned na začátku lekce. Skládané přikrývky lze využít jako podporu v některých pozicích. Pokud je chladno, můžete se jimi přikrýt během závěrečné relaxace v pozici savasana.

Bloky

Stejně jako přikrývky se bloky během jógy používají k tomu, abyste se cítili pohodlněji a vylepšili svou ásanu. Jsou užitečné obzvláště pro pozice ve stoje. Bloky jsou vyrobeny z pěny, dřeva nebo korku. Lze je otáčet, aby byly různě vysoké. Pravděpodobně budou k dispozici ve vašem studiu jógy.

průvodce vybavením na jógu
Bloky, popruhy, podhlavníky, přikrývky… to vše se dá využít při cvičení jógy.

Popruhy

Popruhy na jógu jsou také nazývány pásy. V podstatě fungují jako prodloužení paže. Pravděpodobně doma máte něco, co vám může jako popruh posloužit, aniž byste si museli kupovat speciální. Zkuste využít třeba opasek nebo ručník. Ve studiích jsou samozřejmě k zapůjčení.

Podhlavníky

Podhlavníky mají pro studenty jógy mnoho využití. Jdou použít místo hromady přikrývek, aby se vám pohodlněji sedělo nebo předklánělo. Můžete si jimi podložit kolena nebo záda při pasivním protahování. Obzvláště se hodí při lekcích regenerační nebo prenatální jógy. Existují dva základní tvary podhlavníku: kulatý a plochý. Ploché podhlavníky bývají ergonomičtější, ale záleží na osobních preferencích. Nejlepší je si ve studiu vyzkoušet oba typy a rozhodnout se, který vám lépe vyhovuje pro domácí praxi.  

Kola

Kola na jógu jsou relativně nový druh pomůcky, která si ovšem získává na oblibě. Mají průměr zhruba 30 cm a jsou široké asi 10 cm. Můžete si je podkládat pod záda nebo na ně pokládat nohu či ruku, abyste zvýšili svůj rozsah. Pomalu otáčejte kolem a uvolňujte se. Váš rozsah se bude postupně zvětšovat. Tato pomůcka je spíše pro pokročilejší jogíny. Někdy se cvičení jógy s koly také nazývá „wheel jóga“.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama