-2.3 C
Czech
Čtvrtek 7. prosince 2023

Došly nám peníze pro Ukrajinu, varuje Bílý dům republikány

Spojeným státům už došly peníze a téměř i čas na pomoc Ukrajině. Pokud Kongres neschválí finanční pomoc pro napadený stát a další dodávky zbraní, okupanti mohou zvítězit. V dopise určeném republikánům před tím varovala rozpočtová ředitelka Bílého domu Shalanda Young.

David Pastrňák vyniká v NHL: Gólem a dvěma asistencemi přivedl Boston k vítězství nad Torontem

Český útočník David Pastrňák zazářil v nedávném utkání mezi Boston Bruins a Toronto Maple Leafs, které skončilo výhrou Bostonu 4:3 v prodloužení. Pastrňák si připsal jeden gól a dvě asistence a posunul se na druhé místo v bodování NHL.

Proč milujeme Paříž

Sledujte nás na sítích

Už jen při vyslovení jejího jména na nás dýchne atmosféra romantiky. Nikde na světě nenajdete město, které by se Paříži podobalo. Čtěte dál a objevte důvody, proč Paříž – město světel, milujeme.

Nádherné výhledy

Panoramatický pohled na Paříž je vzrušující. Naštěstí je město plné výhledů. Užijte si ten nejznámější s ochutnávkou v restauraci Jules Verne v Eiffelově věži. Luxusní obchodní dům Printemps má také senzační výhled na město světel.

Filmy odehrávající se v Paříži

Paříž je již léta dějištěm skvělé filmové klasiky. Vezměte si například filmy s Audrey Hepburn a Fredem Astairem. Amélie z Montmartru skvěle vykresluje atmosféru a život ve městě. Půlnoc v Paříži Woodyho Allena zase zachytila zlatý věk Paříže v bouřlivých 20. letech.

Dlážděné ulice

Dlažební kameny zářící v zapadajícím slunci jsou jednou z nejkrásnějších památek. Projděte se středověkými dlážděnými ulicemi po levém břehu řeky Seiny, kde najdete nejstarší strom v Paříži zasazený v roce 1601. Sedával pod ním Hemingway, psal a pomalu popíjel svůj typický drink – absint a šampaňské. Zažijte „starou Paříž“ na Montmartru, kde si můžete užít malebnou vesnickou atmosféru s malými kavárnami lemujícími dlážděné ulice.

„Nejvyšším symbolem pro lidi je dlažební kostka, po níž se chodí.“

– Victor Hugo

Kavárny a zase kavárny

První kavárna byla v Paříži otevřena v roce 1672. Nejznámější ze všech je Café Procope, která byla otevřena v roce 1686. Tato kavárna, která existuje dodnes, byla v prvních letech místem setkávání francouzských osvícenců. Zde se scházeli Voltaire, Rousseau a Denis Diderot. Nejste piják kávy? Vyzkoušejte slavnou horkou čokoládu v Angelině na Rue de Rivoli. Pařížská kavárenská kultura je světově proslulá.

Trendy móda

Nemůžeme mluvit o Paříži, aniž bychom zmínili módu. Každý rok se tu konají četné módní přehlídky. Paříž určuje módní trendy. Vydejte se na Colette na Rue Saint-Honoré, která nabízí nikdy nekončící sortiment módy, high-tech, umění i pouličních stánků. Obchody v 11. okrsku nabízejí nejnovější trendy v butikách jako jsou La Fée Maraboutée, So We Are, Sessùn, Les Fleurs.

Visuté zahrady

Budovy v Paříži mají své fasády přeměněné na svůdné zelené zahrady, známé také jako živé stěny nebo vertikální zahrady. Díky integrovanému systému dodávky vody jsou zcela pokryté zelení. Několik z těchto krásně upravených umělých zahrad můžete obdivovat v Musée du Quai Branly, hotelu Pershing Hall, BHV Home, L’Oasis d’Aboukir a Rue D’Alsace.

Největší bleší trh na světě

Po kompletní generální opravě města císařem Napoleonem III. a architektem baronem Haussmannem v 19. století byla Paříž najednou městem plným krásných fasád a širokých bulvárů. Uličky a slumy byly zbořeny, což rozladilo většinu jejich obyvatel. Ti se uchýlili na sever Paříže. Tito obchodníci pokračovali v prodeji svého zboží ve stáncích postavených poblíž Porte de Clignancourt a poté se stali „marché aux puces“, což znamená bleší trh. Existuje dodnes. Má nejvyšší koncentraci obchodů se starožitnostmi a prodejci použitého nábytku na světě. Bleší trh se koná každou sobotu, neděli a pondělí a je ideální příležitostí pro procházku.

Jiskřící Eiffelova věž

Eiffelova věž, slavná ikona Francie, je zdobena zlatými světly, která každou hodinu 5 minut jiskří. Jako maják svítí nad Paříží s dosahem 80 kilometrů. Zlaté osvětlení pochází z roku 1985.

Kulturní život

Paříž má bohatou a atraktivní kulturní scénu. Přehlídky, festivaly, expozice, vernisáže galerií, scénické umění a 250 muzeí. To je jen zlomek z kulturního vyžití, kterého se vám v Paříži dostane. Nejznámější kulturní atrakce jsou tato muzea: Le Louvre, Le Musée Picasso, Le Musée Rodin a Le Musée d’Orsay, která pořádají pravidelné výstavy a akce.

Pikniky na březích Seiny

Popadněte svůj piknikový koš naplněný francouzskými lahůdkami, jako je saucisson, bageta, víno, sýr, čerstvé ovoce a zelenina. Vydejte se na břeh řeky Seiny a užívejte si odpoledne. Skvělá místa na piknik najdete na Quai de la Tournelle s výhledem na Notre Dame. Užijte si 2,3 km zrekonstruovaného nábřeží mezi Pont Royal a Pont d’Alma. Najdete tu i slunné terasy, plovoucí zahrady, hřiště pro děti, sportoviště. Hledáte méně turistické místo? Vypravte se na kanál Ourcq, kde se rádi setkávají milovníci petangu, nebo kanál Saint-Martin.

Procházky v lese a v historických zahradách

Nejznámějším parkem v Paříži je Bois de Boulogne. Má rozlohu více než 809 hektarů a může se pochlubit turistickými stezkami, vodními jezery, dětským zábavním parkem, prostorem pro loutková představení, minigolfovým hřištěm, kavárnami a restauracemi či malou ZOO. Další slavná zahrada je Tuileries, která se nachází před muzeem Louvre. Na Place des Voges v Marais je malebný park s domem slavného autora Victora Huga.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Katastrofální humanitární situace v Pásmu Gazy: Organizace vyzývají k okamžitému zastavení bojů

Humanitární situace v Pásmu Gazy je podle téměř třiceti organizací, včetně několika úřadů Organizace spojených národů (OSN), katastrofální. Ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení bojů. V některých oblastech jsou lidé celý den bez jídla a nemají dostatek pitné vody. Fungující nemocnice jsou přeplněné a mnoho lidí se musí stěhovat z místa na místo, aby unikli bombám.

Zemřel Benjamin Zephaniah, slavný britský básník a hvězda seriálu Peaky Blinders

Benjamin Zephaniah, jeden z nejvýznamnějších britských básníků 21. století a hvězda seriálu Peaky Blinders, zemřel ve věku 65 let. Zemřel v ranních hodinách, osm týdnů po diagnóze nádoru na mozku. Zephaniah, který byl kdysi označen za "lidového laureáta" Británie, byl oblíbeným básníkem Nelsona Mandely.

Squid Game: The Challenge zná svého vítěze. Odnese si 4,56 milionu dolarů

Soutěž Squid Game: The Challenge (Hra na oliheň: Výzva), kterou mohli diváci sledovat na Netflixu, už našla svého vítěze. Ze 456 účastníků se do poslední částí probojovali tři hráči: Sam, Mai a Phill. Hlavní cenu si ovšem mohl odnést jen jeden z nich.

Putin: Ruská ekonomika odolává sankcím a vykazuje růst

Prezident Vladimir Putin tvrdí, že ruská ekonomika se ukazuje jako odolná vůči sankcím, které na ni uvalily západní státy. Podle Putina, který se dnes vyjádřil na investičním fóru Russia Calling (Rusko volá) v Moskvě, se očekává, že ruský hrubý domácí produkt (HDP) letos poroste o 3,5 procenta. Putin také kritizoval Západ za technologické zaostávání a prohlásil, že Rusko je připraveno na hlubší spolupráci s Čínou.

McDonald’s otevře přes 10 tisíc nových poboček. Chce konkurovat i řetězci Starbucks

Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s představil ambiciózní plán na otevření více než 10 tisíc nových poboček a nové pilotní restaurace, která by se pohybovala v segmentu Starbucks. Tato expanze znamená nejrychlejší období růstu v historii společnosti.

Střelba na škole v ruském Brjansku si vyžádala dvě oběti včetně útočnice

Jednoho člověka zabila a dalších pět lidí zranila studentka, která dnes ráno střílela na gymnáziu v západoruském Brjansku. Uvedlo to ruské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se dívka po činu zastřelila. Motiv a okolnosti střelby úřady vyšetřují, napsala agentura TASS. Agentura Reuters uvedla, že střelkyni bylo 14 let.

DOPORUČUJEME

Dechberoucí výhledy i túry do přírody v Singapuru

Singapur je jedno velké město, přesto návštěvníky překvapí, kolik se tu nachází zeleně. Můžete tu vyrazit na túru do přírody či obdivovat zelené město svrchu díky několika dechberoucím výhledům.

Francie bude sesazena z druhé příčky žebříčku nejnavštěvovanějších zemí v Evropě. Která země ji předběhne?

Pokud si myslíte, že evropské prázdninové destinace byly letos přeplněné, máte pravdu. A je jeden stát, který od pandemie zaznamenal dokonce 70procentní nárůst návštěvníků. Chystá se tak sesadit Francii z jejího druhého místa na seznamu nejnavštěvovanějších zemí Evropy.

Bílé duny, modré laguny a vzácná divoká zvěř: Průvodce tím nejlepším z brazilských přírodních divů

Brazílie překypuje velkolepými národními parky a úchvatnou krajinou, která je domovem některých z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů na světě. Je to však obrovská země. Které přírodní divy si prohlédnout, když chcete vidět to nejzajímavější?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Katastrofální humanitární situace v Pásmu Gazy: Organizace vyzývají k okamžitému zastavení bojů

Humanitární situace v Pásmu Gazy je podle téměř třiceti organizací, včetně několika úřadů Organizace spojených národů (OSN), katastrofální. Ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení bojů. V některých oblastech jsou lidé celý den bez jídla a nemají dostatek pitné vody. Fungující nemocnice jsou přeplněné a mnoho lidí se musí stěhovat z místa na místo, aby unikli bombám.

Zemřel Benjamin Zephaniah, slavný britský básník a hvězda seriálu Peaky Blinders

Benjamin Zephaniah, jeden z nejvýznamnějších britských básníků 21. století a hvězda seriálu Peaky Blinders, zemřel ve věku 65 let. Zemřel v ranních hodinách, osm týdnů po diagnóze nádoru na mozku. Zephaniah, který byl kdysi označen za "lidového laureáta" Británie, byl oblíbeným básníkem Nelsona Mandely.

Squid Game: The Challenge zná svého vítěze. Odnese si 4,56 milionu dolarů

Soutěž Squid Game: The Challenge (Hra na oliheň: Výzva), kterou mohli diváci sledovat na Netflixu, už našla svého vítěze. Ze 456 účastníků se do poslední částí probojovali tři hráči: Sam, Mai a Phill. Hlavní cenu si ovšem mohl odnést jen jeden z nich.

Putin: Ruská ekonomika odolává sankcím a vykazuje růst

Prezident Vladimir Putin tvrdí, že ruská ekonomika se ukazuje jako odolná vůči sankcím, které na ni uvalily západní státy. Podle Putina, který se dnes vyjádřil na investičním fóru Russia Calling (Rusko volá) v Moskvě, se očekává, že ruský hrubý domácí produkt (HDP) letos poroste o 3,5 procenta. Putin také kritizoval Západ za technologické zaostávání a prohlásil, že Rusko je připraveno na hlubší spolupráci s Čínou.

McDonald’s otevře přes 10 tisíc nových poboček. Chce konkurovat i řetězci Starbucks

Americký řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s představil ambiciózní plán na otevření více než 10 tisíc nových poboček a nové pilotní restaurace, která by se pohybovala v segmentu Starbucks. Tato expanze znamená nejrychlejší období růstu v historii společnosti.

Střelba na škole v ruském Brjansku si vyžádala dvě oběti včetně útočnice

Jednoho člověka zabila a dalších pět lidí zranila studentka, která dnes ráno střílela na gymnáziu v západoruském Brjansku. Uvedlo to ruské ministerstvo zdravotnictví, podle kterého se dívka po činu zastřelila. Motiv a okolnosti střelby úřady vyšetřují, napsala agentura TASS. Agentura Reuters uvedla, že střelkyni bylo 14 let.

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou

Brazílie posiluje vojenskou přítomnost na hranicích s Venezuelou a Guyanou kvůli proběhlému referendu o sporném území nárokovaném oběma státy a venezuelské vojenské aktivitě. Jednotky Guyany jsou ve stavu nejvyšší pohotovosti. Poblíž venezuelské hranice zmizel guyanský vojenský vrtulník.

Austrálie a Papua Nová Guinea podepsaly bezpečnostní pakt

Austrálie podepsala s Papuou Novou Guineou bezpečnostní dohodu, která má zvýšit stabilitu v regionu. Počítá například s posílením policejních schopností sousedního státu a podporou jeho právního systému. Spojené státy podepsaly s Papuou Novou Guineou obranný pakt v květnu.

Útočník na univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, policie ho zabila

Útočník ve středu na Nevadské univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, jeden člověk je vážně raněný, uvedla dnes policie a doplnila tak předchozí informace o raněných. Střelec je též mrtvý. Kriminalisté již zahájili vyšetřování. Podle zdrojů agentury AP je z činu podezřelý profesor, který neúspěšně usiloval o pozici vyučujícího na této univerzitě. Výuka ve škole byla do pátku zrušena.