-3.7 C
Czech
Středa 24. prosince 2025
Věda a TechnikaPotápěči našli poblíž Baham zlatý poklad potopené španělské galeony

Potápěči našli poblíž Baham zlatý poklad potopené španělské galeony

Potápěči ze společnosti Allen Exploration našli trosky vraku španělské galeony ze 17. století, která převážela cenné bohatství z Ameriky domů. Loď se ovšem potopila, většina posádky zahynula a hurikány roznesly trosky po širém oceánu. Pátrání dovedlo expedici až k části cenného pokladu, který bude vystaven v Bahamském národním muzeu. Informoval o tom deník The Guardian.

Španělská galeona Nuestra Señora de las Maravillas (Panna Maria Zázračná) ze 17. století mířila do španělského přístavu z Havany na Kubě. Na její palubě se nacházelo nezměrné bohatství z Ameriky. Jednalo se o soukromé i královské zásilky. Galeona převážela rovněž kontraband a náklad jiné lodi, která se potopila nedaleko Ekvádoru.

V roce 1656 ovšem Maravillas ztroskotala poblíž Baham v Atlantiku přes 70 kilometrů od břehu vinou navigační chyby při vyplouvání z mělkých vod. Srazila se s vlajkovou lodí flotily a narazila na útes. Na palubě se nacházelo 650 osob, přežilo jich pouze 45. Podle deníku The Guardian velká část lidí nacházejících se na palubě zahynula v čelistech žraloků.

V 17. a 18. století vrak na mořském dně prozkoumávaly španělské, holandské, francouzské, bahamské a americké expedice. Od 70. do 90. let se jej snažili odborníci zachránit. „Někteří tvrdili, že zbytky lodě byly rozmeteny na prach,“ řekl majitel společnosti Allen Exploration Carl Allen, který byl přesvědčen, že se loď celá nerozpadla.

Dal dohromady tým a vydal se pátrat po ztracené zádi galeony, která zmizela kdesi v oceánu neznámo kde. K tomu využil nejmodernější vědecké poznatky. „Sledujeme dlouhou a klikatou stopu nálezů trosek,“ prozradil. Tyto trosky postupem času roznesly hurikány.

Poklad, který bral dech

Expedice našla na mořském dně poblíž Baham železné spojovací prvky, které kdysi držely pohromadě trup lodi, a železné kroužky a kolíky z lanoví. Objevili také nádoby na olivy, čínské a mexické talíře a osobní věci, včetně stříbrného jílce na meč a perlový prsten.

To hlavní, co ovšem Allena překvapilo, byly perfektně zachovalé cennosti nalezené v rozsáhlé trase trosek dlouhé 13 kilometrů pod hustým pískem a uprostřed ničeho. „Když jsme vytáhli oválný přívěsek se smaragdem a zlatem, zatajil se mi dech,“ přiznal Allen. Některé kousky naznačují, že putovaly k aristokratům a královským rodinám.

Mezi takové poklady patří například zlatý přívěsek s křížem ze Santiaga a bezoárem v těch dobách ceněným v Evropě pro své léčivé účinky. Má tvar mušle hřebenatky, což byl symbol, jehož uznávali poutníci směřující do Santiaga de Compostela ve španělské autonomní oblasti Galicie.

Artefakt byl spojen s posvátným vojensko-náboženským řádem Santiaga, který ochraňoval poutníky a byl aktivní složkou ve španělském námořním obchodu.

Další zlatý přívěsek má vprostřed zlatý kříž svatého Jakuba Santiaga umístěný na velkém oválném zeleném smaragdu. Kolem se nacházejí další čtvercové zelené smaragdy nejspíše představující 12 apoštolů.

Vraky nalezené v bahamských vodách jsou vládním majetkem. Veškeré artefakty proto vystaví Bahamské národní muzeum.

Reklama

Doporučujeme

Nový plán počítá se zmrazením fronty, nezakazuje vstup do NATO, řekl Zelenskyj

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Ve vyjádření pro novináře to podle tiskových agentur uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že je připraven o citlivých otázkách jednat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Nový Jižní Wales zpřísnil zbraně i pravidla pro protesty po útoku na Bondi Beach

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales po střelbě na Bondi Beach schválil balík nových protiteroristických a zbraňových pravidel. Zákon omezuje držení zbraní, zakazuje veřejné vystavování symbolů vybraných zakázaných organizací a rozšiřuje pravomoci policie při protestech.

Castrol mění většinového vlastníka, BP si nechá 35 procent

BP prodává 65 procent své divize Castrol americké investiční firmě Stonepeak. Za podíl získá 6 miliard dolarů v hotovosti a ponechá si 35 procent. Prodej zapadá do širšího plánu odprodat aktiva a posílit rozvahu, zatímco firma znovu staví strategii víc na ropě a plynu.

Bitcoin v roce 2025 ztratil lesk, zlato přidalo 70 procent

Zlato letos znovu láme rekordy a investoři k němu utíkají ve chvíli, kdy roste nejistota. Bitcoin naopak zaostává a rok končí v minusu. Rozdíl mezi oběma aktivy se naplno otevřel hlavně na podzim.

Záporoží hlásí zraněné po zásahu třemi leteckými bombami

Nejméně dva zraněné si vyžádal ruský útok na Záporoží, oznámil dnes v noci náčelník Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Zveřejnil také snímky se škodami, způsobenými třemi leteckými bombami. Moskevský starosta Sergej Sobjanin mezitím informoval o sestřelení tří dronů letících napadnout ruskou metropoli.

Trpišovský prodloužil ve Slavii smlouvu do léta 2029

Slavia na Štědrý den potvrdila pokračování trenéra Jindřicha Trpišovského i jeho nejbližších spolupracovníků. Nový kontrakt platí do léta 2029 a obsahuje i opci na další tři roky. Klub tím dává jasně najevo, že úspěšná éra realizačního týmu má pokračovat.

Dva policisté zemřeli při výbuchu v Moskvě na ulici, kde byl zabit ruský generál

Dva dopravní policisté a další osoba zahynuli v noci na dnešek při explozi v Moskvě na ulici poblíž místa, kde před dvěma dny po výbuchu nálože nastražené v autě zemřel ruský generál. Dnešní výbuch se odehrál v okamžiku, kdy se policisté chystali zadržet člověka, který se choval podezřele. Informoval o tom ruský Vyšetřovací výbor. Z pondělního atentátu Moskva podezírá ukrajinské zpravodajské služby.

Norský biatlonista Sivert Guttorm Bakken zemřel ve 27 letech

Ještě o víkendu závodil ve Světovém poháru a nic nenasvědčovalo tomu, že půjde o jeho poslední start. Norský biatlonista Sivert Guttorm Bakken byl o dva dny později nalezen mrtvý v hotelovém pokoji v Itálii. Příčina úmrtí zatím zůstává nejasná.

Brit čelí obvinění, že 13 let omamoval a znásilňoval bývalou manželku

V Anglii obvinili muže, který měl podle vyšetřování roky omamovat a znásilňovat ženu, s níž byl dříve ženatý. Případ se táhne přes více než dekádu a kromě něj čelí obvinění i další muži. Žena se rozhodla vystoupit pod svým jménem.

Enrique Iglesias a Anna Kournikova přivítali na světě čtvrté dítě

Zpěvák Enrique Iglesias a bývalá tenistka Anna Kournikova mají velký důvod k oslavě. Do jejich už tak početné domácnosti přibylo čtvrté dítě, které se narodilo 17. prosince. Do světa zprávu oznámili o pár dní později.

Gretu Thunberg zadrželi na propalestinské demonstraci v Londýně

Švédská aktivistka Greta Thunberg byla zatčena během demonstrace v centru Londýna, která měla vyjádřit podporu členům skupiny Palestine Action držícím ve vězení hladovku. O události informovala protestní iniciativa Prisoners for Palestine, která akci organizovala.

Zlato je na historickém maximu, stříbro poprvé překročilo 70 dolarů

Zlato v úterý znovu posunulo historické maximum a přiblížilo se hranici 4500 dolarů za unci. Stříbro se přidalo k růstu a poprvé v historii překročilo 70 dolarů. Investoři sázejí na drahé kovy kvůli slabšímu dolaru a napjaté geopolitické situaci.

Húsíjové a jemenská vláda se dohodli na výměně 3000 válečných zajatců

Íránem podporovaní Húsíjové a mezinárodně uznávaná jemenská vláda se dnes dohodly na výměně téměř 3000 válečných zajatců. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele obou stran.

Izraelský prezident Herzog navštíví Austrálii po útoku v Sydney

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes přijal pozvání australského premiéra Anthonyho Albanese a Sionistické australské federace (ZFA) k návštěvě této oceánské země poté, co se na pláži v Sydney odehrál smrtelný útok cílící na židovskou komunitu. Informaci zveřejnil izraelský list Haarec s odvoláním na prezidentovu kancelář, datum návštěvy zatím není známé.

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů

Při bombovém útoku na severozápadě Pákistánu zahynulo pět policistů, útočníci zasáhli jejich vozidlo. Incident se odehrál v okrese Karak v provincii Chajbar Pachtunchvá. Neznámí ozbrojenci z místa uprchli, píše agentura Reuters. Děje se tak v době, kdy násilí v pohraničním regionu sílí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama