Reklama

Amatérský archeolog našel v Dánsku zlatý poklad z doby před vikingským obdobím

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Amatérský archeolog našel v Dánsku zlatý poklad, který byl uložen do země v 6. století našeho letopočtu, tedy ještě před vikingským obdobím. Součástí nálezu je 22 zlatých předmětů, které dohromady váží téměř jeden kilogram.

Informoval o tom server euronews.com s odvoláním na muzeum v dánském městě Vejle.

„Poklad tvoří množství zlatých předmětů, včetně medailonu ve velikosti podšálku. Je zde mnoho symbolů, z nichž některé jsou pro nás neznámé. Právě tato symbolika, nikoli množství, dělá nález výjimečným,“ prohlásil představitel muzea Mads Ravn. 

Poklad byl objeven v blízkosti Jellingu, který je považován za sídlo prvních vikingských panovníků. V městečku stojí i dva runové kameny, které patří k nejznámějším v Dánsku. Lokalita figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Vzácné artefakty našel v prosinci ve zmíněné části Jutska amatérský archeolog Ole Schytz, který si krátce předtím koupil detektor kovů. Veřejnost se však o něm dozvěděla až teď. Na některých předmětech jsou runové motivy a nápisy, které by se mohly týkat vládců tehdejší doby, poukazují ale také na severskou mytologii. Jedna z mincí zobrazuje římského císaře Konstantina ze 4. století. 

Podle předběžných teorií mohl poklad uložit do země jeden z bohatých místních obyvatel jako oběť bohům v chaotické době, kdy klima severní Evropy změnila erupce sopky na Islandu v roce 536, která zahalila oblohu oblaky popela. Vzácné předměty budou od února možné vidět v muzeu ve Vejle.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Xavier Novell se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických erotických fikcí

Nejmladší španělský biskup se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických...

Dvaapadesátiletý Xavier Novell se stal v roce 2010 nejmladším španělským biskupem. Teprve nedávno se však vzdal slibu celibátu. Za tímto rozhodnutím má stát jeho vztah se spisovatelkou Silvií Caballolovou, která se dosud prezentovala zejména jako autorka satanistických erotických fikcí. Jeho bývalí kolegové vyjádřili podezření, že je ovlivněn démony.

Žena (62) potřetí otěhotněla s manželem (72), který je po vasektomii....

Jenny, na sociální síti Instagram známá jako The Good Wifey, s tím, že by k jejím dvěma dospělým dětem přibylo v pokročilém věku další, nepočítala ani ve snu. Vždyť už 16 let nemenstruovala a její 72-letý muž je po vasektomii.
influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji

Influencerku vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli tomu, že byla...

Známá německá influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli jejímu vzhledu. Prý vypadala až moc sexy.
Matteo Messina Denaro

Turista obětí policejního omylu! Policie si ho spletla s nejhledanějším bossem...

Italská prokuratura nechala minulý týden v Nizozemsku zatknout muže, o němž se domnívala, že je nejhledanějším bossem sicilské mafie. Britský turista se však zločinci pouze podobal a po několika dnech strávených ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy byl propuštěn na svobodu.
Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin, známý jako lék proti bolestem i horečce, vědci testují jako potenciální léčbu agresivní formy rakoviny prsu. Tento levný a běžně dostupný lék by mohl dobře fungovat v kombinaci s imunoterapií.
Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů

Absolutní šílenost! Pilot při průletu tunelem překonal hned několik světových rekordů

Pro drtivou většinu populace nemožné a asi i nepochopitelné. Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů. Čeho se nejvíce bál a jaké vlastně byly jeho pocity po tomto parádním činu?
Reklama

14 KOMENTÁŘE

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama