Reklama

10 věcí, které byste měli vědět před návštěvou Havany na Kubě

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Kubánské hlavní město je fascinující místo, kde se dá snadno strávit týden. Co byste měli vědět, než vyrazíte do Havany?

Kuba je stále komunistická země

Kubánská vláda zůstává stejná jako ta, která svrhla diktátora Fulgencia Batistu v roce 1959. Fidel Castro může být mrtvý, ale jeho bratr Raul zůstává u moci. Navzdory nedávným ekonomickým reformám, které umožňují určité druhy soukromého podnikání, je Kuba stále komunistickou zemí.

Možná přijde změna

Tyto ekonomické reformy umožnily explozi podnikání, od taxíků přes restaurace až po módní návrháře. Někteří politologové se domnívají, že další reformy mohou přijít, až rezignuje vůdce Raul Castro.

Existují dvě měny

Na ostrově existují dvě oficiální měny. První je kubánské peso (CUP), ve kterém jsou placeni státní zaměstnanci. Druhým je kubánské konvertibilní peso (CUC), které používají turisté a místní obyvatelé, kteří k němu mají přístup. Ujistěte se, že jste se seznámili s mincemi a bankovkami, abyste nebyli ošizeni! Jedna CUC má hodnotu kolem 25 CUP.

Lepší je bydlet u místních, než v hotelu

Skvělá věc na Kubě je, že hlavní možností ubytování je druh B&B známý jako „casa particular“. Ti, kteří mají doma volnou místnost a splňují určité standardy stanovené vládou, ji mohou pronajmout cestovatelům. Takové ubytování je skvělým způsobem, jak poznat místní obyvatele.

Neexistuje reklama

Jedna věc, která vás asi šokuje, je naprostý nedostatek vizuální reklamy na Kubě. Možná občas zahlédnete vládní billboard, ale i v Havaně je to vzácnost. Ve skutečnosti je to docela osvěžující, oproti bombardování reklamami ve většině jiných zemí.

USA uvalily na Kubu obchodní embargo na desítky let

Od roku 1958 existuje v určité podobě americké embargo na Kubu a bylo rozšířeno na téměř veškerý dovoz v roce 1962. To způsobilo, že Kuba byla izolována od globálních trhů a odkázána na samostatné dohody s hlavními spojenci jako je Rusko nebo Venezuela.

Světově známé značky tu nehledejte

Kvůli omezení obchodu neuvidíte na Kubě mnoho známých značek. Pivo Heineken a příležitostná plechovka Coca Coly je asi vše. Jinak si budete muset zvyknout jíst a pít místní věci, jako je pivo Cristal.

Vše, co potřebujete, si dovezte s sebou

Většinou když někam cestujete, počítáte s tím, že co si zapomenete sbalit, koupíte na místě. To neplatí na Kubě, kde je těžké sehnat věci každodenní potřeby, jako jsou zubní pasty a šampony. Proto balte s rozmyslem.

Ano, lidé stále řídí auta z 50. let

Pokud jste si mysleli, že ty fotky jsou pořízené pouze pro pohlednice, jste na omylu. Obchodní embargo znamená, že získání nových automobilů je v Havaně neuvěřitelně obtížné a většina vozidel je stará a pouze opravená. Uvidíte americká auta z 50. let, sovětská auta ze 70. a 80. let a jen pár moderních automobilů dovezených v posledních letech.

Nenechte si ujít Malecon

Na mapě to vypadá jako rušná silnice obrácená k moři, ale Malecon je pro obyvatele Havany neuvěřitelně důležitý. Každou noc v týdnu je přeplněn rybáři, randícími páry a skupinami přátel, kteří se shromažďují, aby sdíleli láhev rumu u moře. Nenechte si ujít jedno z nejlepších míst na Kubě, kde můžete pozorovat místní život.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Dovolená
V poslední době je kvůli pandemii covid-19 těžké plánovat dovolenou předem. Výhodou je, že se dají sehnat skvělé nabídky na „last minute“. Jak? Přečtěte si naše tipy.
jak cestovat pomalu
Už máte dost hektického pobíhání mezi památkami a chtěli byste si jednou na dovolené opravdu odpočinout? Přečtěte si naše tipy, jak cestovat pomalu.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama