Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Policie v Rusku během nedělních protiválečných protestů pozatýkala stovky lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Při nedělních demonstracích příslušníci bezpečnostních složek zadrželi více než 860 lidí ve 37 městech napříč Ruskem, přičemž zhruba polovina zatčení proběhla v Moskvě, uvedla nezávislá monitorovací skupina OVD-Info. O protiválečných protestech informovaly servery Al-Džazíra a ABC News.

  Během protestů proti ruské invazi na Ukrajinu, která probíhá třetím týdnem, bylo ve městech po celé Ruské federaci dle OVD-Info zatčeno nejméně 866 osob. Demonstranti podle listu New York Times skandovali hesla jako „Ne válce!“ a „Ukrajina není náš nepřítel“. Policisté nicméně odvedli i ženu, která držela prázdný bílý papír.

  Z videí zveřejněných ruskými médii byla na klíčových místech, včetně náměstí poblíž Kremlu, patrná silná policejní přítomnost, přičemž policisté demonstranty odváděli nebo odnášeli do přistavených vozů, upozornil server ABC News.

  Od chvíle, kdy prezident Vladimir Putin 24. února nařídil pozemní, leteckou a námořní invazi na Ukrajinu, OVD-Info podle svých webových stránek zaznamenalo téměř 15 tisíc případů zatčení v souvislosti s protiválečnými akcemi. Z toho více než 170 lidí skončilo ve vazbě.

  K zadržení v Rusku momentálně stačí vypadat jako demonstrant

  Kreml schválil zákon, který vstoupil v platnost 4. března, kriminalizující nezávislé válečné zpravodajství a protesty proti válce s tresty odnětí svobody až na 15 let.

  „Pro lidi je velmi obtížné vyjít do ulic a protestovat,“ hlásil z Moskvy Bernard Smith ze stanice Al-Džazíra. „Kdokoli se snažil vystoupit nebo vypadal jako demonstrant, byl násilně odvlečen pryč,“ řekl reportér.

  Novinář tiskové agentury AFP přítomný na protestu v hlavním městě Moskvě byl svědkem více než desítky zatčení a uvedl, že policie odvádí každého bez novinářského průkazu.

  Mladá žena podle AFP křičela: „Mír světu!“ když ji zadrželi dva policisté.

  Někteří členové pořádkových jednotek měli na přilbách písmeno „Z“ v barvách ruské vlajky, uvedl reportér AFP. Písmeno, které se objevuje na ruských tancích na Ukrajině, se stalo symbolem podpory toho, co Moskva nazývá „speciální vojenskou operací“ s cílem „denacifikovat“ Ukrajinu.

  V Petrohradu agentura AFP informovala o několika zatčeních, a to včetně demonstranta, kterého policisté vlekli po zemi. Něvskou třídu v centru města bezpečnostní složky uzavřely. Podle AFP bylo zadrženo i několik novinářů.

  20letá Kristina, oblečená ve žlutém klobouku a modré bundě, prohlásila, že protestuje tím, že nosí barvy ukrajinské vlajky.

  „Je děsivé jít ven, samozřejmě, zadržují všechny. Mnoho mých přátel bylo v posledních dnech zadrženo, někteří byli dokonce vyloučeni z univerzity,“ sdělila agentuře AFP.

  Během předchozího víkendu policie v Rusku zatkla více než pět tisíc demonstrantů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS