Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Protiválečné protesty v Rusku nabírají na intenzitě, stejně tak i zásahy proti nim

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle neziskové monitorovací skupiny OVD-Info bylo v Rusku jen během neděle zatčeno zhruba pět tisíc lidí, kteří se účastnili demonstrací proti válce na Ukrajině v 69 městech po celé zemi. Informovaly o tom agentura Reuters a server Al-Džazíra.

  V den zahájení rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu 24. února bezpečnostní složky v Ruské federaci zatkly 1 900 demonstrantů. Jedná se tak o nárůst počtu zadržených o zhruba 160 procent, upozornil server Al-Džazíra.

  Celkem policie za čtrnáct dní zadržela přes 13 800 lidí včetně dětí a novinářů, informoval ve čtvrtek server OVD-Info.

  S narůstajícími protesty rostou i snahy policejních sil o rozehnání davů. Desítky lidí čelily bití obušky nebo použití paralyzéru i poté, co je policisté zadrželi.

  Ženy, které skončily na moskevské policejní stanici, uvedly, že čelily fyzickému násilí včetně bití pěstmi, kopání, waterboardingu a výhružkám znásilněním. Dvěma ženám se podle Al-Džazíry podařilo diskrétně nahrát, čím si prošly. Zvukový záznam pak předaly ruskému nezávislému listu Novaja gazeta, který podal oficiální stížnost.

  „Ne válce!“

  Podle záběrů ve videích zveřejněných na sociálních sítích opozičními aktivisty a blogery tisíce demonstrantů skandovaly hesla jako „Ne válce!“ a „Hanba vám!“.

  Desítky protestujících bezpečnostní složky zadržely v Jekatěrinburgu. Jednoho demonstranta tam těžkooděnci bili, když ležel na zemi. Nástěnná malba ve městě zobrazující prezidenta Vladimira Putina byla znehodnocena.

  Agentura Reuters nebyla schopna záběry a fotografie na sociálních sítích nezávisle ověřit. Ruské ministerstvo vnitra dříve uvedlo, že policie zadržela asi 3500 lidí, z toho 1700 v Moskvě a 750 v Petrohradu.

  „Šrouby jsou zcela utaženy. V podstatě jsme svědky vojenské cenzury,“ řekla telefonicky z hlavního města Gruzie Tbilisi Maria Kuzněcova, mluvčí OVD-Info. „Dnes jsme svědky poměrně velkých protestů, dokonce i v sibiřských městech, kde jsme jen zřídka pozorovali takový počet zatčení,“ podotkla.

  K protestům vyzval prostřednictvím svého týmu i Navalnyj

  Po nedělních protestech volal vězněný odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj, jehož mediálně zdatný tým se ke slovu dostal na sociálních sítích, v internetových reklamách a na jeho blogu.

  „Na Ukrajinu nezaútočilo Rusko, ale Putin,“ stálo na blogu Navalného s odkazem na dlouholetého ruského vůdce Vladimira Putina.

  „Byl to Putin, kdo chtěl bombardovat mírumilovná města, zabíjet děti a ničit životy. Rusů se nikdo neptal, zda chtějí válku. V Rusku, které milujeme a jsme na něj hrdí, jsou miliony lidí proti tomuto šílenství. A nyní je jejich pomoc potřeba více než kdy jindy,“ uvedl Navalnyj dle příspěvku. „Možná se bojíte, ale podlehnout tomuto strachu znamená postavit se na stranu fašistů a vrahů… Nepodléhejte strachu, vyjděte do ulic, ať celý svět vidí, že Putin není Rusko,“ dodal.

  Reklamy umístěné online vyzývaly demonstranty, aby se shromažďovali v centrech měst o nedělích ve 14 hodin a každý všední den v 19 hodin. Tato taktika není nová, řekl Al-Džazíře Ruslan Šavedinov, projektový manažer protikorupční nadace Navalného (FBK).

  „Využíváme všech dostupných prostředků komunikace se společností, abychom je motivovali a vyzvali je, aby vyšli do ulic, protože neexistuje žádný jiný způsob, jak protestovat proti úřadům v naší zemi pod vedením Putina,“ prohlásil.

  „Naše webové stránky jsou pravidelně blokovány, čelíme trestním obviněním a řadě dalších nástrojů represe,“ podotkl Šavedinov.

  Minulý týden prezident Putin podepsal zákon, který ukládá tresty odnětí svobody za zveřejňování „falešných zpráv“ o ruské invazi na Ukrajinu. Tento krok vedl několik zpravodajských organizací k přehodnocení svých operací v Moskvě. Další mezinárodní tiskové agentury, včetně serveru Deutsche Welle, byly v Rusku zablokovány spolu se sociálními sítěmi Facebook a Twitter. Tento krok má vážné důsledky pro schopnost Rusů získat přístup k nezávislým zdrojům informací.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS