16.3 C
Czech
Pondělí 25. září 2023

Fed ponechal úrokové sazby na stejné úrovni, o jejich případném zvyšování dnes rozhodne Bank of England

Americká centrální banka nezvýšila ve středu úrokové sazby a nechala je v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je 22leté maximum. Letos zvýší sazby ještě o 0,25 procentního bodu a příští rok je sníží o 0,5 procentního bodu. Americká ekonomika roste podle banky solidním tempem. Inflace zpomaluje i ve Velké Británii, přestože je stále vysoká.

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.

Protiválečné protesty v Rusku nabírají na intenzitě, stejně tak i zásahy proti nim

Podle neziskové monitorovací skupiny OVD-Info bylo v Rusku jen během neděle zatčeno zhruba pět tisíc lidí, kteří se účastnili demonstrací proti válce na Ukrajině v 69 městech po celé zemi. Informovaly o tom agentura Reuters a server Al-Džazíra.

V den zahájení rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu 24. února bezpečnostní složky v Ruské federaci zatkly 1 900 demonstrantů. Jedná se tak o nárůst počtu zadržených o zhruba 160 procent, upozornil server Al-Džazíra.

Celkem policie za čtrnáct dní zadržela přes 13 800 lidí včetně dětí a novinářů, informoval ve čtvrtek server OVD-Info.

S narůstajícími protesty rostou i snahy policejních sil o rozehnání davů. Desítky lidí čelily bití obušky nebo použití paralyzéru i poté, co je policisté zadrželi.

Ženy, které skončily na moskevské policejní stanici, uvedly, že čelily fyzickému násilí včetně bití pěstmi, kopání, waterboardingu a výhružkám znásilněním. Dvěma ženám se podle Al-Džazíry podařilo diskrétně nahrát, čím si prošly. Zvukový záznam pak předaly ruskému nezávislému listu Novaja gazeta, který podal oficiální stížnost.

„Ne válce!“

Podle záběrů ve videích zveřejněných na sociálních sítích opozičními aktivisty a blogery tisíce demonstrantů skandovaly hesla jako „Ne válce!“ a „Hanba vám!“.

Desítky protestujících bezpečnostní složky zadržely v Jekatěrinburgu. Jednoho demonstranta tam těžkooděnci bili, když ležel na zemi. Nástěnná malba ve městě zobrazující prezidenta Vladimira Putina byla znehodnocena.

Agentura Reuters nebyla schopna záběry a fotografie na sociálních sítích nezávisle ověřit. Ruské ministerstvo vnitra dříve uvedlo, že policie zadržela asi 3500 lidí, z toho 1700 v Moskvě a 750 v Petrohradu.

„Šrouby jsou zcela utaženy. V podstatě jsme svědky vojenské cenzury,“ řekla telefonicky z hlavního města Gruzie Tbilisi Maria Kuzněcova, mluvčí OVD-Info. „Dnes jsme svědky poměrně velkých protestů, dokonce i v sibiřských městech, kde jsme jen zřídka pozorovali takový počet zatčení,“ podotkla.

K protestům vyzval prostřednictvím svého týmu i Navalnyj

Po nedělních protestech volal vězněný odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj, jehož mediálně zdatný tým se ke slovu dostal na sociálních sítích, v internetových reklamách a na jeho blogu.

„Na Ukrajinu nezaútočilo Rusko, ale Putin,“ stálo na blogu Navalného s odkazem na dlouholetého ruského vůdce Vladimira Putina.

„Byl to Putin, kdo chtěl bombardovat mírumilovná města, zabíjet děti a ničit životy. Rusů se nikdo neptal, zda chtějí válku. V Rusku, které milujeme a jsme na něj hrdí, jsou miliony lidí proti tomuto šílenství. A nyní je jejich pomoc potřeba více než kdy jindy,“ uvedl Navalnyj dle příspěvku. „Možná se bojíte, ale podlehnout tomuto strachu znamená postavit se na stranu fašistů a vrahů… Nepodléhejte strachu, vyjděte do ulic, ať celý svět vidí, že Putin není Rusko,“ dodal.

Reklamy umístěné online vyzývaly demonstranty, aby se shromažďovali v centrech měst o nedělích ve 14 hodin a každý všední den v 19 hodin. Tato taktika není nová, řekl Al-Džazíře Ruslan Šavedinov, projektový manažer protikorupční nadace Navalného (FBK).

„Využíváme všech dostupných prostředků komunikace se společností, abychom je motivovali a vyzvali je, aby vyšli do ulic, protože neexistuje žádný jiný způsob, jak protestovat proti úřadům v naší zemi pod vedením Putina,“ prohlásil.

„Naše webové stránky jsou pravidelně blokovány, čelíme trestním obviněním a řadě dalších nástrojů represe,“ podotkl Šavedinov.

Minulý týden prezident Putin podepsal zákon, který ukládá tresty odnětí svobody za zveřejňování „falešných zpráv“ o ruské invazi na Ukrajinu. Tento krok vedl několik zpravodajských organizací k přehodnocení svých operací v Moskvě. Další mezinárodní tiskové agentury, včetně serveru Deutsche Welle, byly v Rusku zablokovány spolu se sociálními sítěmi Facebook a Twitter. Tento krok má vážné důsledky pro schopnost Rusů získat přístup k nezávislým zdrojům informací.

Sledujte nás na sítích

Scénáristé dosáhli předběžné dohody s hollywoodskými filmovými studii. Herci budou dál stávkovat

Hollywoodská filmová studia dosáhla se zástupci odborových svazů scénáristů předběžné dohody. Ta může ukončit pět měsíců trvající stávky, které nechaly kalifornskou ekonomiku „vykrvácet“. Podmínky dohody nejsou známy a ujednání se nevztahuje na herce.

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

Při útoku v Kosovu zahynul kosovský policista, ozbrojenci jsou obklíčeni

Jeden kosovský policista přišel v noci na dnešek o život a další byl zraněn při střeleckém útoku v severním Kosovu, uvedl kosovský premiér Albin Kurti. Později informoval, že kosovská policie na místě obklíčila nejméně 30 ozbrojenců. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová připsala útok, který označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Její kancléř psal na platformě X v této souvislosti o "srbských zelených mužíčcích". Útok ostře odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že viníci musejí být potrestáni. Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že odpoledne "vyvrátí všechny lži a konspirační teorie" kosovského premiéra Kurtiho, píše agentura AFP.

DOPORUČUJEME

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.

Budanov: Nejméně devět mrtvých po útoku na velitelství Černomořské flotily

Při pátečním ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Mezi raněnými jsou podle něj generálové. Tiskové oddělení ukrajinských sil pro speciální operace tvrdí, že ukrajinská armáda budovu velitelství flotily zasáhla během porady jejího velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Kanada pošle Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 11 mld. korun, uvedl Trudeau

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

ISW: Ukrajinské obrněné vozy na jihu překonaly poslední vrstvu ruské obrany

Ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti, píše ve své poslední zprávě o vývoji bojů americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinské ozbrojené síly podle něj v současné době pronikají touto obrannou linií, byť analytici institutu zatím nejsou schopni posoudit, zda Ukrajinci ruskou obranu už zcela prolomili. K podobnému závěru došel deník The Wall Street Journal (WSJ), který tento vývoj bojů označil za významný milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzivě, jejímž cílem je rozetnout pozice ruské okupační armády na dvě části.

Biden oznámil balíček pomoci Ukrajina ve výší 325 milionů dolarů

Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. První americké tanky M1 Abrams budou na Ukrajinu dodány už příští týden, řekl dále Biden. Státníci se dohodli na tom, že USA Ukrajině pomůže před zimou posílil její protivzdušnou obranu. Zelenskyj se ve čtvrtek setkal s americkými zákonodárci a navštívil Pentagon. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Scénáristé dosáhli předběžné dohody s hollywoodskými filmovými studii. Herci budou dál stávkovat

Hollywoodská filmová studia dosáhla se zástupci odborových svazů scénáristů předběžné dohody. Ta může ukončit pět měsíců trvající stávky, které nechaly kalifornskou ekonomiku „vykrvácet“. Podmínky dohody nejsou známy a ujednání se nevztahuje na herce.

Lego vzdalo plán vyrábět stavebnice z recyklovaných plastových lahví

Dánský výrobce stavebnic Lego vzdal plán vyrábět kostičky z recyklovaných plastových lahví. Společnost uvedla, že podle jejích propočtů by přechod na recyklovaný materiál ve výsledku vedl k vyšším uhlíkovým emisím než setrvání u současného výrobního postupu. Informoval o tom deník The Guardian.

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

Při útoku v Kosovu zahynul kosovský policista, ozbrojenci jsou obklíčeni

Jeden kosovský policista přišel v noci na dnešek o život a další byl zraněn při střeleckém útoku v severním Kosovu, uvedl kosovský premiér Albin Kurti. Později informoval, že kosovská policie na místě obklíčila nejméně 30 ozbrojenců. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová připsala útok, který označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Její kancléř psal na platformě X v této souvislosti o "srbských zelených mužíčcích". Útok ostře odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že viníci musejí být potrestáni. Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že odpoledne "vyvrátí všechny lži a konspirační teorie" kosovského premiéra Kurtiho, píše agentura AFP.

Pařížský soud odsoudil francouzského rapera MHD za vraždu. Ve vězení si odsedí 12 let

Francouzský raper Mohamed Sylla, známý jako MHD, stráví 12 let ve vězení. K trestu ho odsoudil pařížský soud poté, co ho uznal vinným z vraždy třiadvacetiletého muže jménem Loic K z roku 2018. Podobný trest pak dostalo dalších pět spolupachatelů. Raper, který se proslavil především svým hudebním žánrem "African trap", ovšem vinu odmítá.

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.

Shanghai upgrade Etherea byl podle JPMorgan zklamáním

Shanghai upgrade Etherea, provedený v dubnu, zřejmě nezvýšil aktivitu na největším světovém blockchainu chytrých smluv, jak mnozí doufali, uvedla ve čtvrtek ve své výzkumné zprávě banka JPMorgan (JPM).