Policie v Dillí provedla dnes brzy ráno razii v několika domech novinářů a dalších zaměstnanců spojených s webem NewsClick kvůli podezřelým finančním tokům. Členům redakce zabavila mobilní telefony a notebooky, přičemž některé z nich odvezla k výslechu. Zatčen zatím nikdo nebyl. Podle kritiků jde o útok na svobodu tisku. Informují o tom BBC a India Today.
Indická policie provedla zátah na několik prominentních novinářů a dalších přidružených zaměstnanců zpravodajského webu NewsClick podle přísného protiteroristického zákona o nelegálních aktivitách (UAPA), který většinou neumožňuje kauci.
Policie vstoupila do domů na asi třiceti místech ve městech Dillí, Noida a Ghaziabádu. Během razie zabavila podezřelým mobilní telefony a notebooky a odvezla i datové výpisy z pevných disků, upozornila televize BBC.
NewsClick: Delhi police raid homes of prominent journalists https://t.co/F1A6hNVtlY
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 3, 2023
Policie také prohledala kancelář NewsClick v indické metropoli. Někteří novináři byli převezeni k výslechu, ale zatčen zatím nikdo nebyl. Kritici tvrdí, že se jedná o záměrný útok na svobodu tisku a požadují po vládě více informací.
„Nepotřebuji to ospravedlňovat… Pokud se někdo dopustil trestné činnosti, příslušné agentury proti němu mohou zahájit vyšetřování podle stanovených pokynů,“ reagoval na zátah indický ministr financí Anurag Thakur.
Podezřelé finanční toky
Podle místních médií proběhla razie v návaznosti na zprávu deníku The New York Times, jehož investigativní novináři v srpnu napsali článek o tom, že vlivný americký miliardář Roy Singham je propagandistou ve službách čínské vlády.
K šíření čínské propagandy po celém světě měl podle nich využívat řadu svých fiktivních společností a neziskových organizací a někteří z novinářů NewsClick měli obdržet od amerického magnáta peníze na šíření čínské propagandy.
Vyšetřovatelé podle serveru India Today odhalily podezřelé finanční toky vedoucí k několika kontroverzním novinářům NewsClick. Podle Ředitelství pro vymáhání práva, které podalo na portál žalobu, sloužily tyto finance i na protinárodní aktivity.
Spojení mezi redakcí a miliardářem prozradila i emailová komunikace mezi ředitelem NewsClick Prabirem Purkayasthaem, několika členy redakce a Singhamem, který jim měl poskytnout podle médií celkem 38 milionů indických rupií (přes 10 600 korun).
Vyšetřování podle těchto zpráv odhalilo zapojení webu do šíření pročínských informací ve zpravodajském formátu. NewsClick i přes zmíněné důkazy svou účast na šíření čínské propagandy za americké peníze popírá.