menu

19.7 C
Czech
Sobota 5. července 2025

Útočník zabil v americkém Idahu nejméně dva lidi, střílel na zasahující hasiče

Při střelbě v Coeur d’Alene v americkém státě Idaho zemřeli dva hasiči a jeden utrpěl zranění poté, co je při zásahu u požáru přepadl neznámý střelec. Policie později uvedla, že se po několikahodinovém zásahu podařilo nalézt poblíž místa tělo mrtvého muže se zbraní, jedná se zřejmě o útočníka, informovala AP.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Poláci se zajímají o slavné letouny F-15

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Nejnovější verze slavné F-15, F-15EX Eagle II, si pomalu razí cestu trhem. Naposledy byl tento letoun překvapivě výrazně propagován na Mezinárodní výstavě obranného průmyslu v Polsku. A vzhledem k tomu, že se objevil i na několika předchozích ročnících výstavy, tentokrát Boeing oznámil, že polské úřady se o návrh „zajímají“.

Podle (kusých) informací poskytnutých na brífinku Boeingu patří mezi výhody navrhovaného letounu jeho obrovský dolet a schopnost nést až 15 tun výzbroje. Zajímavým argumentem přitom bylo, že je výhodnější platit letoun nesoucí ve vzduchu velké množství výzbroje než například lehký bitevník. To v kombinaci s až 23 závěsnými body pro výzbroj a výkonným radiolokátorem s aktivně elektronicky fázovanou anténní soustavou (AESA) znamená, že F-15EX může sloužit jako lovec ruských letounů, nesoucí až 14 střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.

Stroj by byl obzvláště účinný, kdyby vpředu operovaly polské F-35 předávající díky svým pokročilým senzorům informace o cílech. Nosnost letounu Eagle II je dokonce větší než u nového ruského frontového bombardéru Su-34, který unese až 14 tun munice. Proto by F-15EX mohl sloužit i jako ryzí bombardér. Může navíc podvěsit mnohem modernější přesnou výzbroj než ruské letouny.

Stojí za to připomenout, že do letounů F-15EX se v budoucnu plánuje integrace hypersonických střel. K nim také střel vzduch-vzduch dlouhého doletu se v současnosti nedosažitelnými parametry. Rozměry a čerstvost konstrukce (otevřená architektura) také umožňují předpokládat, že do F-15EX mohou být integrovány vznikající technické novinky včetně například laserových zbraní. Boeing tvrdí, že jediné, co jeho letoun nemá, jsou fyzické prvky stealth. Místo toho má prý Eagle II vyspělý systém elektronického boje. Ten mu dodává „elektronickou“ neviditelnost, což je podobná vlastnost, kterou prý má konkurenční Eurofighter Typhoon nebo švédský JAS 39 Gripen E.

Záchytný stíhač: Ano nebo ne?

Ačkoli je známo, že Polsko buduje skutečně masivní plnohodnotnou vzdušnou vojenskou sílu, v níž by neměl chybět klasický záchytný stíhač, v polském odborném tisku se právě v této době vede debata o tom, do jaké míry je to vhodné. Tyto letouny by byly již čtvrtým bojovým typem v letectvu, sloužící vedle F-16C/D, F-35A a F/A-50. Již nákup FA-50 vyvolal vlnu pochybností, že při relativně malém počtu bojových letounů má Polsko příliš mnoho platforem. F/A-50 je však alespoň levný letoun na údržbu.

Další evropské státy NATO mají obvykle po jednom, maximálně dvou typech bojových letounů. Švédsko zakládá celé své bojové letectvo na letounech JAS-39 Gripen, Belgie, Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Finsko by měly přejít výhradně na F-35. Velká Británie má letouny Typhoon a F-35, Německo Tornado (které nahradí F-35A) a Eurofighter. Francie pak starší Mirage 2000, které postupně nahrazuje Rafale. Španělsko disponuje Typhoony a F/A-18C/D, zatímco Turci mají téměř výhradně F-16C/D (plus malý počet F-4). Více bojových platforem mají pouze Řekové (F-16C/D, Mirage 2000, Rafale a v plánech F-35) a Italové (vyřazovaný lehký letoun AMX, Tornado, Typhoon a F-35).

První let F-15EX tak, jak jej zachytily kamery výrobce, společnosti Boeing

Očekává se, že jednotková cena F-15EX se bude pohybovat kolem 130 milionů dolarů za kus (za F-35A Polsko zaplatilo asi 90 milionů dolarů). Cena za letovou hodinu by měla být přibližně stejná jako u F-35A. Pro stroje Boeing by bylo nutné zřídit samostatné logistické zázemí a základny, jejichž požadavky nejsou nízké.

Návrat k F-16?

Za této situace se část polských odborníků ptá, zda by nedávalo větší smysl nakoupit letouny již existujících typů. F-16C/D Block 70/72 nebo F-35A Lightning II. Stojí za zmínku, že s velkou flotilou Lightningů II by některé z nich mohly být v první linii vrženy do boje v konfiguraci stealth. Až po ní by následovaly další v tzv. konfiguraci „Beast“ s municí uchycenou i na otevřených podkřídelních závěsnících.

Ačkoli F-35A neunese 15 tun munice jako F-35, ale něco přes osm, má mnoho zbraňových pylonů. Pro vzdušný boj může nést až 14 střel AMRAAM, což je stejně jako F-15EX. Za letounem F-15EX zaostává pouze z hlediska operačního stropu (18 kilometrů oproti 15 kilometrům). Stejně jako maximálního doletu (4800 kilometrů se dvěma konformními a třemi podvěsnými nádržemi oproti 2800 kilometrům). Operační dolet obou konstrukcí je však již podobný (přibližně 1200 až 1300 kilometrů). Navíc se dá předpokládat, že na geograficky omezeném středoevropském bojišti by tak značný dolet neměl hrát větší roli.

Na šanci čekají Eurofighter i korejský stealth

Je třeba poznamenat, že F-15EX má v Polsku také konkurenty. Jedním z nich je Eurofighter Typhoon, důsledně nabízený již několik let. Zdá se, že jeho provoz je dražší než u F-15EX. Cena jedné letové hodiny Eurofighteru sice není oficiálně uváděna, v případě F-15E Strike Eagle se tento parametr odhaduje na 30 000 dolarů. A to se jedná o menší letoun. Evropský design je naopak nabízen se silným průmyslovým balíčkem. Oficiálně se uvádí, že až 50 procent hodnoty letounu by mohlo být vyrobeno v Polsku. Boeing zatím průmyslovou spolupráci ani nenaznačil.

Zdá se tak, že by bylo mnohem snazší vyjednat balíčky ekonomické spolupráce nejen s konsorciem Eurofighter, ale také například s firmou Lockheed Martin, která již má v Polsku velké zastoupení (závod PZL Mielec) a již předala polskému leteckému průmyslu část výroby F-16 a C-130 Hercules. Dalším konkurentem v soutěži o dvě letky pro Polsko je společnost Korean Aerospace Industries. Prozatím předběžně, ale přece jen prosazuje v Polsku letoun KF-21 Boramae. A i zde již došlo k předběžným oznámením o možné průmyslové spolupráci.

Nakonec zůstává z hlediska Polska důležitá otázka, a to možné termíny dodávek. Výrobní linka F-15 existuje a nedávno na ní výrobce dokončil výrobu posledních letounů F-15QA pro Katar. V posledních letech pro tuto zemi vyrobili 36 letounů a první dva letouny F-15EX pro americké letectvo. Roční objem výroby letounů F-15EX není velký, v současné době činí dvanáct strojů. Mezitím USAF již objednalo 112 letadel tohoto typu, z nichž již výrobce dodal zmíněné dva kusy.

Sto letadel pro Polsko?

Představitelé společnosti Boeing nyní tvrdí, že zvýší tempo výroby letounů F-15 a příští dodávky pro USAF mohou být mnohem větší. Polsku by přitom mohlo hrát do karet i to, kdyby kolem roku 2025 zanikla výrobní linka F/A-18E/F Super Hornet, což není vyloučeno. Tím by se uvolnila výrobní kapacita pro F-15.

Dodávka více než sta letounů F-15EX, na kolik odhaduje Polsko své požadavky, navíc potrvá. Zejména proto, že své objednávky může ještě zvýšit samo americké letectvo, které původně počítalo se 140 letouny F-15EX, nakonec je však možné, že jich může být dalších až 200. Ty by nenahrazovaly pouze F-15C/D, ale také útočný typ F-15E Strike Eagle. Před objednávkou 24 strojů stojí Indonésie a objednávka několika desítek se dá čekat od Izraele.

A jak si v termínech objednávek stojí ostatní typy? V případě letounu KF-21, který je v současné době pouze testovaným prototypem a jehož výrobní linku výrobce ještě nespustil, by termíny dodávek mohly být podobné nebo dokonce pozdější než u F-15. Dříve by mohly být Eurofightery. I když by se nejednalo o stroje částečně vyráběné v Polsku, nebo alespoň ne o první exempláře. Na druhou stranu F-15 má objednávku dosahující téměř 150 kusů. A teprve v roce 2025 se očekává, že objem výroby zde dosáhne 48 kusů ročně.

U F-35 jsou celosvětové objednávky značné. Letoun se však vyrábí v počtu více než 140 kusů ročně a toto číslo může ještě vzrůst. Pro Českou republiku je zajímavé, že v případě dalšího nákupu F-35 by Polsko možná jako jeden z nejbližších amerických spojenců ve střední Evropě získalo ve frontě na letouny přednost.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.

Slonice v Zambii zabila dvě turistky

Dvě ženy přišly o život poté, co je během pěšího safari v jihozápadní Zambii napadla slonice s mládětem. Tragédie se odehrála v národním parku South Luangwa, jednom z nejznámějších afrických útočišť pro slony a jinou divokou zvěř.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás