Reklama

Podle astronomů může v roce 2068 zasáhnout Zemi mohutný asteroid Apophis

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Astronomové zjistili, že velký asteroid s názvem Apophis by měl v roce 2068 proletět extrémně blízko Země, případně by ji mohl zasáhnout v důsledku jevu nazývaného Jarkovského efekt. 

Jde o změnu dráhy malého přirozeného tělesa pohybujícího se sluneční soustavou v důsledku opožděného vyzařování fotonů z povrchu tělesa na jeho noční straně poté, co na denní straně byl povrch zahřátý Sluncem.

Síla působící v důsledku nerovnoměrného tepelného záření je zvláště důležitá pro asteroid Apophis, protože ovlivňuje pravděpodobnost dopadu na Zemi v roce 2068,“ uvedli astronomové. 

Před detekcí Jarkovského zrychlení se vědci domnívali, že jeho dopad na Zemi v roce 2068 je nemožný. Apophis je pozoruhodný tím, že se přiblíží k Zemi na mimořádně malou vzdálenost 13. dubna 2029.

Tehdy bude tento 300-metrový asteroid viditelný pouhým okem. Ukazuje se, že asteroid se vzdaluje od čistě gravitační dráhy asi o 170 metrů ročně, což je dost na to, aby byl ve hře i scénář jeho dopadu v roce 2068.

V současnosti probíhají další pozorování na zpřesnění amplitudy Jarkovského efektu a jeho vlivu na oběžnou dráhu asteroidu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Jistá uživatelka sociální sítě TikTok zveřejnila video, ve kterém upozorňuje ženy, aby si pravidelně kontrolovali obsah svých kabelek. Nepříjemně ji totiž překvapilo zjištění, že v té své našla nenápadný lokalizátor. Vůbec netuší, jak a kdy se jí tam dostal.
Aducanumab je název nové účinné látky proti Alzheimerově demenci. Přípravek společnosti Biogen schválily Spojené státy, následovat bude zřejmě Velká Británie. Jde o první nový lék proti této zákeřné chorobě po dvaceti letech, informuje BBC.

14 KOMENTÁŘE

    • Pepinda: Ty nejsi Pepinda, ty jsi jen pinda viď? Pokud v tom nevidíš ty informace, tak je to zcela evidentně nad možnosti tvé čtenářské gramotnosti a články tohoto typu by ses neměl nechat obtěžovat. Nazdar.

  1. Jak jsem již psal v jiných diskuzích že nejen Jarkovského efekt ale i jiné nenadálé faktory například sluneční erupce by mohly tento asteroid vychýlit ze své dráhy tak že by nebyl nebezpečný jen v roce 2068 ale i v roce 2029 kdy bude podle „výpočtů“ mnohem blíže zemi než v roce 2068.
    A jen v tomto desetiletí se objevily 2 asteroidy o kterých zatím víme že nepochází z naší sluneční soustavy.
    Takže otázka nezní jestli ale kdy do nás narazí.

  2. Jan mě mrzí že to nespadne zrovna teď třeba jak v každém filmu na USA jinak Apophis není zrovna největší takže pohoda na důchod se máme na co těšit (snad)….

  3. Vzhledem k tomu, že v té době už bude prakticky celý svět ovládat islám a tím pádem se bude po celém světě válčit, tak je možná dobře, když nás to trefí… Být mrtvý je pořád lepší vystrkovat zadnice před Alláhem:)

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama