-0.6 C
Czech
Pátek 21. listopadu 2025
Protext ČTKParlament vyzývá EU, aby poskytla Ukrajině vše potřebné k porážce Ruska

Parlament vyzývá EU, aby poskytla Ukrajině vše potřebné k porážce Ruska

EU musí podpořit Ukrajinu v jakékoli formě, která bude pro vítězství Ukrajiny nad Ruskem nezbytná, uvedli poslanci v usnesení, které bylo přijato ve čtvrtek.

V usnesení schváleném 451 hlasy (46 bylo proti a 49 se zdrželo hlasování), poslanci hodnotí dva roky od ruské invaze na Ukrajinu dne 24. února 2022. Upozorňují, že tato válka zásadně změnila geopolitickou situaci v Evropě i mimo ni, zdůrazňují, že hlavním cílem Ukrajiny je válku proti Rusku vyhrát, a varují před vážnými důsledky, pokud se tak nestane. Ostatní autoritářské režimy podle europarlamentu sledují, jak se situace vyvíjí a vyhodnocují, jaký prostor se jim skýtá k provádění agresivní zahraniční politiky.

Aby Kyjev zvítězil, nemělo by docházet k „samovolnému omezování vojenské pomoci Ukrajině“. Této zemi je naopak potřeba poskytnout vše, co je nutné k získání plné kontroly nad jejím mezinárodně uznaným územím.

Zásobování Ukrajiny municí, raketami a systémy protivzdušné obrany

Poslanci poukazují na obrovské rozdíly ve vojenské podpoře Ukrajině poskytované členskými státy, a vyzývají k nezbytným investicím do evropské průmyslové základny obrany. To je nanejvýš důležité k pokrytí potřeb Ukrajiny a doplnění vyčerpaných zásob členských států. Zvláště důležité jsou pro Ukrajinu podle parlamentu sofistikované systémy protivzdušné obrany, rakety dlouhého doletu, jako jsou rakety TAURUS, Storm Shadow/SCALP, různé typy děl a střeliva (zejména 155 mm), drony a zbraně k boji proti nim.

Všechny členské státy EU a spojenci v NATO by měly vojensky podporovat Ukrajinu v rozsahu nejméně 0,25 % svého HDP ročně, uvádí v usnesení poslanci a naléhavě vyzývají vlády členských států, aby neprodleně zahájily dialog se společnostmi působícími v obranném průmyslu s cílem zaručit, že výroba a dodávky zejména střeliva, nábojů a raket pro Ukrajinu budou upřednostněny před objednávkami z jiných třetích zemí. Kromě toho vyzývají Sněmovnu reprezentantů USA, aby bez dalšího odkladu přijala balíček vojenské pomoci Ukrajině.

Ruský majetek musí být zkonfiskován

Rezoluce zdůrazňuje naléhavou potřebu řádného právního režimu, který umožní konfiskovat ruská státní aktiva, jež EU zmrazila, a využívat je k řešení různých důsledků ruské agrese vůči Ukrajině a odškodnění jejích obětí. Rusko musí zaplatit reparace, které mu budou uloženy, aby významně přispělo k obnově Ukrajiny.

Poslanci rovněž vyzývají EU, aby zachovala a rozšířila svou sankční politiku vůči Moskvě a spojenci Ruska, Bělorusku. To zahrnuje zákaz dovozu ruského uranu a metalurgického zboží do EU, ukončení jaderné spolupráce s Ruskem a uvalení úplného embarga na dovoz ruských zemědělských produktů a produktů rybolovu do EU, jakož i fosilních paliv a zkapalněného zemního plynu přepravovaných přes moře plynovodem.

Parlament rovněž odsuzuje všechny země, společnosti, sdružení a jednotlivce, kteří pomáhají Moskvě obcházet omezující opatření EU, a prohlašuje, že tyto praktiky by měly být na úrovni EU trestné.

Reklama

Doporučujeme

Putin: Americký návrh by mohl být na Ukrajině základem k mírovému urovnání

Americký plán by mohl být základem konečného mírového urovnání konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin. Prohlásil to na poradě bezpečnostní rady, která sdružuje prezidentovy nejbližší spolupracovníky. S návrhem, aktualizovaným po rusko-americkém summitu na Aljašce, podle něj Američané seznámili Rusy, ale detailně a věcně jej neprobírali.

Vietnam sužují záplavy a deště. Zemřelo už 41 lidí

Neustálé deště a následné povodně si od víkendu vyžádaly ve středním Vietnamu nejméně 41 obětí. Úřady dál pátrají po devíti nezvěstných, uvedla státní média. Nepříznivá je i předpověď počasí na příští dny.

Turecko bude hostit COP31, Austrálie povede klíčová jednání

Dlouhé vyjednávání o tom, kdo uspořádá příští velký klimatický summit, nakonec přineslo kompromis. Turecko se ujme role hostitele a Austrálie povede klíčová jednání. Nové rozdělení funkcí má zajistit, že přípravy COP31 budou pokračovat bez dalšího zdržování.

O míru se podle Fialy a Lipavského nesmí jednat bez souhlasu Ukrajiny

Česko podporuje americké úsilí o ukončení ruské agrese. O budoucnosti brutálně napadené Ukrajiny však nelze rozhodovat bez jejího souhlasu, sdělil dnes ČTK premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Rovněž ministr zahraničí v demisi Jan Lipavský (nestr., zvolen za Spolu) na síti X uvedl, že o míru na Ukrajině se nesmí jednat bez Ukrajiny. Připomněl Mnichovskou dohodu, která obětovala cizí území a válce nezabránila.

V Nigérii unesli ozbrojenci desítky dětí, první odhad úřadů je 52

V Nigérii dnes unesli ozbrojenci z katolické školy desítky dětí, píše agentura Reuters s odkazem na místní televizi Arise TV. První odhady úřadů zmiňují 52 školáků. V úterý se podle Reuters odehrál podobný útok na kostel v západní části země, kde ozbrojenci unesli 38 lidí.

Největší indický konglomerát zastavuje dovoz ruské ropy, ustupuje globálnímu tlaku

Indický gigant Reliance Industries, největší tamní dovozce ruské ropy, zásadně mění kurz. Společnost miliardáře Mukeše Ambaniho oznámila, že zastavila veškerý dovoz ruské surové ropy pro svou exportní rafinerii v Jamnagaru. Jde o největší ropný komplex na světě, který běžně zpracovává stovky tisíc barelů denně.

Na COP30 se rozhořel požár a na sociálních sítích dezinformace

Čtvrteční požár v modré zóně klimatického summitu COP30 v brazilském Belému poskytl živnou půdu dezinformacím. Oheň, který vypukl krátce po půl třetí odpoledne ve stánku Východoafrického společenství, byl sice rychle uhašen, přesto jej některé profily na sociální síti X okamžitě spojily s „démonickou“ sochou darovanou Brazílii Čínou.

Rusko zaútočilo na Oděsu, jednu oběť hlásí Ukrajina z Dněpropetrovské oblasti

Ruská armáda v noci na dnešek zaútočila na Oděsu, informovaly úřady v tomto jihoukrajinském městě. Pět lidí utrpělo zranění. V Dněpropetrovské oblasti přišla při dronovém útoku o život žena, další dva lidé mají středně těžká zranění, napsal na telegramu šéf regionální vojenské správy Vladyslav Hajvanenko. V Ternopilu na západě země záchranáři z trosek obytného domu, který ve středu ráno zasáhla ruská střela, vyprostili těla tří dalších obětí.

Zelenskyj je dle svých slov připraven spolupracovat s USA na novém mírovém návrhu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že je připraven spolupracovat s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa na její vizi konce války. Šéf Bílého domu odsouhlasil nový 28bodový mírový plán pro Ukrajinu, který nutí Kyjev k řadě bolestivých ústupků, částečně pro něj ovšem znamená i vítězství.

Ukrajina čelí tlaku USA, aby plán na ukončení bojů přijala do 27. listopadu

Ukrajina čelí intenzivnímu tlaku ze strany Spojených států, aby rychle přijala plán na ukončení bojů vytvořený administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a Moskvou. Zástupci americké strany chtějí, aby ho ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijal do 27. listopadu. S odvoláním na nejmenované ukrajinské činitele o tom na svých internetových stránkách píše britský list Financial Times (FT).

Počet obětí sesuvů půdy v Indonésii stoupl na 30

Po ničivých sesuvech půdy v indonéské provincii Centrální Jáva dál roste počet obětí. Záchranáři hlásí desítky mrtvých a pohřešovaných a varují, že pokračující lijáky mohou situaci znovu zhoršit. Dešťová sezona má přitom trvat ještě měsíce.

Kevin Spacey přiznal drsnou realitu. Skandály ho připravily o domov i peníze

Hollywoodský život vyměnil za kufr a nejistotu. Kevin Spacey popsal, jak ho skandály připravily o domov i finanční stabilitu. Dnes žije z hotelu do hotelu a snaží se postavit na nohy po největším pádu své kariéry.

Požár na COP30 zastavil klíčová jednání v závěrečné fázi summitu

Klimatický summit COP30 mířil do klíčové fáze jednání o budoucích klimatických krocích. Místo finálních dohod ale světoví lídři skončili na parkovišti před areálem. Požár v pavilonu konferenčního centra změnil běžný den jednání v chaos, který odsunul klimatické vyjednávání na vedlejší kolej.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama