Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Začínáte s meditací? Sezení je základ

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kromě oddanosti každodenní praxi je prvním krokem k tomu, abyste se naučili meditovat, správné sezení. Jak na to?

  Vyzkoušejte meditační kroky a základní dovednosti uvedené níže po dobu jednoho týdne. Považujte to za týdenní meditační experiment. Dejte si závazek, že budete tyto jednoduché kroky dodržovat každý den v týdnu.

  Co budete dělat

  Sed je nejlepší pozice pro začátek meditace. Pokud si lehnete, zvláště na začátku, riskujete, že usnete. Sezení vás udrží v bdělém stavu a soustředění, ale osvobodí vaši mysl od nutnosti zpracovávat informace (např. kam dát nohy). Zatímco sedíte, procvičíte své zaměření. Na cokoliv. Může to být obraz, slovo nebo váš dech.

  Jak to funguje

  Meditace je o uklidnění mysli, zatímco tělo zůstává vzhůru, ale uvolněné. Aby došlo k duševnímu klidu, musíte nejprve uklidnit své tělo. Proto budete sedět. Mezitím se vaše mysl bude chtít potulovat všude možně. Od vašeho seznamu úkolů přes vaše starosti až po místo, kam chcete jet na dovolenou.

  Abyste pomohli uklidnit mysl, zaměříte se na jedinou věc. Můžete to udělat pomocí opakování jednoho slova nebo počítáním nádechů, ať už tiše, nebo nahlas.

  Získejte motivaci pro první týden

  Meditace není o tom, aby váš mozek přestal myslet, to je nemožné. Váš mozek nepřestává generovat myšlenky, ani když spíte. Meditace je ve skutečnosti o tom, že nebudete živit myšlenky, které přicházejí. Rozvíjením své dovednosti „nechat jít“ myšlenky, pocity a nápady, které se spontánně objevují, budete moci zažít uklidňující výhody meditace. Mezi ně patří: relaxace, redukce stresu, přesnější pohled na vaše problémy, zvýšená kreativita a energie. Všechno to ale začíná učením se, jak meditovat.

  Naplánujte, sedněte a soustřeďte se

  Rozvrh: Tento týden si budete muset každý den naplánovat pět minut pro jednoduchou meditaci. Chcete-li vytvořit udržitelnou rutinu, těchto pět minut by mělo být každý den ve stejnou dobu. Ujistěte se, že vás nebude nic vyrušovat. Vypněte telefon a eliminujte veškerý hluk na pozadí, který máte pod kontrolou.

  Sed: Naučit se sedět při meditaci je jednou z prvních výzev pro většinu začínajících meditujících. Nejprve se pohodlně posaďte do bdělé polohy. Můžete sedět na židli s chodidly na podlaze nebo na polštáři umístěném na podlaze se zkříženýma nohama. Jakákoli pozice vsedě je v pořádku, pokud je vám příjemná. Posaďte se vysoko s co nejrovnějšími zády, uvolněte ramena dolů, záda a rozšiřte hrudník. Udržujte hlavu ve vodorovné poloze a dívejte se mírně dolů. Vyberte si něco, na co se zaměříte, jako je slovo, dech nebo předmět v linii vašich očí.

  Vaším záměrem je pouze sedět a být v klidu, takže se nedívejte po místnosti. Pokud nepoužíváte vizuální ohnisko, můžete také zavřít oči, abyste se vyhnuli rozptýlení. Udržujte ruce kdekoli, kde je klid a pohodlí. Mohou být na klíně, s dlaněmi nahoru či dolů, na kolenou nebo stehnech.

  Zaměření: Vyberte jednu z následujících možností, na kterou se chcete zaměřit:

  Slovo, které pro vás má nějaký význam, jako je například „klid“. Opakujte toto slovo nebo krátkou mantru tiše nahlas, nebo ve své mysli.

  Počítejte své nádechy. Pokaždé, když vydechnete, počítejte do čtyř. Poté počítejte do čtyř při nádechu. To přivede vaši pozornost k vašemu dechu a zároveň podpoří hlubší, kontrolované dýchání.

  Váš meditační závazek tento týden: Tento týden budu každý den sedět a soustředit se alespoň pět minut.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS