Se zábavným experimentem přišli američtí vědci z Bostonu. Nechali papoušky účastnit se konferenčních videohovorů a zjistili, že spolu tito opeřenci skutečně dokážou telefonovat, a navíc si to užívají. Díky virtuálnímu kontaktu se svými kamarády se cítili šťastnější. Informoval o tom server Business Insider.
Služby jako Zoom a FaceTime jsou skvělým způsobem, jak zůstat v kontaktu se svými přáteli. Neplatí to však jenom pro lidi, ale i papoušky, vyplynulo z nové studie, na kterou upozornil Business Insider.
Experiment podrobně popsaný na webu Northeastern Global News vedli výzkumníci ze Severovýchodní univerzity ve spolupráci s odborníky z MIT a skotskou Glasgowskou univerzitou. Účastnilo se jej 18 papoušků i s jejich majiteli.
#Parrots who video call their ‚friends‘ become less #lonely, study findshttps://t.co/m8UsOUkjVL pic.twitter.com/tFx4pbbumu
— Business Insider India🇮🇳 (@BiIndia) April 23, 2023
Majitelé jim nejprve ukázali, že když zazvoní na pověšený zvoneček, tak se před nimi zobrazí fotografie dalších opeřených účastníků experimentu. Každý pták si vybíral protějšek k „hovoru“ dotykem zobáku o displej tabletu.
Poté, co papoušci experiment pochopili, si podle vědců o další hovory sami říkali, přičemž bylo znát, že si je užívají. Napodobovali například chování svého protějšku na obrazovce, společně si zpívali nebo čistili peří.
I zvířata mají svůj internet
Někteří spolu dokonce usínali nebo se svým novým kamarádům chlubili s různými předměty, kvůli nimž od obrazovky na chvíli odlétli a zase se vrátili. Vědci dokonce zaznamenali případy, v nichž si opeřenci našli své oblíbence, se kterými si chtěli volat pravidelně.
Po analýze 1000 hodin videí došli výzkumníci k závěru, že se papoušci během těchto hovorů cítili šťastnější. Tento pozitivní efekt je podle nich očividný a virtuální interakce může být alternativou k té „naostro“.
Papoušci v domácnostech postrádají kontakt se svými druhy v hejnu v přirozeném prostředí. Pokud takovému papouškovi chybí interakce s kamarády, tak se často nudí nebo cítí osaměle. To prozrazuje řeč jeho těla.
Papoušci se pohybují na bidýlku zepředu dozadu, chodí ze strany na stranu, případně si vytrhávají peří. „Zvířecí internet už je tady,“ upozornila spoluautorka studie Ilyena Hirskyj-Douglas.
„Na trhu existují stovky produktů, které umožňují komunikaci domácím mazlíčkům na dálku přes síť,“ dodala vědkyně. Problém je však podle ní v tom, že tyto služby jsou primárně zaměřeny na to, co chtějí lidé, nikoli jejich domácí mazlíčci.