menu

24.7 C
Czech
Úterý 28. května 2024

Ukrajinské síly u Charkova už obdržely dodávku dělostřeleckých granátů

Na frontu u Charkova už proudí americká vojenská pomoc a obránci efektivněji odrážejí nápor ruských jednotek. Situaci se podařilo stabilizovat, tvrdé boje však stále probíhají ve Vovčansku. Obránci kontrolují 60 procent města, bojuje se o každý dům. Intenzita ruských útoků neustává.

Chelsea po odchodu Pochettina hledá manažera, Maresca z Leicesteru City se stává hlavním kandidátem

Fotbalový klub Chelsea po odchodu Mauricia Pochettina hledá nového manažera. Argentinský taktik opustil klub po vzájemné dohodě v úterý večer po pouhé jedné sezóně ve vedení. Přestože Pochettino dovedl Blues k šestému místu a zajistil si účast v Evropské lize, jeho působení bylo ukončeno po schůzce se sportovními řediteli Paulem Winstanleym a Laurencem Stewartem a spoluvlastníkem Behdadem Eghbalim na konci sezony.

Orbán není proruský, ale promaďarský, říká ředitel mediální školy

Sledujte nás na sítích

Budapešť – Maďarský premiér Viktor Orbán není proruský, ale striktně promaďarský politik, který s Ruskem nechce kvůli válce na Ukrajině zpřetrhat všechny vazby, protože to není v maďarském zájmu. V rozhovoru s ČTK to řekl Boris Kálnoky, bývalý novinář a nyní ředitel mediální školy institutu Mathias Corvinus Collegium (MCC), jehož financování před lety zajistil parlament ovládaný Orbánovou stranou Fidesz. Válka na Ukrajině je podle Kálnokyho jedním ze tří hlavních témat, které si Fidesz vybral pro kampaň před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Zbylými dvěma jsou odmítání migrace a boj proti „genderové ideologii“.

Reklama

„Vládní strana a Viktor Orbán jsou promaďarští. V každé politické otázce zvažují vždy výhradně to, co je v zájmu Maďarska,“ říká Kálnoky. Odmítá tak častou kritiku, která se snáší na hlavu maďarského premiéra kvůli postoji, který zaujal vůči válce na Ukrajině. Rusko na příkaz prezidenta Vladimira Putina napadlo sousední Ukrajinu v únoru 2022 a boje si od té doby vyžádaly životy tisíců vojáků i civilistů. Maďarsko přitom pod Orbánovým vedením udržuje s Ruskem spolupráci, zejména hospodářskou, kritizuje protiruské sankce Evropské unie i způsob unijní pomoci napadené Ukrajině. Odmítá také Ukrajině dodávat vojenský materiál. „Zničit dřívější skvělé hospodářské vztahy s Ruskem tak, že je nebude možné znovu vybudovat, zkrátka není v maďarském zájmu… Tato válka někdy v budoucnu skončí a my budeme muset s Ruskem zase spolupracovat,“ vysvětluje Orbánovu motivaci udržovat vztahy s Moskvou Kálnoky.

Kálnokyho působiště, Mathias Corvinus Collegium, je největší soukromá vzdělávací instituce v Maďarsku. Předsedou její správní rady je člen strany Fidesz Balázs Orbán, který je od roku 2021 politickým ředitelem v úřadu maďarského premiéra. Podle maďarských médií se před čtyřmi lety právě tento muž, který není s premiérem nijak příbuzný, významně zasloužil o to, že parlament přidělil MCC po deseti procentech ze státního podílu akcií v ropné společnosti MOL a farmaceutické firmě Richter Gedeon a také několik nemovitostí v celkové hodnotě v přepočtu několik desítek miliard korun. MCC samo sebe popisuje jako „ideologicky nezávislou, ale nikoli hodnotově neutrální“ vzdělávací instituci a think tank. Také podle Kálnokyho „nehraje politika při podpoře talentů sebemenší roli“. Kritici ovšem MCC označují za líheň budoucí elity Orbánova režimu.

Sám Kálnoky, který vyrůstal v Německu, od konce 80. let pracoval jako novinář pro německý deník Die Welt, byl jeho balkánským i blízkovýchodním zpravodajem. V roce 2020 se stal ředitelem mediální školy MCC v Budapešti. V rozhovoru s ČTK sám řekl, že jej kritici označují za „Orbánova propagandistu“. Tuto nálepku ale zároveň odmítá, i když přiznává, že politiku současné vlády a jejího předsedu podporuje.

Válka na Ukrajině je podle Kálnokyho jedním z hlavních témat maďarské kampaně před červnovými evropskými volbami. Důležitá přitom byla už v kampani před posledními parlamentními volbami, které se konaly v dubnu 2022, tedy krátce po ruské invazi na Ukrajinu. „Existuje tu proto nebezpečí, že se jako téma pro mobilizaci voličů opotřebuje,“ říká Kálnoky. Proto podle něj Fidesz nyní v kampani téma „rétoricky eskaloval“ a už neříká „opozice nás chce zatáhnou do války“, ale „Evropská unie a opozice chtějí světovou válku“. Orbán pak voliče vyzývá, aby hlasem pro jeho stranu pomohli zabránit třetí světové válce.

Reklama

Kromě zpřetrhání vazeb s Ruskem kvůli jeho agresi vůči Ukrajině není podle Kálnokyho v maďarském zájmu ani posílení institucí Evropské unie na úkor národních států, kterého se podle něj nyní Brusel snaží prostřednictvím ukrajinské války dosáhnout. Kritika Evropské unie a federalizačních snah některých jejích politiků proto bude podle něj výrazně rezonovat v kampani strany Fidesz před evropskými volbami. Kritice čelí a bude čelit podle Kálnokyho také nový migrační pakt EU. „Maďarsko už řeklo, že je tento pakt nesmyslný, ačkoli některé jeho elementy byly přímo převzaté z tezí, které jako první prosazovali v roce 2015 a 2016 Fidesz a Viktor Orbán,“ řekl.

Podle Kálnokyho není Orbán v Evropské unii se svými názory zdaleka tak osamocený, jak by se mohlo zdát. „Když veřejně sdílíte maďarský pohled na věc, může vás to stát politický kapitál… Některé politické síly v EU proto považují za chytré se za Maďarsko schovat a neříkat nahlas, co si opravdu myslí,“ tvrdí bývalý novinář. Objevují se však podle něj i země, které se začínají na maďarskou stranu veřejně přidávat. Jako příklad jmenoval Slovensko či Rakousko.

Evropské volby v Maďarsku podle Kálnokyho opět vyhraje Fidesz, a to i díky „velmi neschopné a rozdrobené opozici“. Rovněž v dalších zemích EU se dá podle něj čekat posílení konzervativních stran. Zásadní změnu v rozložení sil v novém Evropském parlamentu to ale podle něj nepřinese, rozhodující většinu si udrží strany napravo a nalevo od centra.

Maďarské europoslance, kterých je stejně jako českých 21, budou voliči vybírat v neděli 9. června. V končícím volebním období Orbánova vládní strana Fidesz a jeho spojenecká Křesťanskodemokratická lidová strana, které i letos kandidují společně, měly 13 poslanců. Druhá nejsilnější byla levicová Demokratická koalice se čtyřmi zástupci. Liberální Momentum reprezentovaly dvě poslankyně a po jednom poslanci měly Maďarská socialistická strana a konzervativní strana Jobbik. Zároveň s volbami do Evropského parlamentu se v Maďarsku konají také komunální volby.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
Reklama

DOPORUČUJEME

Společnost Kavalan uvádí na trh exportní limitovanou sadu Concertmaster Port Cask Finish Oversea Edition

Berlín (Německo) 28. května 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední tchajwanský výrobce whisky, společnost Kavalan, uvádí na trh limitovanou edici jedné ze svých tří nejprodávanějších jednosladových...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

EU má připraveno až 6,9 miliardy eur pro Ukrajinu, pomoc ale blokuje Maďarsko

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliardy eur (až přes 170 miliard Kč) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů ČTK blokuje Maďarsko. Další podpora Ukrajiny je hlavním tématem dnešního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve. "Situace na bojišti je kritická a naše pomoc může být významná," řekl Borrell.

Použití zbraní na území Ruska by nezatáhlo NATO do války, tvrdí Stoltenberg

Použití zbraní dodaných na Ukrajinu západními spojenci proti cílům uvnitř Ruska by neučinilo ze Severoatlantické aliance a jejích členů stranu konfliktu, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Německý klimatický aktivista je kvůli dlouhé hladovce v ohrožení života

Po více než 80 dnech hladovky, kterou chce vládu dotlačit k lepší ochraně klimatu, se německý aktivista podle svých kolegů ocitl v akutním ohrožení života. Informuje o tom dnes agentura DPA. Německý kancléř Olaf Scholz vyslovil už v pátek přání, aby muž hladovku přerušil.

Izraelské tanky vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy

Izraelské tanky dnes vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později.

Guvernér Floridy bojuje proti aktivistům, nikoli klimatickým změnám  

Florida patří mezi americké státy nejvíce ohrožené vzestupem mořských hladin a od května ji sužují vyčerpávající vedra. Přesto guvernér státu Ron DeSantis podepsal sérii zákonů nazvaných „Don’t Say Climate Change“, které stát prakticky vylučují z boje proti klimatickým změnám. Do guvernéra se teď veřejně pustil místní meteorolog.

Z Rafáhu na jihu Pásma Gazy za tři týdny odešel asi milion Palestinců

Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil dnes Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.

Historická dohoda signalizuje novou éru strategického partnerství mezi Ruskem a Uzbekistánem

Nedávná dohoda podepsaná během návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Taškentu představuje klíčový okamžik ve Střední Asii: Rusko se chystá v Uzbekistánu postavit první malou jadernou elektrárnu v regionu. Tento přelomový projekt nejenže znamená začátek nové etapy ve vztazích mezi Uzbekistánem a Ruskem, ale také podtrhuje rozšiřující se vliv Ruska a jeho vyspělý technologický export v Asii uprostřed probíhajících západních sankcí.
Reklama
Reklama