Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Omikron byl nejspíš v Evropě ještě dřív, než se původně myslelo

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Omikron, nová varianta koronaviru, se zřejmě ještě předtím, než se jí začal bát celý svět, objevila v Nizozemsku. Tvrdí to místní úřady, informuje BBC.

  Nová varianta viru SARS-COV2 byla identifikována ve dvou testovacích vzorcích odebraných v zemi mezi 19. a 23. listopadem. Tedy dříve, než tuto variantu poprvé ohlásila Jihoafrická republika. To se stalo 24. listopadu. Podle vědců ovšem omikron z jižní Afriky opravdu pochází.

  Není zatím jasné, zda ti, u nichž se omikron našel, navštívili jižní Afriku. Dříve se předpokládalo, že první případy této varianty do Nizozemska přivezly dva lety, které v neděli přiletěly z Jihoafrické republiky. Mezi 61 cestujícími, u nichž byl zjištěn koronavirus, bylo na omikron pozitivně testovaných 14 osob na palubě letů do hlavního města Amsterdamu.

  Dva nové vzorky sice ukazují, že omikron byl v Nizozemsku dříve, než se předpokládalo, první případy se ale skutečně objevily v Jižní Africe. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla tato varianta poprvé nalezena ve vzorku odebraném 9. listopadu.

  Ve speciálním testu PCR vzorky prokázaly abnormalitu ve spike proteinu,“ uvedl v úterý Státní zdravotní ústav (RIVM), který dřívější případy oznámil. „To vyvolalo obavu, že by se mohlo jednat o variantu omikron. Zdravotníci informují dotčené osoby a zahájí trasování kontaktů,“ uvedl úřad.

  Ústav rovněž uvedl, že mezi cestujícími na palubách dvou nedělních letů byla zjištěna řada různých kmenů omikronu. „To znamená, že se lidé velmi pravděpodobně nakazili nezávisle na sobě, z různých zdrojů a na různých místech,“ uvedl mluvčí.

  Hledání cestujících z Afriky

  Nizozemské úřady se mezitím snaží kontaktovat a otestovat tisíce cestujících, kteří cestovali z Jihoafrické republiky, Botswany, Eswatini, Lesotha, Mosambiku, Namibie a Zimbabwe.

  USA, Kanada, Spojené království a EU, včetně ČR, omezily cestování z jižní Afriky v souvislosti s obavami z nové varianty. Stejně tak Izrael.

  Generální tajemník OSN António Guterres však uvedl, že je „hluboce znepokojen“ izolací jižní Afriky. „Obyvatelé Afriky nemohou být obviňováni z nemorálně nízké úrovně dostupného očkování,“ prohlásil. Podobně se vyjádřil i jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

  První důkazy naznačují, že omikron má vyšší riziko opětovné infekce, někteří virologové ale naznačují, že by mohl způsobovat mírnější průběh viru. Podle vědců však potrvá asi tři týdny, než bude známo, jaký vliv má silně zmutovaná varianta na účinnost vakcín.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama

  1 komentář

  1. Neví si rady.Nikdo neví kde se to zmutuje. A přitom se u nás vytváří přímo podmínky k co nejvyšší možnosti. Když poslouchám ty moudrý , aby se národ promořil,tak si říkám,že v ČÍNĚ již byli v černom pytly.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama