Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  EU ani USA už nepustí do země cestující z Jižní Afriky. Kvůli variantě koronaviru, která budí hrůzu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropa i USA omezí cestování z Jihoafrické republiky a dalších sedmi jihoafrických zemí, aby se pokusily zabránit šíření nové varianty koronaviru. Informuje o tom BBC.

  Od pondělí se budou moci z této oblasti vrátit pouze obyvatelé USA. Toto opatření navazuje na podobný zákaz letů, který EU zavedla již dříve v pátek.

  Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila novou variantu za „znepokojující“ a pojmenovala ji Omicron.

  Američtí představitelé uvedli, že budou zablokovány lety z Jihoafrické republiky, Botswany, Zimbabwe, Namibie, Lesotha, Eswatini, Mosambiku a Malawi. Ta samá opatření dříve učinily státy EU. Nařízení vstoupí v platnost v pondělí.

  Prezident Joe Biden ve svém prohlášení označil tento krok za „preventivní opatření“ přijaté do doby, než bude o této variantě známo více.

  Mluvčí Evropské komise Erik Mamer v pátek uvedl, že šéfové zdravotnictví všech 27 států EU se na zavedení omezení dohodli na mimořádné schůzce po objevení prvního evropského případu této varianty v Belgii.

  Kanada rovněž uzavírá své hranice pro zahraniční cestovatele, kteří v nedávné době navštívili Jihoafrickou republiku, Namibii, Lesotho, Botswanu, Eswatini, Zimbabwe a Mosambik. Cizinci budou mít zákaz vstupu do Kanady, pokud v posledních 14 dnech navštívili těchto sedm zemí.

  Jmenuje se Omicron

  USA, EU a Kanada se připojují ke Spojenému království a dalším zemím, které zpřísňují hraniční kontroly kvůli variantě Omicron.

  Varianta Omicron byla WHO poprvé nahlášena 24. listopadu z Jihoafrické republiky a od té doby byla identifikována i v dalších zemích.

  Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví kritizovalo spěch se zavedením nových cestovních omezení. Označilo je za „drakonické“ a v rozporu s pokyny WHO.

  Vědci tvrdí, že se o nových mutacích viru musí ještě mnoho dozvědět. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že bude trvat několik týdnů, než pochopí dopad nové varianty. Odborníci nyní pracují na tom, aby zjistili, jak je přenosná.

  Vyšší riziko reinfekce

  WHO v pátek uvedla, že předběžné důkazy naznačují, že nová varianta představuje vyšší riziko reinfekce než jiné varianty. Vědci už nějaký čas míní, že se jedná o dosud nejsilněji zmutovanou verzi. Což by bohužel znamenalo, že současné vakcíny, které byly navrženy na základě původního kmene z Wuhanu, nemusí být tak účinné.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS