Reklama

Obraz Výkřik mohl namalovat jen šílenec, napsal na dílo sám autor Edvard Munch

NEJČTENĚJŠÍ

Výkřik je dílem, které umělecký svět udivuje už více než století. Ukrytý nápis nyní do příběhu nejznámějšího obrazu Edvarda Muncha přidal novou vrstvu, píše deník The Guardian a zpravodajský web BBC.

Reklama

Malý nápis tužkou v levém horním rohu jedné ze čtyř verzí obrazu Výkřik zní: „Mohl být namalován pouze šílencem!“ Slova byla dlouho předmětem debaty o tom, kdo je jejich autorem. Původně se odbornicí domnívali, že to byl samotný Munch, ale později byl nápis přičítán vandalům. Nová analýza odborníků z norského Národního muzea však naznačuje, že jde skutečně o rukopis umělce.

Kurátoři došli k závěru analýzou rukopisu pomocí infračerveného skeneru a jeho porovnáním s Munchovými poznámkami a dopisy. Na umělce ukazují i podrobnosti o událostech spojených s prvním veřejným představením díla.

„Písmo je bezpochyby Munchovo. Samotný rukopis, stejně jako události, ke kterým došlo v roce 1895, kdy Munch obraz poprvé představil v Norsku, všechny ukazují stejným směrem,“ uvedla Mai Britt Guleng, odbornice na Munchovo dílo a kurátorka z norského Národního muzea.

Incident z roku 1895, kdy Munch vystavoval obraz poprvé ve své rodné Kristianii (později Oslo), je považován za katalyzátor vzniku nápisu. Výkřik vyvolal zuřivou kritiku a veřejné spekulace o Munchově duševním zdraví. Na diskusní noci v Asociaci studentů, kde měl být přítomen i umělec, student medicíny Johan Scharffenberg zpochybnil Munchovo duševní zdraví a tvrdil, že jeho obrazy dokazují, že není při smyslech. Je pravděpodobné, že Munch do obrazu zmiňovanou větu přidal v roce 1895 nebo krátce poté v reakci na komentáře k jeho práci.

Muncha reakce veřejnosti hluboce zasáhla

Reklama

„Je to kombinace ironie, ale také jeho zranitelnosti,“ řekla Guleng k nápisu podle deníku The Guardian. Muncha reakce veřejnosti ranila a k incidentu se ve svých poznámkách opakovaně vracel.

Jeho otec i sestra trpěli záchvaty úzkosti a Munch byl po nervovém zhroucení v roce 1908 nakonec hospitalizován. Munchova matka i starší sestra zemřely, když byl ještě dítě, další sestře byla už v mládí diagnostikována bipolární porucha, připomněl zpravodajský web BBC.

„Odjakživa jsem trpěl hlubokým pocitem úzkosti, který jsem se snažil vyjádřit svým uměním,“ napsal Munch. „Bez této úzkosti a nemoci bych byl jako loď bez kormidla.“

Dnes je jedno z nejvýznamnějších uměleckých děl synonymem existenciální úzkosti. Obraz Výkřik bude vystaven v nové budově Národního muzea, která by měla být otevřena v Oslu v roce 2022. Návštěvníci si v místnosti věnované Munchovu dílu budou moci prohlédnout i další známé obrazy umělce jako Madona, Tanec života a Autoportrét s cigaretou.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama