Reklama
17.4 C
Czech
Středa 11. března 2026
MagazínObraz Van Gogha ukradený z muzea se vrátil v Ikea tašce

Obraz Van Gogha ukradený z muzea se vrátil v Ikea tašce

Van Goghův obraz ukradený z nizozemského muzea v březnu 2020 je po 3,5 letech snahy zpět v bezpečných rukou. Zabalený v polštáři a v tašce Ikea ho detektivovi předal neznámý muž. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.

Nizozemský umělecký detektiv Arthur Brand řekl, že mu 139 let starý obraz v polštáři a tašce z Ikea předal muž, který přišel k jeho hlavním dveřím. „Udělal jsem to v naprosté koordinaci s nizozemskou policií a věděli jsme, že tento muž nebyl zapojen do krádeže,“ řekl.

V roce 2021 byl pachatel krádeže odsouzen k osmi rokům ve vězení. Ale tou dobou již obraz v hodnotě několika milionů eur změnil majitele.

„Farní zahrada v Nuenen na jaře“, jak se obraz nazývá, byla původně ukradena z holandského města Laren na jihovýchod od Amsterdamu. Zloděj na začátku lockdownu, který provázel pandemii covid-19, rozbil perlíkem dvoje skleněné dveře v muzeu Singer.

Umělecké dílo zobrazuje zahradu fary v Nuenen, malém holandském městě, kde žili Van Goghovi rodiče. Obraz byl zapůjčen z muzea v severovýchodním městě Groningen, které návrat díla nyní oslavilo jako „úžasnou zprávu“. „Máme neuvěřitelné dobré zprávy. Obraz ‚Jarní zahrada’… je zpět v Groningerově muzeu tři a půl roku po krádeži,“ uvedlo muzeum v prohlášení, které cituje agentura Reuters.

Chtěli obraz vyměnit za kratší tresty

Zloděj francouzského původu, 59letý Nils M, který žil kousek od Larenu, byl o několik měsíců později odsouzen za krádež díla a obrazu Franse Halse z muzea v Leerdamu nedaleko Utrechtu. Jeho DNA byla nalezena na obou místech činu.

Podle sdělení, které zachytila policie, obraz Van Gogha z roku 1884, známý také jako Jarní zahrada, získala zločinecká skupina, která ho zamýšlela použít výměnou za kratší pobyty ve vězení.

Pan Brand, který na pátrání po díle spolupracoval s nizozemskou policií, řekl BBC, že věděli, že v kriminálním podsvětí přejde z jedné skupiny na druhou, protože se ho nikdo nebude chtít dotknout. Již v červnu 2020 mu byly zaslány snímky obrazu „na důkaz, že žije“.

Na detektiva čekal pod stromem, obraz přinesl v polštáři od krve

Nakonec se na něj obrátil muž z Amsterdamu, který mu nabídl, že jej vrátí výměnou za naprosté utajení. „Byl jsem na narozeninové oslavě a on čekal pod stromem a vysvětlil mi, proč to chce udělat,“ řekl pan Brand BBC.

Obraz mu pak v pondělí odpoledne předal doma, zatímco ředitel muzea Groninger čekal na rohu ulice v baru, aby dílo ověřil. Dodal, že ho chránil polštář pokrytý krví, protože si muž při vytahování pořezal prst.

Mluvčí nizozemské policejní jednotky pro uměleckou kriminalitu potvrdil, že nalezený obraz je autentický. Andreas Blühm, vedoucí muzea Groninger, má z jeho návratu velkou radost.

„Jsou tam škrábance… ale je to namalované na papíře a nalepené na panelu, takže je to stabilní. Můžeme ho restaurovat a mělo by to být v pořádku,“ řekl BBC v pořadu Newshour.

Jarní zahrada je v současné době v rukou Van Goghova muzea, jehož odborníci ji pomohou obnovit. Může trvat týdny nebo měsíce, než bude znovu vystavena. Ředitel říká, že znovu už ho půjčovat však nebude.

Reklama

Doporučujeme

KOMENTÁŘ: Meta kupuje síť, kde AI pomlouvá lidi. Ale z jiného důvodu, než se zdá

Technologický gigant Meta se odhodlal k velmi netradiční akvizici. Převezme kontrolu nad platformou Moltbook, kde mezi sebou komunikují AI agenti. Mohlo by se zdát, že Meta si tím kupuje zábavnou značkou. Ve skutečnosti je ale motivace nákupu spíše spojená se zkoumáním nebezpečných chyb, kterými se Moltbook jenom hemží.

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou EU, uvedla šéfka EK

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla v dnešním projevu před europoslanci ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.

EU se připravuje na katastrofální oteplování. Rozpočty s ním musí počítat, varuje nová zpráva

Klimatické změny a s nimi související přírodní katastrofy ohrožují lidské životy. Mají však jeden plíživý negativní efekt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatěžují ekonomiku. Nejsou jen dlouhodobým environmentálním rizikem, ale i bezprostřední ekonomickou hrozbou. Klimatické škody už nejsou výjimečnými událostmi, ale strukturální zátěží evropské ekonomiky, vyplývá z nové zprávy European Scientific Advisory Board on Climate Change.

Ukrajina a Rusko se vzájemně napadly drony, úřady hlásí oběti a raněné

Dva lidé přišli o život při ruském útoku na Charkov na východě Ukrajiny, jeden člověk utrpěl zranění při ukrajinském úderu na Soči na jihu Ruska, uvádějí úřady obou zemí. Ukrajinské drony podle zpráv na sociálních sítích zasáhly chemičku KujbyševAzot ve městě Togliatti, které leží asi 800 kilometrů na východ od Moskvy.

U letiště v Dubaji dopadly dva drony, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve středu ráno v blízkosti mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) dopadly dva drony. Incident si vyžádal čtyři zraněné. Útoky na infrastrukturu v Perském zálivu tak pokračují i dvanáctý den od zahájení izraelsko-amerického úderu na Írán, konflikt přitom narušuje leteckou dopravu v regionu i mimo něj.

Kvůli bombě z války se muselo v Drážďanech evakuovat nejméně 18.000 lidí

Nejméně 18.000 lidí dnes muselo opustit centrum Drážďan kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Policisté nyní kontrolují evakuační zónu, aby zajistili, že se v ní nikdo nenachází. Teprve poté budou moci pyrotechnici začít s likvidací pumy o váze 250 kilogramů. Kvůli vadné roznětce to bude trvat déle, než je zvykem, informoval web Säschische Zeitung. Podle policie je dnešní akce dosud největší evakuací v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.

Írán exportuje do Číny přes Hormuzský průliv miliony barelů ropy denně

Írán stále exportuje přes Hormuzský průliv obrovské objemy ropy do Číny, přestože v něm zuří válka a sám ho zablokoval. Množství ropy dopravované do komunistické země je sice menší než před vypuknutím konfliktu, Peking je však na případné výpadky v dodávkách dobře připraven.

Íránský nejvyšší vůdce utrpěl zranění, jeho život ale údajně není ohrožen

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl dnes podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) dnes s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Modžtaba Chameneí v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.

Írán už začal v Hormuzském průlivu pokládat miny, naznačují američtí zpravodajci

Zničili jsme íránské lodě určené k pokládání min v Hormuzském průlivu, informoval na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Írán skutečně začal v této klíčové dopravní trase pro export ropy klást miny.

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama