-8.3 C
Czech
Neděle 18. ledna 2026
ZprávyNYT: Peking nevyhlásil covidovou uzávěru - ale město tak vypadá

NYT: Peking nevyhlásil covidovou uzávěru – ale město tak vypadá

Restaurace jsou uzavřené, protože příliš mnoho jejich zaměstnanců mělo pozitivní test na covid-19. Jindy všudypřítomné skútry rozvozců jídla kličkující mezi hustou dopravou skoro není vidět. Z lékáren zmizely léky proti nachlazení a v supermarketech došly základní potřeby, jako je dezinfekční roztok a antibakteriální ubrousky, napsal zpravodajský server The New York Times.

Necelý týden poté, co čínská vláda po vlně protestů po celé zemi zrušila přísná omezení v rámci politiky „nulové tolerance vůči covidu“, vypadá Peking jako město sevřené koronavirovou uzávěrou – ale tentokrát se pro ni rozhodli samotní obyvatelé.

Chodníky a pěší zóny jsou vylidněné a kdysi rušné dopravní tepny opuštěné. Obyvatelé se schovávají doma a hromadí zásoby léků kvůli vlně nákazy koronavirem, která nyní město sužuje.

„Nikdo se teď neodváží vyjít ven,“ řekl majitel pekingské restaurace, pan Jüe Ťia-ťün. Když se minulý týden dozvěděl, že zákazníci budou moci opět navštěvovat restaurace, měl velkou radost, která ale brzy splaskla, když zjistil, že lidé kvůli stoupajícímu počtu nakažených stejně nepřijdou.

„Nemám dokonce ani zákazníky, kteří by si objednávali jídlo s sebou,“ dodal pan Jüe, který připustil, že by nejspíš stejně neměl dost řidičů na rozvážky.

Obyvatele zachvátilo skličující poznání, že virus, který už většina světa zažila, se v zemi tři roky po svém objevení poprvé volně a rychle šíří. Na čínské sociální síti Weibo se objevila záplava zpráv od lidí z celé Číny, kteří sdílejí své zkušenosti s covidem. „Padesát až šedesát procent mých příbuzných a přátel mělo pozitivní test,“ napsal jeden z uživatelů sítě.

Čang Lan, zakladatelka populárního řetězce restaurací South Beauty Group, patří mezi ty, kdo se virem nakazili. A v živém vysílání na síti se rozhodla propagovat vitamínové doplňky a klobásy jako možné léky. „Jsem tu, abych vás povzbudila,“ řekla Čang Lan. „Změňte způsob myšlení. Pijte hodně vody. Budete v pořádku,“ dodala.

Jedním z nejžádanějších druhů zboží jsou nyní v Pekingu rychlé antigenní testy, které jsou v obchodech skoro vyprodané. Těžko dostupné jsou i léky, a to jak v lékárnách, tak v nemocnicích. Mnozí obyvatelé si stěžují, že město se mělo na epidemii covidu lépe připravit, například vytvořením zásob léků.

„Nejhorší problém je nedostatek léků,“ řekl pětadvacetiletý obyvatel Pekingu, který s ohledem na politicky citlivou povahu tohoto problému uvedl jen své rodové jméno Wang. V sobotu ho začalo bolet v krku, točila se mu hlava a teplota mu stoupla na 38 stupňů. Udělal si antigenní test a zjistil, že je pozitivní. Vyrazil proto do nemocnice.

„Nevěděl jsem, jestli se léčím správně, a proto jsem šel do nemocnice, abych se poradil s lékařem,“ řekl Wang a dodal, že se také snažil sehnat ibuprofen proti bolesti a oblíbený bylinný lék nazývaný lien-chua čching-wen, jehož cena v poslední době rychle stoupá. Lékař mu místo toho předepsal loxoprofen a méně žádaný bylinný lék kan-mao čching-že. Wang si ale není jistý, jestli tyto léky budou mít stejný účinek.

Když z pekingských lékáren zmizela většina žádaných léků, objevily se na síti Weibo různé návody pro obyvatele velkých měst, jak nakupovat léky na venkově. Hromadění léků, které si lidé nakupují do zásoby, se neomezuje jen na přípravky proti kašli a nachlazení.

V obchodech docházejí například konzervované broskve, protože lidé věří, že jsou plné živin, které dokážou koronavirus zahnat. Tento sladký kompot je oblíbený především v severovýchodní Číně, kde se používá k léčbě příznaků nachlazení, ale zdá se, že si získává příznivce i jinde, kde se lidé snaží mít nad nemocí navrch. Státní média už vydala prohlášení, podle nějž neexistuje žádný důkaz, že by broskve měly na léčbu jakýkoli vliv.

Reklama

Doporučujeme

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.

Prezident odmítl kritiku Macinky, Ukrajina chce podle něj letouny koupit

Prezident Petr Pavel odmítl kritiku ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé). Macinka Pavla kritizoval za to, že tento týden při návštěvě Ukrajiny nabídl napadené zemi několik menších letounů na obranu proti dronům. Podle Pavla ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což by pro českého výrobce byla příležitost. Pavel to dnes řekl novinářům před odletem do Vatikánu.

Trump chce od zemí miliardu dolarů za stálé členství v navržené Radě míru

Americká administrativa bude chtít nejméně jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy Kč) od každé země, která chce být stálým členem Rady míru vytvářené prezidentem Donaldem Trumpem, napsala v noci na dnešek agentura Bloomberg. Tato informace je obsažena i v chartě Rady míru, kterou zveřejnil server The Times of Israel. Ten také upozornil, že v dokumentu není zmínka o Gaze. Trump přitom navrženou Radu míru označil za součást urovnání situace v palestinském Pásmu Gazy. Podle Bloombergu se někteří obávají, že se Trump snaží vytvořit konkurenci vůči Organizaci spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje.

Požár v pákistánském obchodním centru zabil nejméně šest lidí

Při rozsáhlém požáru vícepodlažního nákupního centra Gul Plaza v pákistánském Karáčí zahynulo nejméně šest lidí, mezi nimi i jeden hasič. Dalších přibližně dvacet osob utrpělo zranění. Úřady se obávají, že uvnitř budovy mohou být stále uvězněni další lidé.

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři dnes vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách dnes ČTK potvrdilo české ministerstvo zahraničí. APA dnes také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a dnes vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.

Macron chce, aby EU sáhla po nástroji proti ekonomickému nátlaku

Emmanuel Macron chce v EU prosadit tvrdší odpověď na nové celní hrozby Donalda Trumpa. V Bruselu má tlačit na aktivaci takzvaného anti coercion instrumentu, nástroje určeného pro situace, kdy třetí země tlačí na EU obchodními nebo investičními opatřeními.

Vězni v Guatemale ovládli tři věznice a drží desítky rukojmích

Vězni v Guatemale v sobotu koordinovaně ovládli tři věznice a vzali nejméně 46 rukojmích. Mezi zadrženými jsou hlavně dozorci, podle úřadů také další zaměstnanci vězeňské služby. Bezpečnostní složky se snažily převzít kontrolu nad areály a vyjednat propuštění zajatých.

Pentagon připravil 1500 vojáků pro případné nasazení v Minnesotě

Pentagon nařídil zhruba 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení do Minnesoty. Jde o reakci na napětí ve státě, kde už několik dní pokračují protesty namířené proti federálním imigračním agentům a kde prezident Donald Trump ve čtvrtek 15. ledna 2026 veřejně zvažoval použití zákona o povstání.

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.

Brusel hodlá vyloučit čínské technologie z kritické infrastruktury

Evropská komise plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z EK.

Ugandská armáda odmítla tvrzení opozice, že den po volbách unesla jejího lídra

Mluvčí ugandské armády dnes odmítl páteční tvrzení opozice, že její prezidentský kandidát Bobi Wine byl unesen vojáky. V Ugandě by měly být dnes zveřejněny výsledky čtvrtečních prezidentských a parlamentních voleb, napsala agentura AFP. V pátek po sečtení zhruba 80 procent hlasů vedl podle ústřední volební komise s asi 74 procenty autoritářský prezident Yoweri Museveni, který je hlavou této padesátimilionové země od roku 1986.

Rusko v noci zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti

Rusko, které bezmála čtyři roky pokračuje ve válce proti Ukrajině, v noci na dnešek zaútočilo v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě sousední země. Šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža na telegramu oznámil, že ruské drony a dělostřelectvo způsobily škody ve městech Nikopol, Marhanec a Pokrovsk, ale nikdo nebyl zraněn. Rusko nejnověji ohlásilo, že jeho vojáci obsadili obec Pryluky v Záporožské oblasti. Moskva zároveň sdělila, že ruská protivzdušná obrana dnes ráno zničila desítku ukrajinských dronů mířících na blíže neupřesněné cíle v Astrachaňské, Rostovské a Volgogradské oblasti.

Máslo zlevňuje, dovoz a sezona drží ceny nízko

Po týdnech vysokých cen přichází v obchodech obrat: máslo zlevňuje i po Vánocích a v některých akcích se dostává na ceny, které tu dlouho nebyly. Řetězce se předhánějí ve slevách a lidé nakupují hlavně v letákových akcích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama